Ak ju používate, rovno ju odinštalujte
Mozilla Firefox, kedysi oslavovaný ako ochranca súkromia, čelí závažným obvineniam zo sledovania používateľov bez ich vedomia. Napriek klesajúcej popularite zostáva prehliadač obľúbenou voľbou mnohých Slovákov.
V dnešnej digitálnej ére, kde sa zdá, že za každým kliknutím číha nejaká hrozba, prichádza šokujúce odhalenie z nečakaného zdroja. Mozilla Firefox, prehliadač dlhodobo považovaný za baštu ochrany súkromia, sa ocitol v centre škandálu týkajúceho sa neoprávneného sledovania používateľov.
Podľa správy agentúry Reuters, rakúska advokátska skupina NOYB, známa svojím neúnavným bojom za digitálne práva, podala oficiálnu sťažnosť na Mozillu. Dôvodom je údajné sledovanie správania používateľov bez ich výslovného súhlasu. To predstavuje vážne porušenie prísnych európskych noriem na ochranu osobných údajov.
Jadrom problému je funkcia nazvaná Privacy Preserving Attribution (PPA), ktorú Mozilla implementovala do svojho prehliadača Firefox. Táto funkcia, ktorá bola predvolene zapnutá, umožňuje sledovanie aktivít používateľov na rôznych webových stránkach. NOYB, vedená známym aktivistom za ochranu súkromia Maxom Schremsom, tvrdí, že Mozilla týmto krokom obmedzila právo používateľov rozhodnúť sa, či chcú byť monitorovaní.
„Je poľutovaniahodné, že Mozilla zjavne verí, že používatelia nie sú dostatočne kompetentní na to, aby si sami zvolili, či chcú byť sledovaní,“ vyjadril sa rozhorčene Felix Mikolasch, právnik z NOYB. Táto kritika je obzvlášť trpká pre spoločnosť, ktorá si vybudovala reputáciu na princípoch otvorenosti a ochrany súkromia.
Mozilla sa bráni
Mozilla sa bráni tvrdením, že PPA je súčasťou ich úsilia o vytvorenie menej invazívnych alternatív k tradičným metódam sledovania pre reklamné účely. Hovorca spoločnosti zdôraznil, že táto technológia neumožňuje identifikáciu jednotlivcov ani sledovanie ich konkrétnych aktivít pri prehliadaní.
„Napriek tomu, že tento systém môže byť menej invazívny ako tradičné metódy sledovania, stále naráža na práva používateľov podľa prísnych európskych noriem na ochranu súkromia,“ oponuje NOYB.
Posledný klinec do rakvy?
Táto kauza prichádza v čase, keď Firefox zápasí o svoj podiel na trhu prehliadačov. Napriek svojmu otvorenému zdrojovému kódu a povesti ochrancu súkromia, Firefox v posledných rokoch výrazne zaostáva za gigantmi ako Google Chrome, Apple Safari či Microsoft Edge. Paradoxne, práve v krajinách ako Slovensko si Firefox udržiava relatívne silnú pozíciu, čo môže byť pripísané práve dôvere používateľov v jeho schopnosť chrániť ich súkromie.
NOYB vo svojej sťažnosti požaduje, aby Mozilla upravila svoje postupy pri spracovaní údajov a prešla na tzv. opt-in systém.
To by znamenalo, že používatelia by museli aktívne súhlasiť so sledovaním, namiesto toho, aby bolo predvolene zapnuté. Okrem toho organizácia vyzýva na vymazanie všetkých údajov, ktoré boli podľa ich názoru získané nezákonne od miliónov dotknutých používateľov.