Technologický prelom: Čínsky kvantový čip prekonal dôležitý míľnik, svetu ho sprístupnia cez cloud

Autor: Peter Čítanie na 2 min.

Xiaohong je jedným z najvýkonnejších kvantových čipov na svete

Čína dosiahla významný míľnik vo vývoji kvantovej výpočtovej techniky. Predstavený bol 504 qubitový kvantový čip s názvom Xiaohong a supravodivý kvantový počítač Tianyan-504. Na tému upozornil Tom´s Hardware.

Na rozdiel od klasických počítačov, kde bity existujú len v stave 0 a 1, kvantové bity (qubity) dokážu využívať superpozíciu a existovať v rôznych stavoch súčasne. Xiaohong teda dokáže spracovávať údaje exponenciálne rýchlejšie. Čip bol navrhnutý nielen na splnenie štandardov súčasnej kvantovej techniky, ale aj na prekonávanie technologických bariér v reálnych aplikáciách, napríklad vo farmaceutike, kryptografii či umelej inteligencii.

Extrémne výkonný, no nie absolútne najvýkonnejší

Tento nový čip síce patrí medzi najvýkonnejšie na svete, no úplne najvýkonnejší nie je. Prvenstvo si stále drží kvantový počítač od spoločnosti Atom Computing s 1180 qubitmi. Predstavený bol približne pred rokom a na dosiahnutie tohto počtu qubitov používa neurálne atómy v optických mriežkach.

Prvý čip bude v službách činskej spoločnosti QuantumCTek, ktorá sa zaoberá kvantovou technológiou a sídli v provincii Anhui. Využitý bude na účely testovania kilo-qubitového kontrolného systému, ktorý spoločnosť vyvinula.

Xiaohong
Zdroj: ChatGPT

Navyše, Tianyan-504 bude integrovaný do cloudovej platformy Tianyan, ktorá poskytuje prístup ku kvantovým výpočtovým zdrojom po celom svete. Spustená bola v novembri minulého roka a od tohto času zaznemanela viac ako 12 miliónov návštev z viac ako 50 krajín sveta.

Integráciou cez cloudový systém sa eliminujú náklady na infraštruktúru, čo umožňuje vedcom z celého sveta zapojiť sa do vývoja technológií budúcnosti. Predstavuje to nielen technologický prelom, ale aj posilnenie medzinárodnej spolupráce a inovácií.

Čína potvrdzuje vedúcu pozíciu v tejto oblasti

Odborníci v rôznych oblastiach od logistiky až po materiálové vedy, môžu profitovať zo synergie kvantovej výpočtovej techniky. Čip sa tak môže stať katalyzátorom globálneho vedeckého pokroku. Čína svojím kvantovým programom nastavuje nové globálne štandardy a jasne deklaruje svoje ambície stať sa lídrom v kvantovej oblasti.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Nový trailer na najočakávanejší Marvel film odhaľuje veľké prekvapenie

Autor: Kristína Sudorová

Nová Fantastická štvorka v kinách už toto leto Všetci komiksoví fanúšikovia dnes jasajú. Marvel Studios totiž vydal oficiálny trailer k…

POZOR: Google.sk nadobro končí, prichádza razantná zmena

Autor: Kristína Sudorová

Google zavádza celosvetovo jednotnú doménu pre všetkých V rámci zlepšenia infraštruktúry sa Google rozhodol pre razantný krok. Na regionálne domény…

DJ Hodor a desivý Vecna: Comic-Con Prague 2025 prekonal všetky očakávania

Autor: Karin Daráková

Počas druhého aprílového víkendu sa v pražskom O2 Universum konala akcia, ktorá prilákala nielen domácich, ale aj mnoho zahraničných návštevníkov.…

20 rokov sme čakali. Pokračovanie ikonického hororu natočené na iPhone dostalo ďalšiu ukážku

Autor: Erik Košťany

Trailer na 28 rokov potom Sony prináša nový trailer na film 28 rokov potom. Bez toho, aby prezradili veľa z…

Aleluja, Google dorovnal Apple. Na Android mieri prelomová funkcia

Autor: Tomáš

Bezpečnosť dát na našich smartfónoch by mala byť prioritou nielen pre výrobcov, ale aj pre nás samých. Android smartfóny sú…

Ak bežní ľudia náhlásia zle zaparkované auto, z pokuty dostanú províziu

Autor: Peter

Vo Švédsku funguje niečo, čo tu ešte nebolo. Pokiaľ ste sa niekedy rozčuľovali nad zle zaparkovanými autami, dnes sa s…