Čínsky zázrak úspešne otestovaný: Levitujúci vlak prekoná rýchlosť lietadiel

Autor: Zuzana Hlašeková Čítanie na 2 min.

Vlak bez problémov dosiahne 1000 km/h

Čínski inžinieri dosiahli prelomový úspech v oblasti vysokorýchlostnej železničnej dopravy. V provincii Šan-si úspešne otestovali novú generáciu magnetických levitačných vlakov, ktoré majú v budúcnosti dosahovať ohromujúcu rýchlosť až 1 000 km/h.

Projekt známy pod označením T-Flight predstavuje revolučný koncept v oblasti pozemnej dopravy. „Ide o významný míľnik v histórii železničnej dopravy, ktorý môže zásadne zmeniť spôsob cestovania medzi veľkými mestami,“ uviedli predstavitelia čínskeho výskumného tímu.

Prvé testy prebehli v špeciálne skonštruovanom dvojkilometrovom tuneli, ktorý simuluje podmienky potrebné pre prevádzku týchto futuristických vlakov. Kľúčovým prvkom celého systému je vákuový tunel, ktorý minimalizuje odpor vzduchu a umožňuje dosahovať extrémne vysoké rýchlosti.

Technológia magnetickej levitácie využíva sofistikovaný systém magnetov umiestnených vo vlaku aj v koľajniciach. Vytvorené magnetické pole zabezpečuje, že sa súprava vznáša niekoľko centimetrov nad traťou, čím sa eliminuje akékoľvek mechanické trenie. O pohon sa starajú výkonné lineárne elektromotory.

Projekt čelí istým výzvam

Čínski vývojári však nemysleli len na rýchlosť. Významným úspechom je vyriešenie problému s mobilnou komunikáciou pri extrémnych rýchlostiach. Tím pod vedením profesora Songa Tiechenga vyvinul inovatívne riešenie v podobe duálneho káblového systému, ktorý umožňuje stabilné 5G pripojenie aj pri rýchlostiach presahujúcich 1 000 km/h.

„Cestujúci budú môcť bez problémov sledovať videá vo vysokom rozlíšení či hrať online hry, akoby sedeli doma v obývačke,“ vysvetľuje profesor Song Tiecheng z Národného kľúčového laboratória mobilných komunikácií. Ambiciózne plány počítajú s predĺžením testovacej trate na 60 kilometrov, čo umožní komplexné testovanie pri maximálnych rýchlostiach.

Projekt však čelí významným výzvam. Výstavba vákuových tunelov je technologicky náročná a finančne mimoriadne nákladná. Napriek tomu sú čínskí predstavitelia presvedčení, že prínosy tejto investície prevážia počiatočné náklady. Systém má potenciál výrazne odľahčiť preťaženú leteckú dopravu a ponúknuť ekologickejšiu alternatívu cestovania medzi veľkými mestskými aglomeráciami.

„Keď bude systém plne funkčný, cesta medzi vzdialenými metropolami sa skráti na zlomok súčasného času,“ dodávajú odborníci. Čína tak opäť dokazuje svoje vedúce postavenie v oblasti vysokorýchlostnej železničnej dopravy a stanovuje nové štandardy pre budúcnosť cestovania.

Obsahuje témy:

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Máme dátum. Film ČERNÁK príde na milovanú službu Slovákov

Autor: Kristína Sudorová

Slovenský megahit už aj na Netflixe Čakanie sa skončilo. Slovenský film ČERNÁK, ktorý absolútne dominoval vo všetkých tunajších kinách, dorazí…

Skladací iPhone Fold: Unikli rozmery displejov, Apple ho vyrobí len pod touto podmienkou

Autor: Peter

Reči o skladacom iPhone Fold tu máme už roky. Prvý Android telefón s ohybným displejom v skladacom tele bol predstavený…

Historický míľnik. Slovenské GTA konečne prichádza v plnej verzii

Autor: Kristína Sudorová

Vivat Slovakia vás prenesie do 90.-tych rokov Po rokoch usilovného vývoja a netrpezlivého čakania je to konečne tu. Slovenský herný…

Najočakávanejši Star Wars film prichádza. Neuveríte, kto bude v hlavnej úlohe

Autor: Erik Košťany

Ryan Gosling hviezdou ďalšieho Star Wars filmu Ešte začiatkom tohto roka bolo potvrdené, že ďalší film z praďalekej galaxie prinesie…

Svet čaká so zatajeným dychom. Našli zatiaľ najsilnejšie dôkazy o živote na inej planéte

Autor: Tomáš

Ľudstvo sa už od doby, kedy prvýkrát začalo spoznávať, aký neznámy vesmír skutočne je, zaoberá otázkou, či sme v tomto…

TOP 6 tajných funkcií vo vašom Androide, o ktorých ste nemali ani tušenia

Autor: Peter Steigauf

Telefóny s Androidom ponúkajú množstvo užitočných funkcií. S nástupom umelej inteligencie sa ich počet ešte viac zvýšil. Dnešné smartfóny tak…