Bezdrôtové nabíjanie smartfónov používateľom doslova otvorilo nové možnosti. Niektoré dokonca ponúkajú aj možnosť bezdrôtovo energiu zdieľať, čo sa nazýva reverzným bezdrôtovým nabíjaním. Takto je možné pomocou telefónu nabíjať slúchadlá, hodinky či inú nositeľnú elektroniku. V núdzových prípadoch aj druhý smartfón.
Štandardne to funguje tak, že zariadenie sa položí na zadnú stranu telefónu a nabije sa. Google však prichádza s úplne novým patentom, aký sme doteraz nevideli. Pohráva sa s myšlienkou reverzného bezdrôtového nabíjania prostredníctvom displeja. To by znamenalo, že počas nabíjania by bol telefón položený normálne na zadnej strane.
Patent, ktorý umožní nabíjanie cez displej
Patent bol podaný pod číslom #US20250103116A1, informoval portál Android Authority. Rôzne zdroje hovoria o tom, že nabíjanie cez displej by umožnilo smartfón počas tohto procesu používať. To síce znie fajn, no aplikovateľné to bude pravdepodobne len pre skladacie telefóny, ktoré majú po otvorení v takmer rozloženom stave prakticky dva displeje.

Na obrázku vyššie, ktoré súvisia s podaným patentom, môžete vidieť, ako by to mohlo fungovať. Zatiaľ čo na spodnej časti displeja sa bezdrôtovo nabíja zariadenie, horná čas môže slúžiť napríklad na prebiehajúci videohovor. Potenciál to rozhodne má.
V prípade štandardného smartfónu by to však fungovať mohlo tiež. Napríklad pri pozeraní videa na YouTube, pričom časť displeja by sa využila na nabíjanie a časť na sledovanie. Na bežné používanie či odpisovanie na správy to samozrejme nie je.

Výhody sa určite nájdu
Výhody vidíme napríklad aj v tom, že ak máte telefón počas nabíjania položený displejom nahor, vidíte aktuálne prichádzajúce notifikácie. To samozrejme pri displeji položenom nadol nie je možné. Zaujímavé je, že informácie o patentoch podaných v USA boli niekedy verejne dostupné, no teraz nie sú. Pre porovnanie, patenty podané v Číne dostupné sú.
Tento patent, rovnako ako aj ostatné, je potrebné brať s rezervou. Technologické spoločnosti ich podávajú veľmi často, no nie všetky z nich sa dostanú aj do reálnych produktov. Často ide len o to, že si chcú patent nárokovať, ak sa niekedy v budúcnosti stane užitočným.