Začala súdna bitka dekády: Hrozí, že zakážu predaj 31 % nových smartfónov

Autor: Kristína Sudorová Čítanie na 3 min.

Spor spoločností Arm a Qualcomm vyústil až do súdneho sporu

V pondelok 16. decembra sa začal súd, ktorý môže nadobro zmeniť celý svet čipových technológií. Dvaja najväčší hráči z tohto odvetia sa postavili pred súd. Ostro sledovaný spor však môže mať ďalekosiahle následky a ovplyvniť celý priemysel. Môže totiž dôjsť k potenciálnemu zastaveniu predaja mnohých smartfónov od  viacerých popredných výrobcov.

Na súde proti sebe stoja dve elity vo výrobe polovodičových súčiastok a procesorov – Arm a Qualcomm. Predmetom sporu je licenčná zmluva na architektúru čipov od spoločnosti Arm. Konflikt trvajúci už niekoľko rokov však nakoniec prerástol až k súdnemu procesu. Ten sa koná v Delaware a mal by potrvať do piatku.

Zdroj: Qualcomm

Od partnerov ku konkurentom

Táto súdna bitka je jasným dôkazom toho, ako sa z dvoch partnerov môžu stať konkurenti, až nepriatelia. Všetko sa to začalo ešte v roku 2021, kedy došlo ku akvizícii čipového startupu Nuvia spoločnosťou Qualcomm. Firma Nuvia držala licenciu na výrobu čipových jadier od Arm.

Qualcomm mal po odkúpení menšej americkej firmy vyjednať nové podmienky danej licencie, pretože mala s každou spoločnosťou rozdielne finančné podmienky. Podľa Armu však k tomu nedošlo a obvinila Qualcomm z toho, že používa duševné vlastníctvo spoločnosti Arm bez jej povolenia.

Qualcomm na to reagoval tým, že jeho existujúca licencia s Arm je dostatočná. Arm potom požadoval  od Qualcommu, aby zničil všetky návrhy Nuvia vyvinuté pred zlúčením. V roku 2022 sa však Arm rozhodol pre radikálnejšie riešenie a Qualcomm obžaloval z porušenia licenčných podmienok.

Spoločnosť Arm už v októbri tohto roku odobrala Qualcommu licenciu na výrobu čipov využívajúcu jeho architektúru procesorových jadier. Qulacomm dostal celkom 60 dní na to, aby sa s britskou konkurenciou dohodol podobrom. K žiadnej vzájomnej dohode však nedospeli a tak sa obe strany rozhodli riešiť spor súdnou cestou.

Zdroj: Unsplash

Arm však nepožaduje žiadnu peňažnú náhradu škody. Namiesto toho žiada súd, aby nariadil Qualcommu zničiť všetky produkty vyrobené na základe neplatnej licencie.

Koniec výroby viacerých mobilov

Otázka súčasného právneho sporu teda znie, či licencia na architektúru čipov od Armu, ktorú mala spoločnosť Nuvia, môže byť prevedená a použitá spoločnosťou Qualcomm po akvizícii danej firmy. Čo by sa však stalo, ak by bol verdikt súdu v prospech Armu?

Toto rozhodnutie by znamenalo zastavenie výroby všetkých zariadení, ktoré v sebe obsahujú čipy od Qualcommu, keďže sa pri väčšine svojich produktov spolieha na špecifikáciu od Armu. Následky by boli priam katastrofické.

Podľa Counterpoint tvoril podiel Qualcommu na trhu s čipsetmi do mobilných telefónov 31  %. Spoločnosť by teda prišla o obrovskú časť svojich ziskov, keďže jej čipmi disponujú mnohé smartfóny popredných výrobcov ako je Samsung, Motorola a Xiaomi.

Okrem toho by to mohlo narušiť dodávku nových notebookov obsahujúce sporné čipy, ktoré používa napríklad aj Microsoft.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

To snáď nie je pravda: Trump si ako cez kopirák z ChatGPT vymyslel nové clá

Autor: Peter Steigauf

Nové clá USA a nečakané odhalenie Mnohí používatelia si na sociálnych sieťach všimli kurióznu vec. Viete, čo sa stane, ak…

Apple dostal poriadne mastnú pokutu. Klamal, že chráni vaše súkromie

Autor: Tomáš

Apple sa často a rád hrdí tým, že ich najväčšou prioritou je bezpečnosť a súkromie ich používateľov. Túto informáciu môžeme…

Historická chvíľa: Windows 11 spustil aktualizácie bez reštartovania

Autor: Peter

Hotpatch poskytne maximálne možné zabezpečenie Microsoft prichádza s novou revolučnou technológiou nazvanou Hotpatch. Tento prelomový prístup k bezpečnostným záplatám umožňuje…

Budete si želať, aby ste ho nikdy nevideli. Najlepšie sci-fi Netflixu pokračuje

Autor: Erik Košťany

Black Mirror odhaľuje epizódy siedmej série Netflix spolu s tvorcom Charlie Brookerom sľubovali, že nová, siedma séria Black Mirror, sa vráti ku…

Národná kyberbezpečnostná hra CyberGame je vo štvrtom ročníku

Autor: Redakcia

Celosvetový trend je neúprosný Celý svet aj všetky sektory potrebujú viac profesionálov v kybernetickej bezpečnosti, či už ide o technológie, legislatívu alebo projektový…

Skoro žiadny Slovák ju nepozná. Nová aplikácia Google aktivuje skrytú funkciu v autách

Autor: Peter Steigauf

Prichádza revolúcia pre palubné záznamy Google vytvoril aplikáciu, ktorá premení kamery v autách na palubné záznamové zariadenia známe v angličtine…