Evolúcia, ktorá dáva zmysel
Máme tu začiatok roka 2025 a s ním tradične aj najnovšie vlajkové Samsungy. Juhokórejský výrobca opäť predstavil trojicu modelov – Galaxy S25, Galaxy S25+ a Galaxy S25 Ultra. Medzi ich hlavné vylepšenia patrí samozrejme nový čipset, mierne dizajnové zmeny a hlavne pokročilá umelá inteligencia. My sme sa pozreli na zlatú strednú cestu, Samsung Galaxy S25+
Hlavnou hviezdou vo vnútri všetkých troch modelov je čipset Qualcomm Snapdragon 8 Elite, ktorý momentálne patrí medzi to najvýkonnejšie na trhu a konkuruje aj najvýkonnejším iPhonom. V preklade to znamená, že nech s novou S25+ robíte čo chcete, bude vždy rýchly a zvládne akúkoľvek náročnú hru.
Dizajnovo sa toho veľa nezmenilo. Pre niekoho nudný, pre niekoho atraktívny dizajn s hranatými bokmi ale má niečo do seba. Vizuálne sa od predchodcu líši prakticky len trochu väčšími fotoaparátmi na zadnej strane.
Klasická vlajková loď ponúka samozrejme všetky potrebné vlajkové parametre. Kvalitné spracovanie, zvýšenú odolnosť voči vode, kvalitný LTPO displej s tenkými rámikmi a tak ďalej. V tejto recenzii sme sa ale chceli zamerať na tri hlavné vlastnosti novinky, ktoré budú zaujímavé aj pre potenciálnych záujemcov – batéria, fotoaparát a umelá inteligencia.
Samsung Galaxy S25 a jeho batéria: Všetko po starom?
Rok 2025 bude patriť kremík/uhlíkovým batériám v smartfónoch. Ide o nový typ, ktorý sa vyznačuje najmä vyššou energetickou hustotou. To znamená, že do rozmerovo rovnako veľkej batérie sa vojde vyššia kapacita. Ako príklad môžeme uviesť čínske Vivo X200 Pro Mini, kompaktnú vlajkovú loď s 5700 mAh batériou. Samsung Galaxy S25+, ktorý je podstatne väčší, ponúka len 4900 mAh. Mimochodom, rovnako ako jeho predchodca. V tomto smere sa nič nezmenilo. A to je škoda.
Na druhú stranu, nový čipset, vylepšená optimalizácia a nová nadstavba One UI 7 sa pod výdrž podpísali pozitívne. Áno, S25+ vydrží dlhšie ako S24+, aj keď výrazný rozdiel to nie je. Na nejakých 5-6 hodín so zapnutým displejom sa ale dá dostať pomerne pohodlne. Všimli sme si tiež to, že pri náročnejšej záťaži klesá úroveň nabitia pomalšie v porovnaní s predchodcom a telefón sa menej zahrieva. Za toto tiež môže nový čipset, ale aj prepracovaná parná komora slúžiaca na odvádzanie nežiadúceho tepla, ktorá je teraz o 15 percent väčšia.
Žiadna sláva to nie je ani z pohľadu nabíjania. Opäť bez nabíjačky v balení, no s maximálnym výkonom len 45 W. Na druhú stranu, stále viac ako 25 W u základného S25. Batériu doplna nabijete približne za hodinu, čínska konkurencia to bez problémov zvládne za polovicu času.
Systém obsahuje aj viacero zaujímavých nastavení. Nechýba klasické optimalizované nabíjanie, kedy sa zariadenie učí vášmu používaniu, v noci sa nabije len do 80 % a tesne pred vaším vstávaním sa dobije doplna. Oceňujeme aj možnosť nastaviť maximálnu úroveň nabitia, nastaviť je tento limit možné od 80 do 100 percent, a to v 5-percentných intervaloch. Bezdrôtové nabíjanie tu samozrejme je tiež, rovnako aj reverzné bezdrôtové nabíjanie.
