Tieto schopnosti častíc sú nepatrné a v bežnom živote si ich nevšimneme. Svoje uplatnenie však našli práve pri GPS. Krehkosť kvantových procesov zapríčiňuje, že fungujú ako vynikajúce a mimoriadne citlivé senzory. Tie merajú zmeny v gravitácii a magnetickom poli Zeme bez nutnosti prijímať signály zo satelitov. Kvantové senzory ľahko menia svoj stav, a preto dokážu javy okolo seba merať s neuveriteľnou presnosťou.

Revolučná GPS takmer na dosah
Vedecký tím pod vedením profesorky Allison Kealy zo Swinburnskej technologickej univerzity usilovne pracuje na spôsobe, ako prostredníctvom kvantových senzorov merať magnetické pole Zeme na účely navigácie. Výskum spočíva vo využívaní kvantových efektov diamantov na detekciu magnetického poľa v reálnom čase. Merania následne porovnávajú s existujúcimi mapami magnetického poľa.
Veľkou výhodou tejto alternatívy je, že ju neobmedzuje ani voda či zem, čo je oproti našej starej-dobrej GPS veľká výhoda. Ak by sa vedcom v skutočnosti podarilo prísť s funkčným spôsobom určovania polohy, ktorý využíva kvantové senzory, znamenalo by to obrovský pokrok.
Kvantové senzory možno využiť na spresnenie polohy, zlepšenie orientácie v priestore a presnejšie meranie času. Potenciál je teda rozhodne veľký, no či sa k takémuto niečomu v najbližších rokoch dopracujeme, naďalej zostáva veľkým otáznikom. Praktická realizácia je totiž obťažná, nestabilná a priveľmi náročná na náklady.