Na Slovensku prišiel zlom. Štát sa pripojí k obrane vesmíru, vidí v tom jasný cieľ

Autor: Peter Čítanie na 3 min.

Vesmírna stratégia 2030+ popisuje vízie rozvoja v rôznych oblastiach

Vláda Slovenskej republiky schválila ambiciózny plán s názvom Vesmírna stratégia 2030+, kotrá má krajine otvoriť dvere do oblasti, ktorá je nielen technologickou, ale aj ekonomickou výzvou budúcnosti. Slovensko sa týmto krokom snaží upevniť si svoje miesto medzi krajinami, ktoré aktívne prispievajú k rozvoju vesmírnych technológií, a zároveň chce podporiť mierové využívanie vesmíru. Na tému upozornil pred pár dňami Denník N.

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR predložilo stratégiu z vlastnej iniciatívy s cieľom poukázať na strategický význam a dôležitosť vesmírnych aktivít v Slovenskej republike. Minister školstva, Tomáš Drucker, zdôraznil, že Slovensko má jedinečnú príležitosť využiť potenciál spolupráce s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). Slovensko je pridruženým členom ESA a plánuje v rámci tejto spolupráce investovať do výskumu, vývoja a budovania vlastných kapacít vo vesmírnom sektore.

Vesmírna stratégia SR stručne popisuje význam vesmírnych aktivít v globálnom aj európskom kontexte, pričom načrtáva vízie rozvoja v oblastiach ako výskum a vzdelávanie, rozvoj vesmírneho priemyslu, bezpečnosť a obrana, služby pre štátnu správu a obyvateľstvo, ako aj popularizácia vesmírnych aktivít. Súčasne vymedzuje kompetencie jednotlivých rezortov a predpokladá zavedenie nadrezortného riadenia v budúcnosti.

vesmirna strategia
Zdroj: Pexels.com

Európska únia nedávno podpísala zmluvy na vývoj vlastnej satelitnej konštelácie IRIS2 v hodnote 10,6 miliardy eur. Tento projekt má Európe zabezpečiť nezávislú a spoľahlivú satelitnú infraštruktúru. Na podobnom princípe pracuje aj spoločný projekt firiem Airbus, Thales a Leonardo, ktorý má byť európskou odpoveďou na Starlink od Elona Muska.

Dôležitý význam strategickej bezpečnosti

Význam týchto projektov nespočíva len v technologickej inovácii, ale aj v strategickej bezpečnosti. Ako ukázali nedávne správy o ruskej rakete Kosmos 2553, ktorá by mohla byť schopná niesť nukleárne zbrane, vesmír sa stáva potenciálnym bojiskom budúcnosti. Spoľahlivá infraštruktúra umožní Európe reagovať na takéto hrozby, a zároveň poskytne nezávislosť od zahraničných poskytovateľov.

vesmirna strategia
Zdroj: Pexels.com

Stratégia 2030+ tak nie je len technologickou ambíciou, ale aj dôležitým krokom pre budúcnosť Slovenska. Vďaka nej môže nielen prispieť k bezpečnosti a udržateľnému využívaniu vesmíru, ale aj získať nové ekonomické impulzy. Vesmírny sektor sa v posledných desaťročiach zmenil z čisto výskumnej oblasti na motor ekonomického rastu, čo predstavuje jedinečnú príležitosť pre Slovensko na zvýšenie konkurencieschopnosti jeho priemyslu.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Aktuálne: Státisíce Slovákov oslavujú, od O2 dostanú dôležitú službu zadarmo

Autor: Peter

Operátor O2 v novembri minulého roka sprístupnil plne digitálnu službu eSIM novým zákazníkom O2 paušálov. Teraz prostredníctvom tlačovej správy informoval,…

Veľký operátor rozdáva 100 eur. Takto získate tučný bonus

Autor: Redakcia

Prenos internetu? Hrozia sankcie Chcete si prilepšiť o 100 eur a vyhnúť sa zmluvnej pokute za prenos internetu počas viazanosti?…

Nič lepšie nenájdete. V Lidl kúpite prelomovú sonickú kefku, ostali sme z nej ohromení

Autor: Karol Gajdos

Umelá inteligencia, OLED displej, neuveriteľná výdrž batérie Oclean X Ultra je rozhodne jednou z najlepších sonických kefiek na trhu. Vyskúšali…

Priemerná cena iPhonov dosiahla rekord, na šialený odstup Samsungu a Xiaomi budete nechápavo pozerať

Autor: Peter

Analytická spoločnosť Counterpoint Research stojí za viacerými zaujímavými štatistikami, ktoré sa týkajú predajov smartfónov. Teraz zverejnila najnovšie informácie, ktoré vidia…

Sledujte dychberúce video. Pacient s Neuralink čipom v mozgu písal pomocou myšlienok

Autor: Kristína Sudorová

Prepojenie medzi mozgom a počítačom sa posilňuje Miliardár Elon Musk založil ešte v roku 2016 Neuralink. Jedná sa o neurotechnologickú…

Jediný test, ktorý potrebujete vidieť. Tieto vysávače stoja viac ako iPhone – oplatí sa ich kúpiť?

Autor: Peter

Trh s robotickými vysávačmi je dnes mimoriadne pestrý. Na trhu sú lacné modely s cenou pokojne aj pod 100 eur,…