Slávny astrofyzik si zgustol na Muskovi. Jeho sci-fi plán spochybnil a poslal mu jasný odkaz

Autor: Zuzana Hlašeková Čítanie na 3 min.

Bude to stáť astronomickú sumu peňazí

Známy americký astrofyzik Neil deGrasse Tyson sa ostro pustil do ambicióznych plánov Elona Muska kolonizovať Mars. Podľa jeho slov je celý projekt bez masívnej vládnej podpory len čistou fantáziou, ktorá nemá šancu na úspech. Tyson, ktorý patrí medzi najrešpektovanejšie osobnosti súčasnej vedy, upozornil na zásadné problémy celého zámeru.

„Predstava, že súkromná spoločnosť dokáže sama financovať projekt za bilión dolárov prakticky bez návratnosti investície, je absolútne nereálna,“ vyhlásil Tyson v nedávnom rozhovore. Podľa jeho názoru ku kolonizácii Marsu môže dôjsť len vtedy, ak tento proces vyhodnotia svetové mocnosti ako geopoliticky významný.

Ako uvádza portál Futurism, Musk na kritiku reagoval tvrdením, že neplánuje oslovovať externých investorov, ale potrebné zdroje chce zhromaždiť vlastnými silami. Hlavným finančným zdrojom má byť najmä satelitná konštelácia Starlink, ktorá už dnes poskytuje internetové pripojenie miliónom užívateľov po celom svete.

 

Ako argumentuje Musk?

Zakladateľ SpaceX argumentuje potrebou vybudovať „záložnú planétu“ pre prípad globálnej katastrofy na Zemi. Tyson však poukazuje na to, že aj v tom najhoršom scenári by Zem zostala stále oveľa hostinnejším miestom než Mars. „Klimatické zmeny, ktorých sa obávame, neurobia zo Zeme nehostinnejšie miesto než je povrch Marsu,“ zdôrazňuje vedec.

Významným faktorom, ktorý hrá v prospech Muskových plánov, je revolučná technológia opakovane použiteľných rakiet Starship. Tá by mala výrazne znížiť náklady na vesmírne lety. Experti však upozorňujú, že samotná doprava je len zlomkom celkových nákladov na marťanskú misiu.

„Na vytvorenie fungujúcej kolónie potrebujete nesmierne drahú infraštruktúru – od pokročilých skafandrov cez systémy na podporu života až po zariadenia na výrobu energie,“ vysvetľuje Tyson. „To všetko v extrémne nehostinnom prostredí, kde jediná chyba môže znamenať okamžitú smrť.“

spacex starship misia mars
Zdroj: SpaceX

Napriek skepticizmu významných vedcov Musk zo svojich plánov neustupuje. SpaceX pokračuje vo vývoji potrebných technológií a prvé testovacie lety Starship už prebiehajú. Ako prvé obydlia by mali poslúžiť samotné kozmické lode, ktoré disponujú dostatočným priestorom a tlakovými komorami.

Otázkou zostáva, či sa Muskovi podarí nájsť dostatok zdrojov na financovanie celého projektu. Experti odhadujú celkové náklady na kolonizáciu Marsu v rozmedzí 1-3 bilióny dolárov, čo predstavuje astronomickú sumu aj pre najbohatšieho človeka planéty. Bez významnej podpory vlád alebo medzinárodnej spolupráce tak môže zostať sen o červenej planéte naďalej len v rovine science fiction.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Skoro žiadny Slovák ju nepozná. Nová aplikácia Google aktivuje skrytú funkciu v autách

Autor: Peter Steigauf

Prichádza revolúcia pre palubné záznamy Google vytvoril aplikáciu, ktorá premení kamery v autách na palubné záznamové zariadenia známe v angličtine…

Slovákom vyrazí dych. POCO vyťahuje lacný smartfón, aký nemá konkurenta

Autor: Peter

POCO M7 Pro 5G je najnovším smartfónom obľúbeného výrobcu, ktorý patrí pod Xiaomi. Tento model má priniesť výhody 5G pripojenia…

Dorazil nový kráľ strednej triedy. Tento mobil vás zaskočí najmä jednou konkrétnou vymoženosťou

Autor: Peter

Motorola edge 60 fusion je najnovším prírastkom do strednej triedy smartfónov obľúbeného výrobcu. Prichádza so zaujímavou výbavou, atraktívnym dizajnom a…

Indiana Jones pre novú generáciu je tu, užasný trailer si vás okamžite podmaní

Autor: Erik Košťany

Trailer na film Fountain of Youth Dobrodružných filmov, ktoré vyzerajú ako zo starej školy, v dnešnej dobe už veľa nevídame.…

Katastru pošlú skoro 20 miliónov eur. Slovensko už má plán, ako sa brániť pred hackermi

Autor: Tomáš Šmidák

Úrad geodézie, kartografie a katastra bol 5. januára 2025 po útoku ransomvérom odstavený. Po tom ako sa táto informácia dostala…

Wikipédia v ohrození: Ničí ju tento nešvár, veľa Slovákov to podporuje a nič netušia

Autor: Peter Steigauf

Slobodná encyklópedia čelí obrovskému riziku Mnoho modelov umelej inteligencie (AI) obľúbených aj u Slovákov používa na tréning voľne dostupnú, takzvanú…