Fotoaparát: Vylepšenia najmä v softvéri
Pokračujeme v podobnom štýle ako pri batérii. Stačí sa pozrieť na parametre fotoaparátu, ktoré akoby z oka vypadli predchodcovi. Naozaj, hardvérovo sa nezmenilo vôbec nič. A tak tu máme 50 MPx hlavný fotoaparát so svetelnosťou f/1.8, optickou stabilizáciou obrazu a PDAF zaostrovaním, ktorý je doplnený ďalšími dvomi.
Teleobjektív má opäť rozlíšenie 10 megapixelov, trojnásobný optický zoom a svetelnosť f/2.4. Posledným je 12-megapixelový ultra-širokouhlý fotoaparát so svetelnosťou f/2.2 a uhlom záberu 120 stupňov. Zaostrovať bohužiaľ nevie, to je stále výsadou Ultra modelu.
Čo sa zmenilo, je ale aplikácia fotoaparátu. Je podstatne rýchlejšia, uhladenejšia a ovládacie prvky sú viac “poruke.” Umiestnené sú v dolnej časti displeja a sú viac dosiahnuteľné. Oceňujeme aj podstatne rýchlejšie približovanie a prepínanie medzi jednotlivými fotoaparátmi. Stále to nie je iPhone, no zlepšenie je tu naozaj výrazné. Samotné fotografovanie je tiež rýchlejšie, fotka sa vytvorí prakticky okamžite po stlačení spúšte. A aj viacero fotografií v rade. V tomto smere posun vpred.
Čo sa týka kvality fotografií, tá je stále výborná. Nie je to úplne Ultra level a nie sú na úrovni úplne najlepších fotomobilov, no rozdiely sú naozaj minimálne. Nezabúdajme na to, že najlepším fotomobilom je Ultra variant. V každom prípade, výkonnejší procesor a vylepšený post-processing sa podpísali na ostrejších a čístejších záberoch. Počas testu sme mali k dispozícii aj základný Galaxy S24 s totožným fotografickým hardvérom a naozaj, Galaxy S25+ na tom bol o niečo lepšie. Rozdiel ale naozaj nie je nijako výrazný.
Samsung zapracoval aj na videu, najmä v prípade toho nočného. Po novom tu máme o niečo menej šumu a plynulejší obraz v náročnejších podmienkach. Celkovo je video zase o trochu lepšie, za čo môže nielen vyšší výkon procesora, ale aj spolupráca s umelou inteligenciou.
Galaxy S24 vs Galaxy S25: Porovnanie fotoaparátov
Keďže v redakcii máme aj základný Galaxy S24, zobrali sme ho spolu s testovaným telefónom von a vytvorili niekoľko záberov pre porovnanie. Fotografie sú už priblížené kvôli detailom, pričom Galaxy S25+ sa vždy nachádza na ľavej strane a Galaxy S24 je vpravo. Všimnúť si môžete veľmi podobnú kvalitu aj detaily, súboj je to veľmi vyrovnaný. Softvér na Galaxy S25 sa snaží trochu viac doostrovať. Povedať, že jeden z tejto dvojice fotí výrazne lepšie ako ten druhý, by určite nebolo na mieste.
S najpokročilejšou umelou inteligenciou
Jedným z najväčších lákadiel celej série Galaxy S25 je umelá inteligencia s názvom Galaxy AI, ktorá momentálne medzi smartfónmi pravdepodobne nemá konkurenciu. Poďme si teda predstaviť všetky funkcie, ktoré ponúka.
Novinky si hneď všimnete v klávesnici. Kliknutím na Galaxy AI tlačidlo sa dostanete do nových možností. Na výber tu je preklad konverzácií, oprava pravopisu či zmena štýlu písania. Tá sa nám veľmi páčila. Z jednoduchej vety „Ahoj, ako sa máš,“ vie vytvoriť oveľa zaujímavejšie alternatívy.
