Mal to byť predajný trhák. Špeciálne Windows notebooky zápasia o prežitie

Autor: Peter Čítanie na 4 min.

Spoločnosť Apple koncom roka 2020 doslova šokovala celý svet. Predstavila totiž nové MacBooky s čipsetom, ktorý beží na ARM architektúre. ARM čipsety sú známe svojou nižšou spotrebou energie, čo vedie v prípade notebookov k dlhšej výdrži na jedno nabitie. Navyše, čipset Apple M1 bol zároveň aj mimoriadne výkonný a začal úplne novú éru počítačov americkej spoločnosti.

Apple je ďaleko vpred, Windowsu doháňanie straty zatiaľ nefunguje

Spočiatku existovalo viacero problémov. Tým hlavným bolo optimalizovať, respektíve upraviť všetky aplikácie tak, aby dokázali bežať pod úplne inou architektúrou. Ak by ste spustili niečo, čo bolo vytvorené pre X64 na ARM čipsete, nefungovalo by to. Vývojári však svoje produkty pomerne rýchlo optimalizovali. A to, čo optimalizované nebolo, vyriešil Apple vlastným emulátorom.

Apple ARM platforma
Zdroj: Apple

Niečo podobné sa už dlhšie snažia ponúknuť aj ostatní výrobcovia notebookov, ktoré bežia na operačnom systéme Windows. ARM architektúra dáva zmysel aj tu, no jej implementácia je náročnejšia. Programy jednoducho optimalizované nie sú, neexistuje žiadna ucelená platforma, prípadne emulátor a podobne. Apple tým, že má svoj ekosystém uzavretý, toto dokázal vyriešiť oveľa lepšie.

ARM má stále zanedbateľný podiel na trhu

V každom prípade, ARM notebooky s ARM verziou Windowsu na trhu sú. Hlavnou hviezdou sú v tomto prípade čipsety Snapdragon X, no predaje nerastú tak, ako sa očakávalo. Techradar informoval o tom, že počas prvého štrvťroku od uvedenia platformy Snapdragon X na trh, sa predalo menej ako 720 tisíc takýchto notebookov.

Microsoft Surface Snapdragon X
Zdroj: Microsoft

Číslo samo o sebe nehovorí nič, no ak sa pozrieme na celkové predaje dodaných notebookov (Windows + Mac OS) počas tohto obdobia, zistíme, že predstavuje len 0,8 percenta z nich. A to je naozaj veľmi málo. V preklade to znamená, že len jeden zo 125 predaných notebookov využíva Snapdragon X. Samotný segment však samozrejme rastie, no to nie je ničím nezvyčajným. V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom bol rast až 180-percentný. V rámci operačného systému Windows má Snapdragon X séria približne 1,5-percentné zastúpenie.

Najväčším dodávateľom notebookov s touto platformou je momentálne Microsoft, ktorý už má väčšinu svojho radu Surface postavenú na ARM platforme. Na druhom mieste je Dell a nasledujú spoločnosti HP, Lenovo, Acer a Asus, ktoré sú na tom veľmi podobne.

Počítačom s umelou inteligenciou sa darí

Pokiaľ sa pozrieme na počítače s umelou inteligenciou, tak ich počet narastá výrazným tempom. V treťom štvrťroku 2024 bolo takýchto zariadení dodaných 13,3 milióna. kusov, čo predstavuje 20 percent zo všetkých dodávok. Táto kategória zahŕňa desktopy a notebooky, ktoré sú vybavené čipsetmi určenými pre pracovné zaťaženie AI – napríklad AMD XDNA, Intel AI Boost a Qualcomm Hexagon.

ChatGPT
Zdroj: Copilot

Počítače s AI však čelia viacerým prekážkam. Spotrebitelia a distribuční partneri zostávajú pri tejto kategórii stále opatrní a zariadenia musia kupujúcich o svojej hodnote naozaj presvedčiť. Až 31 % obchodných partnerov neplánuje v budúcom roku predávať počítače s Copilot+.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Takýto výpredaj sme už dávno nezažili. Prvotriedne hry sú za pár drobných

Autor: Peter

Rozdávanie hier zadarmo počas najkrajších sviatkov roka je akousi tradíciou Epic Games a prebieha aj počas týchto Vianoc. Momentálne prebieha…

Dychberúca chvíľa pre ľudstvo. Ešte nikdy sme neboli k Slnku tak blízko

Autor: Peter

Najkrajšie sviatky roka spríjemnila ďalšia pozitívna správa. Ľudstvo nebolo ešte nikdy tak blízko Slnka, ako práve 24. decembra 2024. Sonda…

Odhalili nekalé praktiky Spotify. Služba využíva odporné praktiky

Autor: Peter

Hudobný svet šokovali nové obvinenia voči streamovacej platforme Spotify. Podľa najnovšej knihy Mood Machine: The Rise of Spotify and the…

Paušály aj internet vám zdražejú, prinášame prehľad nových cien

Autor: Peter

Vyššia DPH spôsobí plošné zdražovanie Či už chceme alebo nie, všetko naokolo neustále zdražuje. Jedlo, tovar aj služby. Začiatok budúceho…

Na Slovensku prišiel zlom. Štát sa pripojí k obrane vesmíru, vidí v tom jasný cieľ

Autor: Peter

Vesmírna stratégia 2030+ popisuje vízie rozvoja v rôznych oblastiach Vláda Slovenskej republiky schválila ambiciózny plán s názvom Vesmírna stratégia 2030+,…

USA robia čistky. Po Huawei chcú zakázať predaj ďalšej čínskej megafirme

Autor: Peter

Čínske spoločnosti to v USA nemajú jednoduché. Bany padajú doslova ako teplé rožky a nikdy neviete, ktorá spoločnosť je na…