V hre sú poriadne mastné pokuty
V júli 2023 vstúpil do platnosti nový zákon o ochrane ovzdušia, ktorý prináša zásadné zmeny pre mnohé slovenské domácnosti. S príchodom chladnejších dní a začiatkom vykurovacej sezóny sa tieto zmeny stávajú obzvlášť aktuálnymi. Nová legislatíva, ktorej cieľom je zlepšenie kvality ovzdušia a zníženie znečistenia, zavádza prísne obmedzenia týkajúce sa spaľovania určitých druhov palív v domácnostiach. Uvádza to portál Regióny.sk.
Nová právna úprava zakazuje spaľovanie niekoľkých druhov palív v domácich vykurovacích zariadeniach:
- Odpad a palivá vyrobené z odpadu – s výnimkou špecifických zariadení určených na tento účel, ako sú spaľovne odpadu.
- Hnedé uhlie energetické, lignit, uhoľné kaly, uhoľný prach a preplástky – tento zákaz sa vzťahuje na spaľovacie zariadenia s menovitým tepelným výkonom do 0,3 MW.
- Od začiatku roka 2024 sa zákaz rozšíril aj na tuhé druhotné palivá, okrem tých, ktoré sú vyrobené z odpadového dreva a spĺňajú osobitné požiadavky stanovené vo vykonávacom predpise.
Na čo si dať pozor?
Je dôležité poznamenať, že domácnosti môžu naďalej využívať biopalivá a obnoviteľné plyny, ako sú bioplyn a vodík.
Nedodržiavanie nových pravidiel môže mať pre domácnosti vážne finančné následky. Pokiaľ sa preukáže, že niekto spaľoval odpad alebo zakázané druhotné palivá, hrozí mu pokuta až do výšky 5 000 eur. V prípade spaľovania hnedého uhlia, lignitu a ďalších uvedených palív v malých kotloch je maximálna pokuta stanovená na 500 eur.
Navyše, ak kontrolný orgán pristihne niekoho priamo pri čine, môže mu na mieste uložiť blokovú pokutu až do výšky 1 000 eur. Tieto sankcie sú nastavené tak, aby odradili ľudí od používania nevhodných palív. Zároveň by ich mali motivovať ich k ekologickejšiemu správaniu.
O kontrolu sa môže postarať aj váš sused
Proces kontroly začína často na základe podnetu od susedov alebo iných občanov, ktorí majú podozrenie na spaľovanie zakázaných palív. V takom prípade sa môžu obrátiť na miestny obecný úrad. Obec je povinná pri prvom podnete písomne upozorniť prevádzkovateľa spaľovacieho zariadenia na možné porušenie zákona a informovať ho o potenciálnych dôsledkoch.
Ak sa podnety opakujú, obec požiada Slovenskú inšpekciu životného prostredia o vykonanie dôkladnej kontroly. Inšpektori majú zákonné právo vstúpiť do domu alebo bytu, aby skontrolovali, čím sa v danom zariadení kúri. Prevádzkovateľ zariadenia je povinný umožniť im prístup. V prípade, že nie je známy prevádzkovateľ (napríklad v nájomných bytoch), za zodpovednú osobu sa považuje vlastník nehnuteľnosti.
Ako sa vyhnúť pokute?
Pre domácnosti, ktoré doteraz využívali niektoré zo zakázaných palív, je teraz kľúčové prehodnotiť svoje vykurovacie návyky. Existuje niekoľko alternatív, ktoré sú nielen v súlade s novým zákonom, ale aj šetrnejšie k životnému prostrediu:
- Prechod na moderné, vysoko účinné kotly na biomasu
- Inštalácia tepelných čerpadiel
- Využívanie solárnej energie na ohrev vody a podporu vykurovania
- Zlepšenie tepelnej izolácie domov pre zníženie celkovej spotreby energie
Hoci tieto riešenia môžu vyžadovať počiatočnú investíciu, z dlhodobého hľadiska prinášajú nielen úsporu nákladov, ale aj významné zlepšenie kvality života.