LibreOffice má viac stiahnutí ako OpenOffice
LibreOffice, jeden z popredných open-source kancelárskych balíkov, má za sebou príbeh plný vzostupov, výziev a triumfov. Jeho cesta od prvých dní až po dnešok ukazuje silu komunity, ktorá stojí za týmto projektom, ale aj neustále rastúci záujem používateľov o voľne šíriteľný softvér. The Document Foundation ohlásila, že prekonal magickú hranicu 400 miliónov stiahnutí.
Najväčším konkurentom je OpenOffice, za ktorým stojí Apache Software Foundation. LibreOffice sa podľa posledných štatistík vôbec po prvýkrát v histórii dostala pred tohto konkurenta, ktorý má momentálne približne 380 miliónov stiahnutí.
Vzostupy a pády
Projekt LibreOffice odštartoval v roku 2011 s cieľom ponúknuť plnohodnotnú alternatívu k uzatvoreným kancelárskym balíkom, akým je napríklad Microsoft Office. Už počas prvých troch rokov existencie zaznamenal viac ako 30 miliónov stiahnutí. Tento úspech sa ale nezaobišiel bez výziev a prekážok.
Projekt nepriateľskej kampani, ktorá mala jeho rast zastaviť, no to sa nepodarilo. Používatelia si stále vysoko cenili kvalitu a slobodu, ktorú ponúkal. Po sľubnom štarte prišlo aj obdobie stagnácie. Tradičné kancelárske balíky čelili rastúcej popularite cloudových riešení, ktoré doslvoa ovládli trh. Zdalo sa, že takéto klasické riešenia pomaly ustupujú. Používatelia si ale uvedomili, že cloud a desktopové aplikácie môžu nielen existovať, ale vzájomne sa dopĺňať.
Kybernetické útoky na LibreOffice v roku 2019
Zlom prišiel v roku 2019, kedy systém čelil sérii útokov na počítadlo stiahnutí. Aj napriek tomu, že počítadlo nezbiera žiadne iné informácie a nemá žiadne funkcie navyše, systém bol zneužitý na navyšovanie počtov. Problém sa našťastie podarilo vyriešiť, no prejavilo sa to na grafe, ktorý môžete vidieť nižšie.
Po tomto náročnom období sa LibreOffice opäť vydal cestou pomalého a stabilného rastu. V roku 2024 dosiahol 35 miliónov stiahnutí a prekonal aj spomínaný míľnik – 400 miliónov stiahnutí. Používatelia si balík od začiatku jeho existencie stiahli v priemere 28,6 milióna krát ročne.
Za týmto úspechom stoja stovky vývojárov, ktorí sa svojou prácou podieľali na zdokonaľovaní tohto nástroja, ale aj tisícky dobrovoľníkov, ktorí prispievali svojimi prekladmi, nápadmi či podporou.