Text preformuluje tak, akoby ste ho napísali profesionálne, neformálne, akoby mal byť určený na sociálne siete a tak ďalej. Stačí si len vybrať. A funguje to výborne.
Funkcia Spisovateľ vám zase pomôže napísať súvislejší text, stačí len začať písať svoju myšlienku a umelá inteligencia sa postará o ostatné. Tu to ale zďaleka nekončí. Po dlhšom podržaní prsta v textovom poli a kliknutí na AI tlačidlo sa zobrazia ďalšie možnosti. Umelá inteligencia tu dokáže sumarizovať napísaný text či dokonca pretransformovať ho do tabuľky. Užitočné funkcie, ktoré sa určite hodia.
Konečne sme sa po dlhých rokoch dočkali, že sa s nami hlasový asistent dokáže rozprávať aj po slovensky. Áno, je to tak, Gemini Live v nových Samsungoch ovláda aj slovenčinu. Stačí podržať zapínacie tlačidlo a hovoriť. Ale pozor, prednastaveným jazykom je angličtina, je najskôr potrebné ju zmeniť. Toto ale nie je úplne novinka vyslovene pre Samsungy, pretože Gemini vie slovensky aj v ostatných Android telefónoch.
Gemini toho dokáže oveľa viac ako len odpovedať na otázky. Môžete si hlasom skontrolovať najbližšie udalosti vo svojom kalendári, prípadne nejakú pridávať. Stačí len povedať, čo potrebujete. Môžete napísať esemesky diktovaním, zapnúť navigáciu pomocou Google máp a prakticky všetko, čo bežne robíte pomocou dotykového displeja, teraz zvládnete hlasom. A po slovensky. S Gemini spolupracujú všetky Google aplikácie, všetky natívne aplikácie Samsungu a v rámci tretích strán je to Spotify a WhatsApp.
Ďalšou zaujímavou časťou v rámci umelej inteligencie je úprava fotografií. Teraz je to mimoriadne jednoduché. V galérii stačí kliknúť na AI tlačidlo a z fotografie môžete presúvať rôzne objekty. Nie je potrebné ich ani celé obkresľovať, stačí na nich podržať prsť a umelá inteligencia vie, čo konkrétne chcete premiestniť. Po premiestnení sa chýbajúca časť fotografie vyplní tak, aby to vyzeralo, že tam naozaj nič nebolo. A funguje to výborne.
Pokiaľ sú na fotografii ľudia, jedným klikom ich môžete pretransformovať do rôznych umeleckých štýlov, viď Selena Gomez vyššie. Nás ale najviac zaujala tretia možnosť. Na fotografiu stačí niečo nakresliť rukou a umelá inteligencia pochopí, čo ste chceli nakresliť a objekt krásne zakomponuje do fotografie.
Prejsť na nový model alebo zostať pri starom?
Toto je veľmi náročná otázka. Ak ste majiteľom Galaxy S24+, prechod pravdepodobne zmysel nedáva. Dostanete síce výrazne výkonnejší procesor, no to je po hardvérovej stránke všetko. Dôvodom na prechod môžu byť nové funkcie umelej inteligencie Galaxy AI, no veríme, že viacero z nich dostane po aktualizácii na Android 15 a nadstavbu One UI 7 aj séria Galaxy S24. Novinka tiež fotí mierne lepšie a natáča o niečo lepšie video, no rozdiely sú aj v tomto prípade veľmi minimálne.
Zaujímavejšie je to v prípade, ak používate smartfón zo série Galaxy S23. Tam sa už o prechode naozaj uvažovať dá. Okrem spomínaného vyššieho výkonu, lepšieho fotoaparátu a umelej inteligencie získate aj vylepšený dizajn s hranatými bokmi. na druhú stranu, dizajnová zmena by sa nemusela páčiť každému.