Naše údaje súčasťou online priestoru
V dnešnej dobe sme takmer všetci určitým spôsobom prepojení s online priestorom. Stačí, že ste si raz niekde založili účet, zdieľali nejakú to fotku či použili internet ako prostredie na prácu alebo formu odreagovania. Naše životy sa tak premietanú aj mimo nášho skutočného sveta. Všetci sa však asi zhodneme na tom, že v 21. storočí už vôbec nejde o nezvyčajný jav. Dá sa povedať, že je to v istom zmysle nutnosť.
Google je spolu s jeho jeho produktami bezpochyby jedným z najpoužívateľnejších internetových nástrojov. Služba však dokáže efektívne zbierať množstvo informácií o každom jednotlivcovi. Do tohto začarovaného kruhu sa dostanete automaticky založením Gmail účtu, vyhľadávaním prostredníctvom Chromu, pozretím YouTubu alebo len prostým používaním telefónu s operačným systémom Android.
Všetky tieto úkony stačia Googlu na to, aby zhromaždili dostatok materiálu o vás, vašich preferenciách a aktivitách. Zozbierané dáta tak koncentruje na jednom mieste niekde v nekonečnej studnici zvanej internet. Háčik však je, že údaje o vás si môže vo výsledkoch vyhľadávania prezrieť úplne každý. Skúste si len tak zo zvedavosti zadať vaše meno do vyhľadávača. Rozhodne budete nemilo prekvapení, koľko toho o vás Google vie.
Jednoduchá práca pre kyberzločincov
Predstava, že si jednoduchým zadaním vášho mena môže o vás hocikto zistiť takmer čokoľvek, je pre viacerých ľudí nepríjemná, priam až strašidelná. Obavy sú však úplne prirodzené a jednoznačne namieste. Po vyhľadaní vášho mena sa vám zväčša ako prvé zobrazia profily na sociálnych sieťach alebo iných stránkach, kde figuruje účet s vašim menom.
Ďalej môžete natrafiť aj na rôzne organizácie či inštitúcie, ktorých členom ste boli, alebo stále ste. Ak ste v nejakom úseku vášho života pracovali na internete, tak si môžete byť istí, že na to Google rozhodne nezabudol a vyhľadá vám aj danú pracovnú stránku.
Pre niektorých môže byť taký účet na Facebooku banalitou, no pre hackerov nie. Pre nich predstavuje ľahký prístup k vašim platobným údajom, heslám a iným osobným informáciám, prostredníctvom ktorých vám môžu ukradnúť identitu.
Ak si teda želáte, aby vaše údaje už neboli súčasťou výsledkov vyhľadávania, máme pre vás návod, ako funkciu vypnúť:
- Otvorte Google, kliknite na profilovú fotku a prejdite do vášho Google účtu.
- Prejdite do sekcie Údaje a ochrana súkromia.
- Nájdite Nastavenia histórie, zvoľte možnosť Moja aktivita.
- Z bočného panela vyberte Ďalšia aktivita, kde nájdete možnosť Výsledky o mne.
- Stlačíte Spravovať výsledky o mne a chvíľku počkáte, pokiaľ Google zhromaždí všetky údaje týkajúce sa vás.
- Vo vzniknutom zozname môžete len jednoducho vybrať, čo sa vám nepozdáva a odstrániť to.