Do batérií smartfónov pichajú injekcie. Dôvod vás zaskočí

Autor: Redakcia Čítanie na 3 min.

Prelomová novinka pre batérie v telefónoch

Nová metóda zvládne výrazne predĺžiť výdrž batérií v smartfónoch či napríklad elektromobiloch. Tím vedcov z Fudanskej univerzity v Šanghaji oznámil výrazný posun vo výskume, informuje futurezone.at. Vyvinuli injekciu, ktorá dokáže obnoviť kapacitu batérií.

Predstavte si, že namiesto nutnosti vymeniť batériu po niekoľkých rokoch používania ju dokážete jednoducho „uzdraviť“. V budúcnosti to nemusí byť vôbec sci-fi.

Nie je vôbec tajomstvom, že u lítium-iónových batérií nastáva prirodzené opotrebenie. Počas nabíjania a vybíjania sa aktívne ióny pohybujú medzi pozitívnou a negatívnou elektródou. S pribúdajúcimi cyklami ich však ubúda, čo vedie k znižovaniu kapacity batérie.

Zásadné predĺženie životnosti

Po štyroch rokoch výskumu našiel čínsky tím riešenie, ako obnoviť batériu. Vyvinuli látku obsahujúcu molekulu pod označením trifluormetánsulfonát lítny. Výhodou (a pre mnohých zároveň prekvapením) je, že sa dá aplikovať priamo do batérie prostredníctvom injekcie, teda bez nutnosti jej rozoberania.

Nejde len o teoretický zámer. Nový prístup už čínski vedci otestovali aj priamo v praxi a priniesol sľubné výsledky, upozornil China Daily.

Krátka životnosť batérií hnevá mnohých používateľov smartfónov. Zdroj: Pexels

Metóda je kompatibilná s viacerými typmi lítium-iónových batérií. Navyše, samotná látka je cenovo dostupná na výrobu. Podľa vedcov môže injekcia predĺžiť životnosť batérie minimálne desaťnásobne.

Testy ukázali, že batérie si vďaka novej technológii udržali aj po 11 818 nabíjacích cykloch 96 % svojej pôvodnej kapacity. To predstavuje výrazné zlepšenie oproti dnešnému štandardu.

SLEDUJTE NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO: 

Výdrž batérií v smartfónoch klesá rýchlo

Väčšina výrobcov batérií definuje oficiálny koniec životnosti v momente, keď ich kapacita klesne na 80 % pôvodnej hodnoty. Tento bod môže byť dosiahnutý už po 500 nabíjacích cykloch alebo až po 3 000 cykloch v závislosti od typu batérie.

Pri používaní smartfónov, ktoré bežne nabíjame každý deň, uplynie 500 cyklov už po dvoch rokoch.  Strata kapacity je nepríjemná a otravná. Zatiaľ čo nové zariadenie vydrží fungovať celý deň, po dvoch rokoch sa už počas dňa mnohí nezaobídu bez nabíjačky či powerbanky.

Nová technológia by tak vylepšila používateľskú skúsenosť a zároveň znížila odpad, ako aj náklady na výrobu. To všetko by bolo príspevkom k ekologickejšej budúcnosti planéty.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Facebook prejde revolúciou. Zlikviduje problém, ktorý určite trápi aj vás

Autor: Tomáš

Facebook bol pôvodne určený na zdieľanie si spomienok s riateľmi a objavovanie nového zaujímavého obsahu. Postupne sa však zo sociálnej…

Jasný kráľ 2025. Nový Star Wars seriál ohúril ľudí a zbiera mimoriadne hodnotenia

Autor: Erik Košťany

Andor je najlepším Star Wars seriálom Aktualizácia 28.04.2025: Ešte predtým, ako bola odvysielaná prvá trojica dielov najnovšieho Star Wars projektu,…

Apple vytasil novú reklamu na iPhony. Tradične „tak trochu zavádza“ ľudí

Autor: Peter

Smartfóny sú pre nás mimoriadne dôležité. Ide o celodenných spoločníkov, ktorí nás udržiavajú v kontakte s okolitým svetom. Vieme sa…

Xenomorf prichádza na Zem. Seriál Votrelec dostal ukážku, ktorá odhalila šialené hrôzy

Autor: Erik Košťany

Nový trailer na seriál Votrelec Aktualizácia 27.04.2025: Spoločnosť FX priniesla naozaj v ikonický dátum (podľa mesiaca LV-426) nový trailer na…

Tento cenovo dostupný Android dokáže niečo, o čom sa iPhonom ani nesníva

Autor: Peter

Google je síce hlavne softvérová spoločnosť, no už niekoľko rokov predstavuje aj svoje vlastné smartfóny Pixel. Ide o telefóny, ktoré…

Slovensko je v ukážke na budúcnosť lietania. Prichádzajú holografické okná

Autor: Peter

Spoločnosť ZEISS je popredným výrobcom optických systémov, meracích prístrojov a lekárskej techniky. Vo svete je známa najmä svojimi špičkovými fotoaparátmi…