ESET vydal varovanie: Severokórejskí hackeri zaútočili, medzi obeťami sú aj Slováci

Autor: Zuzana Hlašeková Čítanie na 4 min.

Hackeri napojení na Severnú Kóreu spustili novú kybernetickú operáciu s názvom DeceptiveDevelopment. Zameriavajú sa na vývojárov softvéru na voľnej nohe a využívajú falošné pracovné ponuky, aby ich okradli o kryptomeny a citlivé údaje. Výskumníci spoločnosti ESET odhalili, že táto kampaň prebieha od roku 2024 a útočníci pri nej predstierajú, že sú recruiteri ponúkajúci atraktívne pracovné príležitosti.

Hackeri oslovujú svoje obete prostredníctvom platforiem, ako sú LinkedIn, Upwork, Freelancer.com či Crypto Jobs List. Na týchto stránkach buď priamo kontaktujú vývojárov, alebo zverejňujú falošné pracovné ponuky. Aby pôsobili dôveryhodne, vytvárajú falošné profily alebo kompromitujú existujúce účty skutočných ľudí.

Počas pracovného pohovoru žiadajú vývojárov, aby vykonali test kódovania. Poskytnú im súbory uložené na platformách ako GitHub alebo GitLab, ktoré však obsahujú škodlivý kód. Po spustení týchto súborov hackeri získajú prístup k zariadeniu obete.

„Keď vývojár spustí projekt, jeho zariadenie sa okamžite kompromituje. Útočníci využívajú podobné techniky ako pri iných kampaniach spojených so Severnou Kóreou,“ vysvetľuje Matěj Havránek, výskumník spoločnosti ESET, ktorý tento útok analyzoval.

hacker slovensko.sk podvod
Zdroj: freepik AI

ESET upozorňuje na to, ako to funguje

Hackeri sa zameriavajú na vývojárov pracujúcich v systémoch Windows, Linux a MacOS. Ich hlavným cieľom je získať kryptomeny, no môžu sa zamerať aj na kybernetickú špionáž. Škodlivý kód často ukrývajú v časti projektu, ktorá nesúvisí s úlohou zadanou vývojárovi. Takto ho zamaskujú a vývojár si ho nevšimne.

Kybernetická kampaň využíva dvojfázový útok s dvoma typmi škodlivého kódu. Najprv útočníci nasadia malvér s označením BeaverTail, ktorý má dve hlavné funkcie – odcudzuje prihlasovacie údaje uložené v prehliadačoch a zároveň slúži na stiahnutie ďalších škodlivých programov.

Po úspešnej prvej fáze nasleduje druhá, v ktorej sa aktivuje softvér InvisibleFerret. Tento nástroj kombinuje funkcie špionážneho programu a zadných vrátok, čím umožňuje útočníkom získať plnú kontrolu nad napadnutým zariadením. InvisibleFerret dokáže navyše inštalovať legitímne aplikácie pre vzdialenú správu, napríklad AnyDesk, ktoré útočníci následne zneužívajú na ďalšie škodlivé aktivity.

DeceptiveDevelopment je ďalšou zo série kampaní, ktoré severokórejskí hackeri využívajú na krádež peňazí. Táto operácia ukazuje, ako sa ich záujem presúva z tradičných financií na kryptomeny.

Podľa telemetrie spoločnosti ESET hackeri nevyberajú obete podľa geografickej polohy. Snažia sa zasiahnuť čo najviac vývojárov, aby zvýšili svoje šance na úspech. Obete tejto kampane sa nachádzajú aj na Slovensku.

eset
Zdroj: Pixabay.com/cliff1126

Bezpečnostní analytici zdôrazňujú, že kybernetickí útočníci si často vyberajú špecializované platformy zamerané na kryptomeny a blockchain, pretože tieto lepšie slúžia ich zámerom. K takýmto platformám sa radia napríklad Moonlight, We Work Remotely alebo Crypto Jobs List. Potenciálne obete prijímajú škodlivé súbory dvoma spôsobmi – buď ich dostanú priamo na danej platforme, alebo prostredníctvom odkazov vedúcich na externé úložiská.

Následne ich útočníci navedú, aby do projektu implementovali nové funkcionality, vyriešili údajné chyby, prípadne spustili projekt kvôli testovaniu. Práve počas tohto procesu dochádza k infikovaniu zariadenia obete škodlivým kódom.

Výskumníci spoločnosti ESET odporúčajú vývojárom zvýšiť opatrnosť pri interakciách na platformách pre freelancerov. Dôkladné preverovanie pracovných ponúk a zdrojov súborov môže zabrániť tomu, aby sa stali obeťami tejto kampane.

Obsahuje témy:

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Chcela „sprzniť“ Bonda, osudným bol aj Pán prsteňov. Hlavný konkurent Netflixu sa zmení na nepoznanie

Autor: Erik Košťany

Štúdio Amazon opúšťa šéfka Svet streamovacích služieb zažil aktuálne šok, aký tu nebol už 5 rokov. Spoločnosť Amazon MGM Studios…

Prichádza „nezničiteľné“ sklo. Displej smartfónov bude odolnejší ako kedykoľvek predtým

Autor: Peter

Corning je historicky veľmi dôležitým partnerom spoločností, ktoré vyrábajú smartfóny. Jej sklá Gorilla Glass sa stali doslova legendou a nesmú…

V Messengeri Slovákov sa začala zobrazovať špeciálna novinka

Autor: Peter

Umelá inteligencia je dnes vo svete technológií témou číslo 1. Na trhu máme množstvo rôznych chatbotov od tých najväčších technologických…

Nenápadná funkcia mení prehliadač Slovákov na špehovací nástroj. Pozor, zapne sa bez varovania

Autor: Peter Steigauf

Kontroverzné špehovanie používateľov Mozilla, ktorá stojí za obľúbeným webovým prehliadačom Firefox, čelí právnym opletačkám kvôli podaniu zo strany rakúskej organizácie…

Najväčšia hanba v histórii Netflixu. Kvôli sci-fi prepadáku aj Marvel „pustil do gatí“

Autor: Erik Košťany

The Electric State je hanbou Netflixu Bratia Russovci sú v Hollywoode dobre známou tvorcovskou dvojicou. Po svojich skvele prijatých seriáloch…

Definitívne: Markíza zakáže pretáčanie reklám v TV archíve

Autor: Kristína Sudorová

Markíza znemožní pretáčanie reklám Ak ste boli zvyknutí pri sledovaní vašich obľúbených relácií z archívu Markízy preskakovať reklamy jedna radosť,…