Škandál jednej z najväčších tech firiem sveta. Revolučnú AI trénuje cez torrenty

Autor: Peter Čítanie na 3 min.

Zuckerberg o tom vedel

Spoločnosť Meta, materská firma Facebooku, sa ocitla uprostred rozsiahleho súdneho sporu kvôli používaniu pirátskych kníh pri trénovaní svojich modelov umelej inteligencie. Autori spoločnosť obviňujú z masívneho porušovania autorských práv, čo otvára diskusiu o etike a legálnosti využívania dát v technologickom sektore.

Podľa súdnych dokumentov získala Meta cez torrenty minimálne 81,7 terabajtu textov, vrátane známych pirátskych knižníc Z-Library a LibGen. Viac ako 35,7 terabajtu pochádzalo z pirátskych zdrojov. Navyše, už v minulosti získala Meta z LibGen viac ako 80 terabajtov dát. Spoločnosť tvrdí, že ide o legálnu prax spadajúcu pod „fair use,“ no žalobcovia upozorňujú, že aj malé množstvo takto získaných dát môže viesť k trestnému vyšetrovaniu.

Aj interné e-maily odhalili, že niektorí zamestnanci Mety mali vážne etické pochybnosti. Nikolay Bashlykov, výskumný inžinier spoločnosti, označil torrentovanie pirátskych kníh za neetické a právne rizikové. Meta sa údajne tieto aktivity snažila zakryť. Spoločnosť nepoužívala servery Facebooku, aby zabránila spätnému vystopovaniu. Torrentovací klienti boli nastavení tak, aby minimalizovali zdieľanie dát do výmenných sietí.

Meta AI
Zdroj: ChatGPT

Dokumenty tiež naznačujú, že o používaní pirátskych dát vedel aj samotný šéf spoločnostiMark Zuckerberg. To však protirečí jeho predchádzajúcim tvrdeniam, že s tými nemal nič spoločné. Táto skutočnosť vrhá tiež na obranu Mety v súdnom procese, kde autori rozšírili teóriu distribúcie o tvrdenie, že Meta nelegálne „seedovala“ pirátske knihy.

Meta nie je jediná, má to širší súvis

Meta však nie je vôbec jediná firma, ktorá čelí podobným obvineniam. Autori a autorky (napríklad Paula Tremblaye či Sarah Silverman) žalujú aj spoločnosti OpenAI, Nvidia a Databricks za používanie pirátskych kníh na trénovanie svojich modelov umelej inteligencie. Tento spor odhaľuje širší problém v technologickom sektore, kde firmy čerpajú dáta z neoverených zdrojov. Paradoxom je tiež to, že OpenAI nedávno obvinila čínsky DeepSeek z toho, že trénovala svoju AI na jej výstupoch, čím porušila pravidlá používania.

Slováci môžu dnes zo spomínaných nástrojov umelej inteligencie využívať ChatGPT aj DeepSeek, populárny je aj nástroj Gemini od Googlu. Meta AI na Slovensku a v krajinách Európskej únie zatiaľ dostupná nie je, dôvodom sú regulačné nejasnosti týkajúce sa práve používania dát na trénovanie AI modelov.

 

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Do batérií smartfónov pichajú injekcie. Dôvod vás zaskočí

Autor: Redakcia

Prelomová novinka pre batérie v telefónoch Nová metóda zvládne výrazne predĺžiť výdrž batérií v smartfónoch či napríklad elektromobiloch. Tím vedcov…

Prichádza revolúcia dodania tovaru. Otvoria prvý AlzaWall na Slovensku

Autor: Redakcia

Inovácia pre nonstop výdaj tovaru Alza spúšťa novinku. Zajtra otvorí prvý AlzaWall na Slovensku, bude sa nachádzať na Rusovskej ceste…

Životná šanca Slovákov. MacBook so 16 GB RAM teraz stojí smiešne peniaze

Autor: Peter

MacBooky dnes patria medzi najlepšie notebooky na svete. Ich najnovšia generácia ARM čipov poráža konkurenciu nielen vo výkone, ale najmä…

Majstrovské dielo a 100 % hodnotenia. Najdrsnejší seriál súčasnosti je späť vo veľkom štýle

Autor: Zuzana Hlašeková

Fanúšikovia seriálu Reacher sa podľa recenzií  môžu tešiť na výnimočný televízny zážitok. Tretia séria, ktorá má premiéru 20. februára na…

Európa je v šoku. Trosky z rakety SpaceX dopadli až v susednej krajine Slovenska

Autor: Kristína Sudorová

Falcon 9 mimo stanoveného plánu Dvojstupňová nosná raketa Falcon 9 mala za úlohu vyniesť na obežnú dráhu Zeme až 22…

Apple predstavil nový iPhone 16e. Lacný nie je, mnohých aj sklame

Autor: Redakcia

Nový iPhone 16e ruší tradičné tlačidlo Apple dnes predstavil nový iPhone 16e. Prinášame vám bližšie informácie o nástupcovi pôvodného iPhonu…