Spoločnosť Apple má svoje zariadenia úzko poprepájané a veľmi nerada do svojho ekosystému púšťa tie konkurenčné. V Európskej únii však pravidelne naráža na to, že to takto ďalej fungovať nemôže. V minulosti sme už mali možnosť vidieť, že sa musel tento technologický gigant podriadiť a napríklad vo svojich iPhonoch použiť USB-C konektor namiesto Lightningu, ktorého sa tak dlho nechcel vzdať.
„Nočné mory“ Applu v EÚ ale určite neskončili. Monopolné správanie sa nepáči Európskej komisii a pravidelne americkej spoločnosti hádže polená pod nohy. Používatelia iPhonov boli dlhé roky nútení používať aj ďalšie Apple zariadenia, pretože konkurenčné produkty jednoducho nefungovali tak dobre. Dôvodom však nebolo to, že sa funkčne nevyrovnali tým od Apple. Americká spoločnosť totiž diktovala, ktoré funkcionality môžu a nemôžu používať.
Zákon o digitálnych trhoch opäť v akcii
Nové pravidlá sa opierajú o Zákon o digitálnych trhoch a aktuálnou novinkou je, že Apple už nesmie uprednostňovať pripojenie svojich zariadení. Všetkým musí poskytnúť všetky funkcie, a to bez rozdielu. Toto sa najviac dotkne smart hodiniek, ktoré tak po pripojení k iPhonom „získajú“ nové funkcie. Funkcie, ktoré bežne ponúkajú s Android smartfónom.

Ak ste sa niekedy ako majitelia iPhonov čudovali, prečo konkurenčné hodinky neponúkajú niektoré základné funkcionality, tak to bolo preto, lebo Apple to jednoducho nepovolil. Ide napríklad o možnosť presne si nastaviť aplikácie, z ktorých budú chodiť notifikácie.
Momentálne to funguje štýlom „všetko alebo nič,“ prípadne existujú niektoré hodinky, v ktorých je možné vybrať aspoň nejaké základné aplikácie.
Výrobcovia hodiniek sa určite potešia
V hodinkách tiež musia fungovať push notifikácie, vrátane posielania obrázkov, smajlíkov a samozrejme aj možnosti odpovedať na správy. Či už rýchlymi odpoveďami alebo prostredníctvom klávesnice (ak hodinky túto funkcionalitu podporujú). Zaujímavé je tiež to, že napríklad slúchadlá bude musieť byť možné spárovať jednoducho, napríklad v podobe vyskakovacej obrazovky, ako to momentálne poznajú používatelia Apple AirPods.

Ďalšou novinkou je, že Apple bude musieť v EÚ povoliť aj používanie služieb, ktoré fungujú ako AirDrop. Práve táto funkcionalita je jednou z najdiskutovanejších a najdôležitejších v rámci ekosystému americkej spoločnosti, pretože vďaka tomu môžu používatelia posielať súbory rýchlo a jednoducho medzi svojimi zariadeniami, ale aj blízkym.
Či už ide o iPady, iPhony alebo MacBooky. V tomto prípade ale ešte nie je úplne jasné, ako to chce EÚ dosiahnuť.
Apple dostal aj konkrétne termíny
Európska komisia je v tomto veľmi striktná a nariadila konkrétne termíny, kedy majú byť jednotlivé zmeny realizované. Nejde o jeden ucelený termín, ale každá funkcionalita má svoj vlastný. Napríklad notifikácie v hodinkách s možnosťou vybrať si konkrétnu aplikáciu do koncu roka 2025 (v beta verzii) a od 1. júna 2026 sa očakáva plná funkčnosť. Všeobecne platí, že všetko z vyššie spomínaného má byť splnené najneskôr v roku 2027.