EÚ chce zabezpečiť nezabezpečiteľné?
V stredu 18. decembra vydala Európska únia dvojicu dokumentov, v ktorom žiada Apple o ďalšie zmeny v ich zariadeniach. EÚ ich vydala ako výsledok protimonopolného vyšetrovania Applu. Na základe nich tak bude spoločnosť musieť splniť viaceré požiadavky týkajúce sa ich operačného systému.
Dokumenty sú v súlade so Zákonom o digitálnych trhoch, ktorého účelom je vyrovnať konkurenciu a zabezpečiť rovnaké podmienky pri rôznych online službách.
Silní hráči, ako je Microsoft, Google či Apple si totiž za svoj čas pôsobenia získali dominantné postavenie na technologickom trhu a malé spoločnosti sú tým pádom utláčané. EÚ sa už dlhšie snaží tento fenomén zmierniť.
Najnovšie však EÚ žiada Apple, aby otvorili iOS aj konkurencii. V praxi to znamená, že Apple poskytne vývojárom tretích strán prístup k technológiám, ku ktorým má momentálne prístup len Apple. Toto rozhodnutie by podľa EÚ malo uľahčiť párovanie a ovládanie inteligentných zariadení, ako sú hodinky alebo bluetooth slúchadlá.
Dokumenty ďalej povoľujú aplikáciám tretích strán bežať na pozadí nepretržite a bez akýchkoľvek obmedzení. Táto výsada aktuálne prináleží len natívnym aplikáciám Apple. Zmeny navyše zasahujú aj funkcie AirDrop a AirPlay. Tie obmedzuje iOS len na zariadenia Apple, no EÚ ich takisto požaduje otvoriť iným spoločnostiam v duchu efektívnejšieho bezdrôtového prenosu súborov.
Podľa Applu na to doplatia samotní používatelia
Reakcia spoločnosti na seba, pochopiteľne, nenechala dlho čakať. Po tom, čo EÚ dokument vydala sa o slovo prihlásil zas Apple a kritikou rozhodne nešetril. Technologický gigant vo svojom vyhlásení uviedol, že takéto požiadavky by v konečnom dôsledku ohrozili používateľov. Okrem toho podľa Applu začínajú byť tieto príkazy už osobné.
Apple totiž vynaložil nemalé úsilie na to, aby čo najviac zabezpečil ochranu súkromia svojich zákazníkov. Podľa Applu by toto rozhodnutie výrazne znížilo bezpečnosť iOS a ich doterajší vývoj v tejto oblasti by nemal žiadne uplatnenie. Spoločnosť vo svojom reakčnom dokumente totiž vysvetľuje, že ak by prijali požiadavky zákona, používatelia by museli svoje údaje poskytnúť aj spoločnostiam, ktoré v minulosti porušovali súkromie spotrebiteľov.
Meta ako hlavný iniciátor
Z hlbšieho skúmania napokon vysvitlo, že najväčší záujem o citlivé technológie mala práve spoločnosť Meta, pod ktorú spadá napríklad Facebook, Instagram či Whatsapp. Meta predložila celkovo 15 žiadostí a vyargumentovala ich tým, že prístup k iOS technológiam potrebuje na vývoj smart okuliarov a headsetov Meta Quest.
“Ak by spoločnosť Apple udelila tieto požiadavky, Facebook, Instagram a WhatsApp by mohli Mete dovoliť čítať všetky správy užívateľa alebo počúvať všetky hovory na našich zariadeniach. Zároveň by vedela Meta sledovať každú ich aplikáciu, vidieť všetky fotografie, súbory, heslá, udalosti v kalendári a oveľa viac,“ uviedol Apple.
Európska komisia dala Applu čas do 9. januára 2025, kedy sa bude konať konzultácia ohľadom daného prípadu. Spoločnosť so sídlom v Kalifornii má dovtedy predložiť spätnú väzbu. V prípade, že do deadlinu nenaplní predmety žiadosti, môže čeliť pokute vo výške 10 % z globálnych ročných predajov.