Elektronické doklady vyvolávajú otázniky
Štát vypustil občiansky a vodičský preukaz do online sveta, vzbudil tým veľký záujem ľudí. Slováci tak môžu mať elektronické doklady v smartfóne. Dajú sa však už dnes využívať plnohodnotne a nemusíme so sebou vôbec nosiť fyzické doklady? Má každá hliadka polície potrebnú čítačku? Na tieto otázky sme sa spýtali ministerstva vnútra a odpovede vás isto nepotešia.
Z právneho hľadiska platí, že aplikácia eDoklady zobrazuje digitálny odpis fyzického dokladu, ktorý je právne rovnocenný s originálom. Aktuálne je však elektronická verzia dokladov iba doplnkom. Hovorca rezortu vnútra Matej Neumann dodáva, že „slúži na rozšírenie možností využitia týchto dokladov“.
Štát zdôrazňuje, že fyzický občiansky a vodičský preukaz, teda plastové kartičky, zostávajú naďalej plnohodnotnými dokladmi. Nedochádza k ich zániku ani nahradeniu. Ak nechcete elektronické doklady, nič sa nedeje. Pokiaľ si ich chcete vyskúšať, ide stále len o doplnok.

Čítačiek nie je dosť
Situácia s elektronickými dokladmi sa zamotala. Na jednej strane zákon hovorí, že predloženie digitálneho vodičského preukazu prostredníctvom mobilnej aplikácie predstavuje to isté, ako keby ste sa preukázali plastovou kartičkou. Na druhej strane sa však elektronické doklady dajú využiť len vtedy, ak má policajt potrebné vybavenie. Kontrola prebieha pomocou overovacej mobilnej aplikácie.
Štát rozdal v polovici apríli mužom zákona 700 čítačiek. To však ani zďaleka nestačí. „Nie všetky hliadky PZ majú k dispozícii overovaciu mobilnú aplikáciu a splnené technické podmienky jej používania,“ priznáva Neumann a dodáva, že ministerstvo vnútra odporúča nosiť so sebou doklady v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov.
Vzhľadom k tomu, že štát ešte nevybavil čítačkami všetkých policajtov, rozhodne odporúčame stále so sebou nosiť aj klasické plastové kartičky. Vyhnete sa tak opletačkám so zákonom a možným pokutám. Navyše, doklad môžete potrebovať aj v iných situáciách a nie iba v prípade kontroly polície.
Dostupnosť čítačiek sa bude do budúcna u štátnych zložiek veľmi pravdepodobne zlepšovať, no nateraz sa na ňu nedá spoliehať. Z tohto pohľadu je v tomto momente projekt skôr sklamaním.
Pozor, nové doklady platia len v SR
Digitálne doklady sú aktuálne použiteľné len na území Slovenskej republiky. V budúcnosti by však mohlo v tomto smere dôjsť k zlepšeniu. „Pracujeme na univerzálnej digitálnej peňaženke v súlade s Európskou digitálnou identitou,“ sľubuje Neumann.
Tú budú môcť Slováci využívať na preukázanie svojej identity v rámci celej EÚ. Na podrobnosti si však musíme počkať.