Kremeľ odstrihne Rusko od zvyšku sveta. Krajina raketovo mizne z mapy internetu

Autor: Peter Čítanie na 4 min.

Cenzúra v Rusku pokračuje. Zatiaľ čo pred 15. októbrom 2024 mala krajina približne 920 tisíc verejných zariadení a služieb s prístupom na internet, verejne viditeľná ruská infraštruktúra pozostáva v tomto roku len približne s 270 000 zariadení. Ak by ste dnes spočítali všetky servery a iné zariadenia, krajina by sa zdala menšia ko Rumunsko či Švédsko, čo sú podstatne menšie krajiny. Na tému upozornil portál Cybernews.

Rusko neuveriteľnou rýchlosťou izoluje svoju infraštruktúru pripojenú na internet od vonkajšieho sveta. Za menej ako pol roka viac ako dve tretiny predtým zistiteľných služieb a zariadení zmizli za „veľkým firewallom.“  Tieto verejne vystavené IP adresy zahŕňajú širokú škálu sieťových zariadení a služieb, ako napríklad smerovače, e-mailové servery, servery VPN vyrovnávače záťaže, video systémy a ďalší softvér alebo pripojený hardvér.

Stačila jedna noc a zmizla polovica zariadení

Takmer polovica týchto zariadení zmizla prakticky cez noc, ukazujú dáta zo ShadowServer Foundation IoT. Zaujímavé je, že číslo nakrátko vzrástlo približne na 2 milióny, no potom sa prepadlo ešte výraznejšie. Z dvoch miliónov teda nezostalo ani 300 tisíc zariadení. Tento prudký pokles je v kontraste s vyspelými krajinami, kde je počet zariadení relatívne stabilný.

Rusko internet
Zdroj: Shadowserver

V USA je verejne dostupných takmer 7 miliónov zariadení, Južná Kórea či Brazília majú 2,1 milióna, Nemecko 1,8 milióna alebo Čína 1,2 milióna. Prečo Rusko takto dramaticky znížilo viditeľnosť zariadení? Dôvodov môže byť viacero. Ruské trendy sú poháňané najmä snahou o sprísnenie kontroly nad svojou internetovou infraštruktúrou.

Zakazuje VPN aj západné sociálne siete

Krajina sa snaží svojich obyvateľov čo najviac izolovať od západného sveta, aby pre nich bola tamojšia propaganda jedinou správnou cestou. Zamedzovanie prístupu k informáciám je jedným zo základných princípov diktatúry. Rusko svojim obyvateľom zakazuje VPN služby, pomocou ktorých sa dokážu pripojiť napríklad na zahraničné sociálne siete (YouTube, Instagram, Facebook, Twitter a podobne…). Tieto platformy sú v krajine úplne zakázané.

Koncom minulého roka Rusko otestovalo svoju vlastnú „suverénnu“ sieť, čo však nedodpadlo úplne najlepšie. Obyvatelia mnohých regiónov úplne stratili prístup na internet, pričom nefungovali ani VPN služby. Takýto incident ale v krajine nie je ničím výnimočným, Rusko už podobné testy vykonalo viackrát. Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku.

Telekom internet
Zdroj: Pexels.com

Jedným z aspektov je aj kybernetická bezpečnosť a kybernetická vojna. V dôsledku západných sankcií je pre Rusko ťažké nahradiť alebo aktualizovať staré sieťové zariadenia novými. Neaktualizovaný a starý hardvér so sebou nesie vysoké riziko kybernetickej bezpečnosti, ktoré je možné odstrániť prakticky len obmedzením prístupu k takémuto hardvéru.

Krajina po napadnutí Ukrajiny začala čeliť zvýšenému počtu kybernetických útokov, ktoré pokračujú dodnes, no v menšej miere. Len deň pred masívnym poklesom počtu IoT v sieti zasiahli ruské komunikačné systémy silné DDoS útoky s rýchlosťou až 1,6 terabitu za sekundu.

Aké zariadenia sú vlastne viditeľné?

Najväčšie zastúpenie majú zariadenia určené pre verejnosť (25 %). Ide o smerovače, po ktorých nasledujú e-mailové servery, VPN, webové panely a nástroje na vyrovnávanie záťaže. Aby bolo možné router zistiť externými skenermi, musí byť otvorený aspoň jeden port, ktorý musí reagovať na vonkajšie otázky. Viac ako polovicu vystavených smerovačov vyrába MikroTik, čo je spoločnosť pochádzajúca z Lotyšska. Nasleduje Keenetic, Huawei, Asus a TP-Link.

Rusko internet
Zdroj: Cybernews

MikroTik oficiálne vyhlásil, že opustil ruský trh a zakázal svojim partnerom predávať tam zariadenia. Spoločnosť dodržiava sankcie a obmedzenia Európskej únie.

Dominanciu tejto značky v Rusku je možné čiastočne vysvetliť slabými kontrolami exportu v iných krajinách, čo Rusom dovoľuje zariadenia dovážať cez kanály čierneho trhu. Je tiež pravdepodobné, že väčšina z týchto zariadení bola zakúpená ešte pred zavedením sankcií.

Obsahuje témy:

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Skoro žiadny Slovák ju nepozná. Nová aplikácia Google aktivuje skrytú funkciu v autách

Autor: Peter Steigauf

Prichádza revolúcia pre palubné záznamy Google vytvoril aplikáciu, ktorá premení kamery v autách na palubné záznamové zariadenia známe v angličtine…

Slovákom vyrazí dych. POCO vyťahuje lacný smartfón, aký nemá konkurenta

Autor: Peter

POCO M7 Pro 5G je najnovším smartfónom obľúbeného výrobcu, ktorý patrí pod Xiaomi. Tento model má priniesť výhody 5G pripojenia…

Dorazil nový kráľ strednej triedy. Tento mobil vás zaskočí najmä jednou konkrétnou vymoženosťou

Autor: Peter

Motorola edge 60 fusion je najnovším prírastkom do strednej triedy smartfónov obľúbeného výrobcu. Prichádza so zaujímavou výbavou, atraktívnym dizajnom a…

Indiana Jones pre novú generáciu je tu, užasný trailer si vás okamžite podmaní

Autor: Erik Košťany

Trailer na film Fountain of Youth Dobrodružných filmov, ktoré vyzerajú ako zo starej školy, v dnešnej dobe už veľa nevídame.…

Katastru pošlú skoro 20 miliónov eur. Slovensko už má plán, ako sa brániť pred hackermi

Autor: Tomáš Šmidák

Úrad geodézie, kartografie a katastra bol 5. januára 2025 po útoku ransomvérom odstavený. Po tom ako sa táto informácia dostala…

Wikipédia v ohrození: Ničí ju tento nešvár, veľa Slovákov to podporuje a nič netušia

Autor: Peter Steigauf

Slobodná encyklópedia čelí obrovskému riziku Mnoho modelov umelej inteligencie (AI) obľúbených aj u Slovákov používa na tréning voľne dostupnú, takzvanú…