EÚ zakázala umelú inteligenciu. Utajovaný koniec ChatGPT vystrašil IT svet

Autor: Peter Steigauf Čítanie na 3 min.

Brusel zásadne obmedzil umelú inteligenciu

Európska komisia prekvapila. Táto výkonná zložka EÚ zakázala umelú inteligenciu. Týka sa to používania nástrojov AI ako napríklad ChatGPT či Copilot na online stretnutiach euroúradníkov, píše heise.de. Nové pravidlo zaviedla eurokomisia od začiatku apríla 2025. Pre digitálne nástroje AI, ktoré majú za cieľ zvýšiť produktivitu – napríklad sumarizovaním diskusií – platí na schôdzkach euroúradníkov výslovný zákaz.

Prvýkrát uplatnili túto novú smernicu počas online stretnutia so zástupcami siete European Digital Innovation Hubs Network, ktorá združuje neziskové organizácie podporujúce digitalizáciu ekonomiky a verejnej správy.

Pravidlo odprezentovali hneď na druhej snímke prezentácie v rámci pasáže venovanej usmerneniam pre účastníkov stretnutia. Okrem pokynov, ako sa správne identifikovať či vypnúť mikrofón, by ste našli aj nasledovné pravidlo: „Nástroje AI nie sú povolené.“

Hoci Európska komisia zákaz oficiálne potvrdila aj v stanovisku pre médiá, dôvody pre toto rozhodnutie zatiaľ nezverejnila.

Obavy z úniku údajov

Softvér umelej inteligencie dokáže omnoho viac než len odpovedať na otázky. Tieto nástroje využívajú pokročilé modely schopné riešiť komplexné úlohy, analyzovať situácie či prípadne rovno opraviť chybné tvrdenia.

Na pracovných stretnutiach môžu AI nástroje napríklad spisovať poznámky a na záver poskytnúť prehľad celej diskusie. Práve tu však vznikajú riziká. Umelá inteligencia môže generovať vymyslené informácie, ktoré v skutočnosti nezazneli.

Navyše nie je jasné, ako tieto softvérové nástroje narábajú s citlivými údajmi, ktoré spracovávajú. Niektoré systémy môžu tieto dáta ukladať alebo dokonca rovno odosielať ďalej. To predstavuje bezpečnostné riziko – najmä ak ide o dôverné rokovania.

AI nástroje na vzostupe

Napriek obavám sa umelá inteligencia rýchlo stáva štandardnou súčasťou moderných pracovísk. Spoločnosti ako OpenAI, Microsoft, Perplexity AI či Zoom už predstavili vlastné platformy AI, ktoré sa dajú využiť na automatizáciu firemných procesov.

Tieto nástroje sa líšia rozsahom schopností aj mierou autonómie. Niektoré sú navrhnuté na konkrétne úlohy. Iné dokážu samostatne vyhľadávať, analyzovať a reagovať na nové informácie v reálnom čase.

Jedno je však isté: Zákaz Európskej komisie odráža snahu Bruselu nastaviť jasné pravidlá v prostredí, ktoré sa dynamicky mení. Hoci AI prináša výhody, v citlivých politických a administratívnych prostrediach podľa všetkého stále prevažujú obavy súvisiace s možným zneužitím.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Revolúcia od Apple už väčším prepadákom ani nemôže byť. Firma zmenila aj hlavné reklamy

Autor: Peter

Umelá inteligencia je vo svete mimoriadne dôležitou témou a všetky technologické spoločnosti sa predbiehajú v tom, ktorá z nich prinesie…

Brutálny stav rozšírenia 5G slovenského operátora. Využívať ju môže už takmer každý

Autor: Peter

Najmodernejšia sieť sa na Slovensku výrazne rozširuje Najskôr to bolo 3G, potom 4G a teraz 5G. Siete najmodernejšej generácie hrajú…

Nevedia ju stráviť ani tí, čo hrali hru. Nová časť The Last of Us totálne odrovnala ľudí

Autor: Erik Košťany

POZOR - Článok obsahuje spoiler z 2. epizódy 2. série seriálu The Last of Us.  Šokujúci moment z The Last…

EÚ zakázala umelú inteligenciu. Utajovaný koniec ChatGPT vystrašil IT svet

Autor: Peter Steigauf

Brusel zásadne obmedzil umelú inteligenciu Európska komisia prekvapila. Táto výkonná zložka EÚ zakázala umelú inteligenciu. Týka sa to používania nástrojov…

Píšete ChatGPT prosím alebo ďakujem? Spoločnosť to stojí milióny ročne

Autor: Peter

Umelá inteligencia je dnes témou číslo 1 na celom svete. Na trhu existuje viacero skvelých, nástrojov, ktoré toho dokážu naozaj…

Kapitán Amerika 4 sa zachraňuje, v online priestore sa dejú veľké veci

Autor: Erik Košťany

Kapitán Amerika boduje online Marvel sa znovu vrátil k svojmu plánu vydávať tri filmy ročne v kinách. Prvý z nich…