Slováka a jeho slúchadlá zachránila funkcia, o ktorej vie málo ľudí
Karol z Bratislavy sa stal obeťou krádeže auta, keď mu zlodej ukradol cenné predmety, medzi ktorými boli aj prémiové slúchadlá, počas noci v mestskej časti Ružinov. Kým polícia ráno dorazila na miesto incidentu, poškodený už stihol identifikovať pravdepodobné miesto pohybu páchateľa. Prístup našich ochrancov zákona však prekvapil nielen Karola, ale aj našu redakciu.
Čitateľ, ktorého meno redakcia pozná, si minulotýždňové ráno po otvorení auta všimol rozhádzané veci z tašky na sedadle. Rýchlo mu došlo, že ho vykradli, a preto sa rozhodol kontaktovať políciu, ktorej situáciu oznámil. Dispečer následne na miesto poslal hliadku.
„Ešte pred príchodom hliadky som zistil, že mi zmizli inteligentné slúchadlá, ktoré som si nedávno zaobstaral. Boli to najnovšie modely Samsung Galaxy Buds 3 PRO. Uvedomil som si, že ich môžem vystopovať pomocou aplikácie, no do poslednej chvíle som neveril, že by sa mi to naozaj podarilo,” povedal Karol.
Príchod polície – tu sa začína príbeh
Cez aplikáciu zistil poslednú známu polohu, ktorá bola stará len necelých 10 minút. Okamžite sa preto opätovne spojil s políciou – tu začína príbeh, ktorý mnohých sklamal. Polícia Karolovi v telefóne potvrdila, že na uvedené miesto vyšle hliadku, no ďalej s ním už nekomunikovala. Medzitým na miesto vykradnutého vozidla dorazila pôvodná hliadka, ktorá sa s poškodeným porozprávala o vzniknutej situácii.
Škoda spôsobená na majetku dosiahla sumu 1500 €, čo už podľa nového Trestného zákona predstavuje trestný čin. Nová legislatívna úprava posunula hranicu pre krádež na 700 €, pričom hodnoty nižšie od tejto sumy sa považujú iba za priestupok. Ak by Karolovi ukradli len slúchadlá, zlodejovi by v podstate nehrozil žiadny postih, bez ohľadu na to, či sa podobného činu v minulosti dopustil.
Pátranie na vlastnú päsť
Keďže polícia sa s poškodeným ďalej nekontaktovala, rozhodol sa vziať situáciu do vlastných rúk a sám začal pátrať po zlodejovi. Prvýkrát navštívil miesto incidentu hneď po tom, čo hliadka odišla, a to bez sprievodu polície. Aj keď nenašiel slúchadlá ani nič podozrivé, aktivoval pomocou svojho Samsungu a poslednej známej polohy začal slúchadlá vyhľadávať. Na podobnom princípe funguje aj populárny AirTag od Apple, avšak málo ľudí vie, že podobné funkcionality ponúka aj Samsung.
Aplikácia SmartThings dokáže detekovať nielen predmety, na ktorých je prívesok SmartTag umiestnený, ale aj ďalšie zariadenia v rámci ekosystému. Po nahlásení strateného zariadenia systém aktivuje vyhľadávanie pomocou iných kompatibilných zariadení, ktoré sa nachádzajú v blízkosti. Vďaka tomu majiteľ zariadenia dostane notifikáciu, hneď ako iné zariadenie prejde popri hľadanom. Keďže v našich končinách prevláda počet mobilných telefónov so systémom Android, takéto hľadanie môže byť naozaj efektívne.
Neubehla ani hodina a Karol dostal notifikáciu o opätovnom spozorovaní ukradnutých slúchadiel v blízkosti pôvodne detekovaného miesta. Vyrazil teda opäť na lokáciu, pričom tentokrát sa mu mobilom podarilo zachytiť signál svojich slúchadiel.
“Priznám sa, nebolo to jednoduché, slúchadlá mi lokalizovalo uprostred malého parku medzi domami v Starom meste. Behal som tam od stromu k stromu a hľadal ich pod lístím aj v kontajneri. Mobil mi postupne ukazoval, ktorým smerom sa mám pohnúť, až ma priviedol k bráne jedného z obytných domov pred parkom.“
Privolal políciu, ktorá na dané miesto dorazila pomerne rýchlo. Podarilo sa dostať do vchodu bytového domu a za pomoci aplikácie a akustických signálov slúchadiel ich Karol našiel ukryté v elektrickom rozvádzači.
Slúchadlá späť u majiteľ, páchateľ je stále na slobode
Podľa výpovede poškodeného bola polícia prekvapená, no nemala ďalšie možnosti, ako situáciu riešiť. Páchateľa sa totiž nepodarilo vypátrať priamo v bytovom komplexe a zrejme sa zľakol technologických vymožeností slúchadiel. Vedel, že môžu byť ľahko vystopované pôvodným majiteľom, a tak sa snažil rýchlo zahladiť stopy.
Svedčí o tom aj fakt, že sa našli slúchadlá len tak položené na chodbe pred bytmi. Je to však podnet na zamyslenie a kriminálka by mohla z tohto prípadu získať cenné informácie. Je pravdepodobné, že páchateľ nekradol len raz a zrejme má nejaké prepojenie s danou budovou.