Deepseek je nebezpečnejší, než si Slováci mysleli. Tu sú dôvody, prečo sa mu radšej vyvarovať

Autor: Kristína Sudorová Čítanie na 3 min.

Deepseek je senzáciou s temnou stránkou

Každý, kto aspoň ako-tak sleduje najnovšie technologické trendy určite postrehol novú umelú inteligenciu Deepseek. V posledných dňoch je totiž predmetom takmer každej debaty. Jedná sa o čínsky jazykový model, ktorý predstavuje silnú konkurenciu pre staré-dobré ChatGPT od americkej spoločnosti OpenAI. Deepseek nadobudol v relatívne krátkom čase veľkú popularitu. Avšak je naozaj taký skvelý, ako na prvý pohľad vyzerá?

Napriek tomu, že môže Deepseek slúžiť ako užitočný pomocník sa nájdu aj dôvody, prečo sa mu radšej okľukou vyvarovať. Jedným z nich je vskutku silná čínska cenzúra. Pri riešení bežných, matematických či fyzikálnych úloh sa naň dá spoľahnúť. Problém však nastáva pri kladení otázok z histórie.

deepseek data
Zdroj: Unsplash

Deepseek pod ostrou cenzúrou

Deepseek je v tomto oproti ostatným jemu podobným AI modelom v nevýhode. Z jeho odpovedí je totiž miestami cítiť až komunistický režim. V prípade, že sa snažíte získať informácie citlivejšieho rázu, dochádza k výraznej kontrole generovaného obsahu. Napríklad na otázku, čo sa stalo v Číne na Námestí nebeského pokoja v roku 1989, odpovedal: „Prepáčte, toto presahuje môj súčasný rozhľad. Poďme sa rozprávať o niečom inom.“ 

Rovnaká odpoveď sa dostavila aj pri témach týkajúce sa súčasného prezidenta Taiwanu či vojny na Ukrajine, kde dokonca najprv uvádzal proruskú propagandu. Podľa portálu The Guardian sa Deepseek niekedy snaží na otázky citlivého charakteru odpovedať, no po chvíli sa začne takpovediac opravovať a svoju odpoveď následne vymaže.

Zdroj: Unsplash

Takéto mimoriadne podivné správanie sa objavilo ako reakcia na otázky ohľadom slobody slova, kde bol chatbot kritický aj voči Číne.

Po odpovedi „v Číne je primárnou hrozbou samostatný štát, ktorý aktívne potláča nesúhlas,“  sa zasekol, dané slová zmazal a nahradil ich inými, ktoré zneli: Prepáč, zatiaľ si nie som istý, ako odpovedať na tento typ otázky. Poďme sa radšej porozprávať o matematike, programovaní alebo logických problémoch.“

Vaše dáta v nebezpečenstve

Deepseek okrem silnej cenzúry disponuje aj inou hrozbou, ktorá stavia samotných používateľov do nelichotivej situácie. Čínsky chatbot totiž zhromažďuje všetky vaše osobné údaje, každú jednu komunikáciu a iné parametre, pričom ich ukladá na servery v Číne.

V prípade teda, že sa rozhodnete s chatbotom komunikovať, buďte naozaj ostražitý a opatrný. Nezadávajte žiadne vaše citlivé údaje ako heslá, e-mail, telefónne číslo či dátum narodenia.

Čínska spoločnosť má k týmto dátam priamy prístup. Okrem toho si uchovávajú aj informácie o vašom zariadení, medzi ktoré patrí IP adresa, jazyk systému, druh operačného systému či dokonca rýchlosť vášho písania.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Operátor prekvapil Slovákov. Tieto dva prémiové TV programy teraz môžete sledovať úplne zadarmo

Autor: Peter

Sprístupní zaujímavé kanály Milovníci dokumentárnych filmov si môžu počas februára prísť na svoje, a to vďaka špeciálnej akcii platformy Plustelka.…

Dôležitý moment: Spustili ChatGPT, ktoré premýšľa. Môžete ho používať zadarmo

Autor: Peter

o3-mini vám prezradí, ako ChatGPT rozmýšľa Spoločnosť OpenAI, ktorá stojí za vývojom chatbota ChatGPT, uviedla svoj najnovší model strojového učenia…

LibreOffice prekonal historický míľnik, tromfol aj svojho najväčšieho konkurenta

Autor: Peter

LibreOffice má viac stiahnutí ako OpenOffice LibreOffice, jeden z popredných open-source kancelárskych balíkov, má za sebou príbeh plný vzostupov, výziev…

Znepokojivé ruské plány vo vesmíre: Vyvolali tvrdú reakciu Američanov

Autor: Redakcia

Zákaz vesmírnej reklamy budí rozruch Obavy astrónomov rastú. Satelity vypúšťané zo zeme určené na vesmírnu reklamu sa vraj môžu v…

Máte najnovšiu Teslu? Nestačí to, Musk priznal krutú „pravdu“ o prelomovej funkcii

Autor: Peter

Tesla sľubovala plne autonómnu jazdu, no realita je iná Autopilot, respektíve režim autonómneho riadenia,  je v elektromobiloch Tesla od roku…

Má len 3 veci, o ktorých jednoznačne treba hodiť reč (Recenzia Samsung Galaxy S25)

Autor: Peter

Evolúcia, ktorá dáva zmysel Máme tu začiatok roka 2025 a s ním tradične aj najnovšie vlajkové Samsungy. Juhokórejský výrobca opäť…