O súdnom procese, ktorému aktuálne čelí Google, sme vás už podrobnejšie informovali. V skratke sa jedná o to, že na základe rozhodnutia súdu spoločnosti hrozí, že bude musieť predať svoje kľúčové služby ako je Chrome či Android. Podľa neho totiž Google potláča hospodársku súťaž a ilegálne dominuje dva trhy s online reklamami.
V priebehu nasledujúcich troch týždňov by sa mali súdneho konania zúčastňovať viacerí svedkovia. Aj na základe ich výpovedí by mal súd následne rozhodnúť, akú mieru zodpovednosti za svoje monopolné správanie Google vyvodí. Na súde sa dokonca objavil aj produktový manažér ChatGPT, Nick Turley. Ako sa dalo predpokladať, navrhol vlastné riešenie celej situácie.
OpenAI mala v pláne s Googlom spolupracovať
Turley sa dostavil na súd ako svedok žaloby. Vypovedal, že už pred časom kontaktovali Google s ponukou na spoluprácu. OpenAI totiž chcela integrovať API Google vyhľadávača do ChatGPT. Rozhodli sa tak po tom, ako im ich aktuálny vyhľadávač začal spôsobovať problémy, pričom nemenoval konkrétny vyhľadávač.
ChatGPT aktuálne na prehliadanie webu využíva technológiu z Microsoft Bing. „Veríme, že viacero partnerov, a najmä API spoločnosti Google, by nám umožnila poskytovať používateľom lepší produkt,“ citoval Turley z interného emailu, ktorý OpenAI poslalo Google.

OpenAI mala túto ponuku poslať v júli 2024. Google ju mal následne v auguste 2024 odmietnuť. OpenAI následne v októbri 2024 predstavila svoj nový produkt ChatGPT Search. „Dnes so spoločnosťou Google nemáme žiadne partnerstvo,“ povedal Turley.
„Vyhľadávanie je dôležitou súčasťou služby ChatGPT, ktorá poskytuje aktuálne a vecné odpovede na otázky používateľov. Spoločnosť ChatGPT je roky vzdialená od svojho cieľa, aby dokázala pomocou vlastnej vyhľadávacej technológie odpovedať na 80 % otázok,“ dodal.
Keby bol Chrome na predaj, OpenAI je ochotná ho kúpiť
Prokurátori obžaloby uviedli, že Google by mohol svoje monopolné postavenie zneužiť na efektívnejšiu integráciu nových AI služieb do svojich aplikácií, vďaka čomu by si ešte viac upevňoval svoju výhodu na trhu. Obhajoba však poukazuje na konkurenčné produkty umelej inteligencie od spoločností Microsoft a Meta.

Agentúra Bloomberg citovala Turleyho, ktorý povedal, že keby bol Chrome na predaj, majú záujem o jeho akvizíciu. OpenAI už oznámila napríklad aj kúpu spoločnosti Windsurf, ktorá sa venuje vývoju AI agentov. Google samozrejme Chrome predať neplánuje a voči rozhodnutiu o monopolnom postavení sa plánuje odvolať.
Spolu s tým sa snaží zmierniť svoj výzor monopolného hráča tým, že ruší dohody s partnermi ako Samsung a Motorola. Tie by mu zaručovali exkluzivitu nielen v oblasti vyhľadávača a prehliadača Chrome, ale aj pri AI funkciách prostredníctvom aplikácie Gemini AI. Výsledok súdneho konania by mal byť známy do konca augusta 2025.