Štát si spravil hanbu s cestovnými pasmi
Slovenské cestovné pasy by mali prejsť premenou, pričom už vieme, ako budú po novom vyzerať. Má to však jeden háčik. Okrem toho, že tento nový dizajn sa nepáči odborníkom, vlnu nespokojnosti vyvolal aj medzi bežnými občanmi.
Nová podoba pásov je známa len od piatku 20. septembra, kedy ju zverejnilo ministerstvo vnútra. Cieľom rezortu bolo, aby nové pásy dávali do popredia slovenskú identitu, no aj štátne kultúrne dedičstvo. Netrvalo však dlho, kým si pozorné oči Slovákov všimli, že vzory na nových cestovných dokladoch pochádzajú z fotobanky a nesprávne zobrazujú tradičné motívy.
Facebooková stránka „Slovenský folklór bez fejku“ odhalila zaujímavé zistenie o novom slovenskom pase. Pri naklonení pasu v určitom uhle sú viditeľné lesklé prvky s ľudovými motívmi. Tieto vzory však nepochádzajú z autentického slovenského folklóru.
Degradácia slovenského folklóru
Ako sa ukázalo, tieto grafické prvky sú bežne dostupné na internetovej fotobanke Dreamstime.com. Ich autorkou je Agnieszka Murphy a často sa využívajú pri výrobe masových suvenírov.
Stránka „Slovenský folklór bez fejku“ k tomu dodáva:
Je smutné, že na tak dôležitom dokumente, ktorý reprezentuje našu krajinu v zahraničí, sa objavujú generické motívy bez jedinečnosti.
Zároveň sa však ukázalo, že na nových pasoch je nesprávne použité kompozície a skomolené ľudové vzory. Cieľom rezortu bolo zrejme využiť obľúbené čičmianske ornamenty, avšak to sa nepodarilo. Vzory na dokladoch sú totiž nepresné a nemajú žiadnu umeleckú hodnotu. Ide o faktory, ktoré majú veľmi negatívny vplyv na význam slovenského folklóru a kultúrneho dedičstva.
Podľa zverejnených informácií bol grafický návrh nových slovenských pasov výsledkom spolupráce medzi ministerstvom vnútra a vybranou spoločnosťou. Zmluvné podmienky stanovili, že proces tvorby dizajnu mal byť podrobený odborným konzultáciám a každá fáza návrhu pasovej knižky mala byť schválená oboma zmluvnými stranami.
Dodávateľská spoločnosť bola zmluvne povinná zabezpečiť kompletné grafické návrhy vrátane všetkých bezpečnostných prvkov ešte pred samotným spustením výroby nových dokladov.
Podľa dohody mal štát nadobudnúť úplné vlastnícke práva k grafickému návrhu pasu. To mu umožňovalo neobmedzené používanie tohto dizajnu na výrobu pasov, ako aj na ďalšie účely, ako sú publikácie alebo reklama, a to aj prostredníctvom tretích strán.
Rezort vnútra dokonca informoval o tom, že za projektom stojí takmer 40 ľudí nielen z ministerstva, ale aj zo strany dodávateľa. To, koľko štát za túto novinku zaplatil, zatiaľ známe nie je.
Myšlienka pekná, ale…
Cestovné pasy s tradičným slovenským motívom sú síce veľmi peknou myšlienkou, no na stole je otázka, prečo dodávatelia a rezort nepristúpili k použitiu originálnych slovenských motívov. Štát totiž mohol pokojne spolupracovať so slovenskými umelcami, no aj etnografmi. Poukázali na to aj viacerí ľudia na sociálnych sieťach.
Tým, že došlo k použitiu záberov z fotobanky, došlo aj k premárneniu príležitosti prezentovania slovenského kultúrneho dedičstva, ktoré je bohaté a známe v celom svete.