Pád digitálneho giganta
Google je jednoznačne jedna z najväčších spoločností na svete, ktorá absolútne dominuje digitálnym trhom s prehliadačmi či internetovými reklamami. Bez neho si život vieme predstaviť len veľmi ťažko. Vyzerá to však tak, že túto miliardovú spoločnosť čaká nekontrolovateľný pád až na samé dno. Na základe rozhodnutia súdu totiž hrozí, že bude musieť predať svoje kľúčové služby ako je Chrome či Android.
Americká spoločnosť zo skupiny Alphabet má monopolné postavenie. To znamená, že okrem nej sa na trhu nedokáže nikto iný presadiť a už vôbec nie nejaké malé či nové firmy. Federálny súd v Spojených štátoch sa zaoberal otázkou, či spoločnosť svoje postavenie nezneužíva na to, aby si svoju pozíciu jednotky udržala za akúkoľvek cenu.
Google nedáva šancu nikomu
Rozhodnutie súdu bolo nekompromisné a v neprospech samotnej spoločnosti. Podľa súdu Google potláča hospodársku súťaž a ilegálne dominuje dva trhy s online reklamami. Predmetné dva trhy mali spoločnosti za minulý rok dokopy vyniesť miliardy dolárov.
Dôsledky rozhodnutia sú však ešte ničivejšie, než samotné znenie. Sudkyňa Leonie Brinkemová, ktorá dala žalujúcemu americkému Ministerstvu spravodlivosti v prípade za pravdu, bude teraz zvažovať požiadavky žalobcov. Tie zahŕňajú rozdelenie spoločnosti a predaj niektorých jej produktov na digitálnu reklamu, ako je napríklad Ad Manager.

,,Spoločnosť Google je obvinená z úmyselného získania a udržiavania monopolu v dvoch online reklamných trhoch. Google ďalej udržiaval tento svoj status monopolu tým, že praktikoval antikompetetívne praktiky na svojich zákazníkoch a eliminoval žiadúce produktové vlastnosti,” uviedla sudkyňa Brinkemová.
V zóne ohrozenia aj Chrome či Android
Týmto sa to však ani zďaleka nekončí. Aby toho Google nemal málo, tak súdne konflikty budú pokračovať aj naďalej. Už nasledujúci týždeň bude sudca vo Washingtone pojednávať o ďalších žiadostiach Ministerstva spravodlivosti. V rámci nich ministerstvo chce, aby súd Google predal svoj prehliadač Chrome a prijal niekoľko opatrení na ukončenie dominantného postavenia v oblasti internetových vyhľadávačov.
Ani s týmto sa americké Ministerstvo spravodlivosti nehodlá uspokojiť. Podľa všetkého je na stole aj plán takzvanej ,,atómovej bomby“. Tá má za úlohu totálne rozbiť tento miliardový korporát. Ešte predtým chce však zaviesť určité zmeny v rámci infraštruktúry, ktoré by v budúcnosti mohli viesť k tomu, aby Google predal niektoré zo svojich hlavných produktov. Medzi tie patrí napríklad Android či Google Play Store.

Týmto rozhodnutím by však trpeli nevinní. Google vo svojom blogu totiž uvádza, že ak by bola spoločnosť nútená zbaviť sa svojich popredných produktov, stratili by používatelia prístup k mnohým bezplatným službám.
Google si odnáša morálne víťazstvo
Tento súdny spor je výsledkom dlhodobej snahy amerických protimonopolných orgánov. Google sa pochopiteľne bráni zubami-nechtami. Podľa spoločnosti prekračujú všetky obvinenia Ministerstva vnútra pomyselnú čiaru a zachádzajú priďaleko. Absolútne zničenie giganta akým je Google by mal za následok chaos v online sfére.
Ako takú menši náplasť na ranu si Google odnáša aspoň morálne víťazstvo. Sudkyňa Brinkemová uznala, že Ministerstvo spravodlivosti nepredložilo súdu dostatočné množstvo jasných dôkazov na to, aby mohli Google jednoznačne označiť za monopol v reklamnej brandži.