Šialenstvo falošných e-shopov v SR, ktoré nemá konca
Slovenský internet je plný nástrah, medzi ktoré patria aj falošné e-shopy a podvodné stránky. Aktuálne štatistiky sú alarmujúce – preskúmanie slovenských domén (.sk) odhalilo viac ako 1 200 podvodných stránok, ktoré sa zameriavajú na okrádanie ľudí o peniaze, osobné údaje či digitálne súkromie.
Tieto podvody zahŕňajú stovky imitácií svetových značiek, ktoré sa snažia oklamať zákazníkov prostredníctvom falošných obchodov pripomínajúcich originálne e-shopy. Na túto tému upozornil facebookový profil INFO by MNK.
Ako rozpoznať falošný e-shop
Podvodníci využívajú množstvo trkov, aby presvedčili potenciálnych zákazníkov, že ich stránka je legitímna. Pozor si dávajte aj na veľké množstvo pozitívnych recenzií od rôznych ľudí, väčšinou na sociálnych sieťach. Často ide o podvodné recenzie, ktoré nie sú pravdivé. Najlepšie je nakupovať v e-shopoch, kotré sú overené a ktoré poznáte, prípadne má s nákupom v nich dobré skúsenosti vaše okolie. Aké sú teda najčastejšie znaky, vďaka ktorým rozpoznáte podvodný e-shop?
Podozrivé názvy domén
Falošné e-shopy často obsahujú kľúčové slová ako Slovensko, outlet či výpredaj. Tiež sa môžete stretnúť s nesprávne napísanými názvami známych značiek. Využívajú aj všeobecné výrazy, ako napríklad topánky, kablka, ruksak a podobne, čím lákajú ďalších zákazníkov.
Veľké písmená a gramatické chyby
Stránky bývajú plné chýb spôsobených nekvalitnými automatickými prekladačmi. Podozrivé môžu byť aj zvláštne slovné konštrukcie či nadmerné používanie veľkých písmen. Toto síce platí stále aj dnes, no automatické preklady sa stávajú čoraz kvalitnejšími, takže takéto stránky obsahujú stále menej a menej chýb. Veľké písmená majú slúžiť na prilákanie zákazníka – napríklad VÝPREDAJ, ZĽAVY, KOŠELE a za POLOVICU.
Ak ikonky sociálnych sietí na stránke nesmerujú na oficiálny profil značky, ale napríklad umožňujú len zdieľanie, ide o ďalší varovný signál.
Až príliš nízke ceny
Hoci nízke ceny pôsobia lákavo, môžu byť najväčším varovaním. Ak sú ceny produktov výrazne nižšie, než je bežné, môže ísť o podvod. Môžete prísť nielen o peniaze, ale aj o svoje osobné údaje či digitálnu bezpečnosť.
Ako sa chrániť pred podvodníkmi
- Preverujte domény: Pri nákupoch cez internet si dôkladne prezrite adresu webovej stránky. Podozrivé alebo neštandardné názvy môžu naznačovať, že ide o falošný e-shop.
- Čítajte recenzie: Skontrolujte, či má obchod recenzie na dôveryhodných stránkach.
- Overte kontakty: Dôveryhodné e-shopy poskytujú plné kontaktné údaje vrátane adresy, telefónneho čísla a emailu.
- Plaťte bezpečne: Vyhýbajte sa platbe vopred, ak obchod nepoznáte. Preferujte možnosti ako platba pri doručení alebo platba kartou cez bezpečné brány.
- Zdieľajte informácie: O falošných stránkach informujte svojich známych a rodinu.
Kompletný zoznam 1199 podvodných e-shopov, ktoré fungujú na Slovensku, nájdete po kliknutí na tento odkaz. Ak ste v blízkej budúcnosti plánovali v nejakom z nich nakúpiť, určite to neodporúčame.