Satelitný signál už nestačí
Asi sa zhodneme na tom, že život bez navigácie si už vieme predstaviť len veľmi ťažko. GPS sa stala stálou súčasťou našich každodenných život. Používame ju pri jazde autom, sledovaní našich zásielok, objednávaní jedla, pridávaní polohy do fotografií či synchronizácii burzových obchodov. Veľký význam má najmä pri zdravotníctve, kde napomáha k urýchľovaniu zásahov záchranných služieb.
Teraz si predstavte, že lietadlá by mohli lietať medzi kontinentmi s dokonalou presnosťou bez rušenia signálu, ponorky by sa nemuseli vynárať nad hladinu kvôli aktualizácii polohy a záchranári by sa v podzemí či zadymených budovách mohli pohybovať s najväčšou istotou. Všetko to znie priam až rozprávkovo všakže? Pri našej momentálnej GPS je toto, bohužiaľ, nedosiahnuteľné.
Kameňom úrazu totiž je, že je odkázaná na satelitný signál. Určite sa vám neraz stalo, že ste používali navigáciu v meste s vysokými budovami a len ste sa modlili, aby sa vám vaša poloha konečne aktualizovala a vy ste sa opäť našli. Mrakodrapy totiž fungujú ako veľké rušičky a signál sa od nich odráža, čo má za následok znižovanie presnosti signálu.
Satelitný signál síce rozhodne má svoje uplatnenie, no disponuje aj mnohými slabými miestami. Signály zo satelitov sa totiž môžu narušiť či úplne zablokovať. K takýmto nepríjemným javom môže napríklad dôjsť v dôsledku vojnových konfliktov, teroristických aktivít, obáv o súkromie či slnečných erupcií, ktoré otriasajú magnetickým poľom Zeme.

Dobrou správou je, že vedci majú na všetky tieto problémy odpoveď. Zrealizovať ich je však už oveľa ťažšie…
Kvantová technológia ako súčasť GPS
Globálne výpadky satelitného signálu môžu okrem toho, že neviete pozrieť, kde váš balík zo Sheinu akurát putuje, spôsobovať aj väčšie následky. Odhady hovoria, že výpadok GPS signálu by len americkú ekonomiku stál približne jednu miliardu dolárov denne. Nehovoriac o tom, že GPS nefunguje dobre v zle dostupných lokalitách pod vodou či zemským povrchom.
V tomto okamihu prichádza na scénu kvantová technológia. Ako už zo samotného názvu vyplýva, využíva princípy kvantovej fyziky, ktoré sa zaoberajú správaním častíc na úrovni menšej než je atóm. Tie vykazujú neuveriteľné efekty, ako je takzvaná superpozícia, teda častice existujúce vo viacerých stavoch naraz. Ďalej je tu aj previazanosť, kedy sú častice navzájom previazané v čase a priestore spôsobom, ktorý je takpovediac mimo nášho chápania. ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE…