V moderných smartfónoch sa najčastejšie nachádzajú dva typy batérií: lítium-iontové (Li-ion) a lítium-polymérové (Li-pol). Svoje využitie si našli najmä vďaka ich nízkej hmotnosti, vysokej energetickej hustote, možnosti rýchleho nabíjania ale najmä dlhej životnosti. Aj napriek poslednému spomínanému sa však často stáva, že batériu v smartfóne je treba po 2-3 rokoch kompletne vymeniť.
Na rozdiel od iných elektronických zariadení s nami totiž idú úplne všade a starostlivosť o životnosť batérie nie je pre mnohých používateľov tá najvyššia priorita. Veď to poznáte, večer pred spaním zapojíte a ráno po zobudení máte krásnych 100%. Práve takéto zaobchádzanie však nie je pre zdravie batérie optimálne.
Mnohí výrobcovia sa preto snažia pomocou softvérových funkcií preventívne ochrániť životnosť batérie a ušetriť tak do budúcna ich používateľom náklady za výmenu. Google však tentoraz zašiel možno trochu priďaleko.

Nižšia výdrž a pomalšie nabíjanie na úkor vyššej kapacity
Od 10.apríla 2025 budú mať používatelia Google Pixel 9a permanentne zapnutú funkcie „Battery Health Assistance„, ktorú výrobca predstavil tento rok. Jej úlohou je znížiť opotrebovanie batérie a docieliť tak, aby si aj po 1000 nabíjacích cykloch udržala kapacitu minimálne 80%. V rozpätí od 200 do 1000 nabíjacích cyklov začne systém postupne znižovať maximálne napätie batérie, čo môže mať za následok „zmeny vo výdrži a dĺžke nabíjania“.

Na prvý pohľad to znie ako fajn nápad, optimalizovať využívanie batérie a spomaliť tak jej starnutie. Nakoniec, výrobca pri modeloch Pixel 8 a novších sľubuje 7-ročnú softvérovú podporu. Google však vo svojej správe píše, že túto funkciu si nebudete môcť ako používateľ nejakým spôsobom prispôsobiť.
„Battery Health Assitance“ by sa mala postupne dostať aj na staršie zariadenia, na ktorých však bude jej aktivácia dobrovoľná. Smartfóny, ktoré prídu po Pixel 9a by ju mali mať už predvolenú.
Konečne sa dočkáme aj Pixel Battery Health
Pohľad na Android 16 Beta 3 prezrádza, že Google to s novým operačným systémom v oblasti starostlivosti o batériu myslí naozaj vážne. Z prvých obrázkov je zrejmé, že v nastaveniach batérie pribudla úplne nová sekcia „Battery Health“. V nej nájdete okrem statusu batérie a informácii o maximálnej kapacite aj preklik, na články o tom ako predĺžiť jej životnosť.


Po rokoch sa teda Google nechal inšpirovať spoločnosťou Apple a prináša informácie o maximálnej kapacite aj do operačného systému Android. Tam sa to malo aj skončiť. Android smartfóny totiž boli vždy populárnou voľbou aj vďaka tomu, že umožnili používateľom upraviť takmer každý jeden detail. Nová funkcia manažmentu batérie však ukazuje, že Pixel by sa skutočne mohol postupne stať „iPhone s Androidom“. A nie práve v tom pozitívnom zmysle slova.