Slávny astrofyzik si zgustol na Muskovi. Jeho sci-fi plán spochybnil a poslal mu jasný odkaz

Autor: Zuzana Hlašeková Čítanie na 3 min.

Bude to stáť astronomickú sumu peňazí

Známy americký astrofyzik Neil deGrasse Tyson sa ostro pustil do ambicióznych plánov Elona Muska kolonizovať Mars. Podľa jeho slov je celý projekt bez masívnej vládnej podpory len čistou fantáziou, ktorá nemá šancu na úspech. Tyson, ktorý patrí medzi najrešpektovanejšie osobnosti súčasnej vedy, upozornil na zásadné problémy celého zámeru.

„Predstava, že súkromná spoločnosť dokáže sama financovať projekt za bilión dolárov prakticky bez návratnosti investície, je absolútne nereálna,“ vyhlásil Tyson v nedávnom rozhovore. Podľa jeho názoru ku kolonizácii Marsu môže dôjsť len vtedy, ak tento proces vyhodnotia svetové mocnosti ako geopoliticky významný.

Ako uvádza portál Futurism, Musk na kritiku reagoval tvrdením, že neplánuje oslovovať externých investorov, ale potrebné zdroje chce zhromaždiť vlastnými silami. Hlavným finančným zdrojom má byť najmä satelitná konštelácia Starlink, ktorá už dnes poskytuje internetové pripojenie miliónom užívateľov po celom svete.

 

Ako argumentuje Musk?

Zakladateľ SpaceX argumentuje potrebou vybudovať „záložnú planétu“ pre prípad globálnej katastrofy na Zemi. Tyson však poukazuje na to, že aj v tom najhoršom scenári by Zem zostala stále oveľa hostinnejším miestom než Mars. „Klimatické zmeny, ktorých sa obávame, neurobia zo Zeme nehostinnejšie miesto než je povrch Marsu,“ zdôrazňuje vedec.

Významným faktorom, ktorý hrá v prospech Muskových plánov, je revolučná technológia opakovane použiteľných rakiet Starship. Tá by mala výrazne znížiť náklady na vesmírne lety. Experti však upozorňujú, že samotná doprava je len zlomkom celkových nákladov na marťanskú misiu.

„Na vytvorenie fungujúcej kolónie potrebujete nesmierne drahú infraštruktúru – od pokročilých skafandrov cez systémy na podporu života až po zariadenia na výrobu energie,“ vysvetľuje Tyson. „To všetko v extrémne nehostinnom prostredí, kde jediná chyba môže znamenať okamžitú smrť.“

spacex starship misia mars
Zdroj: SpaceX

Napriek skepticizmu významných vedcov Musk zo svojich plánov neustupuje. SpaceX pokračuje vo vývoji potrebných technológií a prvé testovacie lety Starship už prebiehajú. Ako prvé obydlia by mali poslúžiť samotné kozmické lode, ktoré disponujú dostatočným priestorom a tlakovými komorami.

Otázkou zostáva, či sa Muskovi podarí nájsť dostatok zdrojov na financovanie celého projektu. Experti odhadujú celkové náklady na kolonizáciu Marsu v rozmedzí 1-3 bilióny dolárov, čo predstavuje astronomickú sumu aj pre najbohatšieho človeka planéty. Bez významnej podpory vlád alebo medzinárodnej spolupráce tak môže zostať sen o červenej planéte naďalej len v rovine science fiction.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Takýto výpredaj sme už dávno nezažili. Prvotriedne hry sú za pár drobných

Autor: Peter

Rozdávanie hier zadarmo počas najkrajších sviatkov roka je akousi tradíciou Epic Games a prebieha aj počas týchto Vianoc. Momentálne prebieha…

Dychberúca chvíľa pre ľudstvo. Ešte nikdy sme neboli k Slnku tak blízko

Autor: Peter

Najkrajšie sviatky roka spríjemnila ďalšia pozitívna správa. Ľudstvo nebolo ešte nikdy tak blízko Slnka, ako práve 24. decembra 2024. Sonda…

Odhalili nekalé praktiky Spotify. Služba využíva odporné praktiky

Autor: Peter

Hudobný svet šokovali nové obvinenia voči streamovacej platforme Spotify. Podľa najnovšej knihy Mood Machine: The Rise of Spotify and the…

Paušály aj internet vám zdražejú, prinášame prehľad nových cien

Autor: Peter

Vyššia DPH spôsobí plošné zdražovanie Či už chceme alebo nie, všetko naokolo neustále zdražuje. Jedlo, tovar aj služby. Začiatok budúceho…

Na Slovensku prišiel zlom. Štát sa pripojí k obrane vesmíru, vidí v tom jasný cieľ

Autor: Peter

Vesmírna stratégia 2030+ popisuje vízie rozvoja v rôznych oblastiach Vláda Slovenskej republiky schválila ambiciózny plán s názvom Vesmírna stratégia 2030+,…

USA robia čistky. Po Huawei chcú zakázať predaj ďalšej čínskej megafirme

Autor: Peter

Čínske spoločnosti to v USA nemajú jednoduché. Bany padajú doslova ako teplé rožky a nikdy neviete, ktorá spoločnosť je na…