Riziko falošného obsahu: Sloboda prejavu na úkor dôvery
Mark Zuckerberg, zakladateľ spoločnosti Meta, oznámil zásadné zmeny. Sociálne siete Facebook, Instagram a Threads vstúpia do novej éry, keď dramaticky znížia cenzúru a posilnia slobodu prejavu. Tieto kroky však vyvolávajú množstvo otázok najmú o tom, či sa spoločnosť dokáže vyrovnať s negatívnymi dôsledkami svojej novej politiky. Na tému upozornil portál theguardian.
Najdôležitejšou v rámci toho je informácia, že Meta zruší spoluprácu s overovateľmi faktov, ktorí boli v minulosti zodpovední za kontrolu pravdivosti informácií na sociálnych sieťach, ktoré patria spoločnosti. Podľa Zuckerberga sa overovatelia ukázali ako „politicky zaujatí“ a dôveru používateľov skôr poškodili ako vytvorili. Bude si teda môcť písať na sociálnych sieťach kto čo chce? Bez ohľadu na to, či ide o skutočné informácie alebo len nezmysly? Nie tak úplne.
Meta odtráni obmedzenia na citlivé témy ako migrácia či rodová identita
„Fact checkerov“ nahradia takzvané komunitné poznámky, teda niečo podobné, ako funguje na platforme X (predtým Twitter). K sporným príspevkom budú môcť pridať kontext samotní používatelia. Tento krok signalizuje odklon od prísnej moderácie obsahu, ktorý bol pre spoločnosť charakteristický v poslednom období. Na jednu stranu je to možno dobre, no na druhú stranu, neoverené informácie, hoaxy a klamstvá by sa vo vyspelej spoločnosti nemali tolerovať a už vôbec nie voľne šíriť. Závislosť na komunite môže práve spôsobiť to, že falošné informácie dostanú väčší priestor, ak ich používatelia neidentifikujú alebo nezastavia včas.
Ďalšou novinkou je, že Meta plánuje aktívne podporovať politickú diskusiu. Zuckerberg označil posledné prezidentské voľby v USA za „kultúrny bod obratu,“ ktorý opäť stavia slobodu prejavu na piedestál. Odstrániť sa majú tiež obmedzenia na citlivé témy, ako napríklad imigrácia či rodová identita. Súčasťou oznámenia bola aj spolupráca so staronovým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, ktorá má podporiť boj proti vládnej cenzúre a ochrániť americké spoločnosti, ktoré čelia rastúcemu tlaku najmä zo strany európskych regulácií.
Meta presúva tímy na moderovanie do „bezpečnejšieho“ prostredia
Tímy na moderovanie obsahu budú presunuté z Kalifornie do Texasu, kde je údajne menšie riziko zaujatosti, Texas má byť zároveň vhodnejšou lokalitou pre nový, menej cenzurujúci prístup. Technológie sledujúce obsah sa zároveň zamerajú len na závažné ilegálne príspevky, ako napríklad drogy, terorizmus či detská pornografia. Menej závažné porušenia budú riešené na základe hlásení od používateľov.
Odchod Nicka Clegga, bývalého prezidenta globálnych záležitostí, a jeho nahradenie republikánom Joelom Kaplanom, môže naznačovať novú politickú orientáciu nových zmien. Zuckerbergova vízia síce môže navonok znieť ako návrat k základnému princípu slobody prejavu, no otázkou zostáva, ako sa Meta vyrovná s rizikami šírenia falošných informácií a nelegálneho obsahu. V aktuálnom svete zohrávajú sociálne siete kľúčovú úlohu v utváraní verejných názorov. Dať ľuďom úplne voľnú ruku nad všetkým nemusí byť úplne rozumnou voľbou.