Sony sa nakoniec rozhodlo pre AMD
Iba pár dní po ohlásení PlayStation 5 Pro sa vynorili prvé informácie o chystanom PlayStation 6. Podľa najnovších informácii bude plánovaná šestka, ktorej sa samozrejme dočkáme až niekedy v budúcnosti, poháňaná čipovou sadou od spoločnosti AMD. Na túto lukratívnu zákazku si robil zálusk aj iný gigant. Ako však Intel o tento obchod prišiel?
Zdroje z portálu Reuters uvádzajú, že v roku 2022 prišiel Intel o významný kontrakt súvisiaci s novým PlayStation 6. Výhradné právo na dizajn a výrobu čipov do chystanej konzoly si tak uchmatla konkurenčná spoločnosť AMD. Intel túto porážku niesol rozhodne veľmi ťažko. Stratený obchod so Sony ich totiž stál 30 miliárd dolárov.
Dôvod zdrvujúcej prehry je veľmi prostý – priveľké oči Intelu. Počas rokovaní o potenciálnom obchode, ktoré trvali niekoľko mesiacov a zahŕňali stretnutia tých najvyššie postavených, prebiehala medzi Intelom a Sony družná debata ohľadom ceny kontraktu. Intel podľa všetkého požadoval za každý jeden predaný čip vyšší zisk ako si Sony predstavoval. Protichodné názory oboch strán nakoniec viedli k triumfálnemu víťazstvu AMD.
Získanie tejto zákazky by pre Intel prirodzene znamenalo obrovský úspech. V poslednom čase totiž spoločnosť trápia určité problémy ako napríklad fiasko s nefunkčnými čipmi či hromadné prepúšťanie zamestnancov. Obchodom by potvrdili svoje progresívne schopnosti v oblasti výroby čipov aj ambiciózne plány generálneho riaditeľa Pata Gelsingerado do budúcnosti.
Intel týmto spôsobom takisto prišiel o nemalé finančné prostriedky, ktoré by im v súčasnej situácii mimoriadne pomohli. Konzoly od Sony sa zvyčajne predávajú cez 100 miliónov kusov v rámci jednej generácie. Pre čipových dizajnérov predstavuje takýto obchod nižšie zisky, v porovnaní napríklad s predajom AI čipov s 50 % maržou. Ide však o stabilný a trvácny biznis, ktorý im zaručí dlhodobí príjem.
Kompatibilita je pre Sony prioritou, Intel to nevie splniť
Spätná kompatibilita bola v rámci diskusií jednou z najpreberanejších tém. AMD totiž vyvinul čip pre PlayStation 4 aj pre súčasnú generáciu PlayStation 5. Zmena dodávateľa by teda znamenala možné problémy so spätnou kompatibilitou, čo by v konečnom dôsledku mohlo viesť k náročnejšiemu, zdĺhavejšiemu a hlavne drahšiemu spojazdneniu hier. Hrozilo by, že hráči by si nemohli zahrať staršie tituly, ktoré si už predtým zakúpili.
Otázkou je, či by Intel kontrakt úspešne uzavrel, aj keby sa so Sony dokázali dohodnúť na prijateľnej cene. Na základe požiadaviek Sony týkajúcich sa spätnej kompatibility možno usúdiť, že právo vyrábať čipy do novej konzoly by aj tak pripadlo AMD. Sony si totiž nechce a predovšetkým nemôže dovoliť prípadné nedorozumenie medzi novým hardvérom a staršími systémovými verziami.