Ďalší kriticky dôležitý dokument budú mať Slováci v mobile. Vieme, kedy ho získajú

Autor: Zuzana Hlašeková Čítanie na 2 min.

Cestovanie po Európe čakajú významné zmeny. Európska komisia predstavila prelomový projekt digitalizácie cestovných dokladov, ktorý by mal výrazne zjednodušiť pohyb osôb v rámci Schengenského priestoru. Kľúčovým prvkom tejto iniciatívy je nová mobilná aplikácia EU Digital Travel, ktorá má byť uvedená do prevádzky do roku 2030.

„Ide o dobrovoľný a bezplatný nástroj, ktorý doplní existujúce fyzické doklady,“ uvádza sa v návrhu Európskej komisie. Digitálny pas však úplne nenahradí ten klasický – cestujúci budú musieť aj naďalej nosiť so sebou fyzické doklady.

Rýchlejšie a efektívnejšie kontroly

Potreba zefektívnenia hraničných kontrol je čoraz naliehavejšia. Štatistiky hovoria jasnou rečou – len v roku 2023 zaznamenali hraničné orgány takmer 600 miliónov prekročení schengenských hraníc. Nová aplikácia by mala pomôcť zvládnuť tento masívny nápor cestujúcich bez kompromisov v oblasti bezpečnosti.

Hlavnou výhodou digitálneho pasu bude možnosť odoslať cestovné údaje a dokumenty ešte pred samotnou cestou. Hraničné orgány tak budú môcť vykonať potrebné overenia v predstihu, čo významne urýchli proces kontroly pri prekračovaní hraníc.

Na rozdiel od mnohých iných digitálnych služieb nebude mať každý členský štát vlastnú verziu aplikácie. Vývoj bude plne v kompetencii Európskej únie, čo zaručí jednotný štandard v celom Schengenskom priestore.

Zdroj: Unsplash.com/Naufal Giffari

Aplikácia ponúkne aj možnosť samostatného nasnímania fotografie pomocou mobilného telefónu, čo uľahčí proces vydávania cestovných dokladov. Z bezpečnostných dôvodov však nebude možné digitálne prenášať biometrické údaje, ako sú odtlačky prstov.

Členské štáty budú môcť aplikáciu využiť aj nad rámec cestovných dokladov.

Komisia vysvetľuje, že systém bude možné integrovať do národných riešení digitálnej identity. To znamená, že aplikácia môže v budúcnosti slúžiť aj na registráciu a identifikáciu občanov pri rôznych úkonoch.

Dlhá cesta k implementácii

Pred uvedením do praxe musí návrh prejsť schvaľovacím procesom v Európskej rade a Európskom parlamente. Po dosiahnutí politickej zhody sa začne technická fáza projektu, ktorá zahŕňa vývoj potrebných štandardov a samotnej aplikácie.

Hoci je rok 2030 zdanlivo ďaleko, experti považujú tento časový rámec za realistický vzhľadom na komplexnosť projektu a potrebu zabezpečiť maximálnu bezpečnosť systému.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Veľký online predajca na Slovensku sa topí v problémoch. Hrozí jeho koniec?

Autor: Zuzana Hlašeková

Dramatický pokles predaja a zákazníkov Skupina Mall Group, ktorá prevádzkuje známy e-shop Mall.sk, sa potápa do čoraz hlbších finančných problémov.…

Radikálny koniec: S lákavou funkciou mnohých Slovákov v Chrome sa treba rozlúčiť

Autor: Kristína Sudorová

Zmena sa dostaví príchodom Manifest V3 Google začal aktívne testovať určitú zmenu v ich experimentálnom prehliadači Chrome Canary. Google sa…

Revolúcia obrovských rozmerov. Android 16 zmení spôsob, ako používate smartfón

Autor: Kristína Sudorová

Android 16 vyťahuje skvelú novinku Kým všetci netrpezlivo čakajú na príchod Androidu 15, začína sa už aktívne rozprávať o jeho…

Ďalší kriticky dôležitý dokument budú mať Slováci v mobile. Vieme, kedy ho získajú

Autor: Zuzana Hlašeková

Cestovanie po Európe čakajú významné zmeny. Európska komisia predstavila prelomový projekt digitalizácie cestovných dokladov, ktorý by mal výrazne zjednodušiť pohyb…

Zbavíte sa otravnej povinnosti. Po novom všetko vyriešite cez aplikáciu

Autor: Zuzana Hlašeková

Éra nekonečného čakania na návštevu odpočtára plynu sa pre tisíce slovenských domácností končí. Spoločnosť SPP – distribúcia prichádza s prelomovým…

Slováci sa dočkali. Občiansky, vodičák aj ďalšie doklady budete mať v mobile

Autor: Zuzana Hlašeková

Digitálny občiansky aj vodičák Slovensko stojí na prahu významnej digitálnej transformácie. Vláda schválila zavedenie elektronickej peňaženky, ktorá má od budúceho…