Nechápali sme, prečo to Slováci robia. Aj my sme kúpili lacné „fejky“ Apple Watch z Číny za pár eur

Autor: Redakcia Čítanie na 8 min.

Apple Watch z Číny

„Nie som tak bohatý, aby som si mohol dovoliť kupovať lacné veci“, znie notoricky známa fráza z podnikateľských kruhov. Hlavnou myšlienkou tohto konštatovania je výpočet, že lacné veci sa kazia rýchlejšie, tak v konečnom dôsledku si aj tak musíte zadovážiť ich náhradu. Platí aj pre lacné napodobeniny Apple Watch.

Zatiaľ čo v prípade automobilov a rôznorodých tovarov toto konštatovanie platiť nemusí, v prípade inteligentných smarthodiniek platí rozhodne.

To, že si Slováci obľúbili nákupy na internetových platformách ako Temu a Aliexpress, je celkom pochopiteľné. Robia to ľudia na celom svete a je potrebné uznať, že veľká časť týchto tovarov skutočne ľuďom slúži. Azda nikto by na Aliexpresse a Temu nekupoval hygienické potreby alebo kozmetiku, pretože často obsahuje toxické množstvá zakázaných látok. Drobná elektronika či šikovné pomôcky do domácnosti, to všetko sú obľúbené artikle. Dôvod popularity ale nespočíva v kvalite, ale v cene.

To, ako dokážu predajcovia na Aliexpresse, Temu či Shein podliezať ceny európskych a amerických výrobcov, je jednoducho fascinujúce. Všetci veľmi dobre vieme, že za týmito nízkymi cenami stojí zdieranie tamojších zamestnancov vo výrobe a častokrát sa tiež hovorí o zneužívaní detskej pracovnej sily. Skrátka, už toto sú pádne dôvody, aby Európania aj Američania ponuku čínskych e-shopov ignorovali. Lenže, nerobia tak a nerobíme to ani my. To, čo zmení toto spotrebiteľské správanie, sú zákonné regulácie.

V každom prípade, populárnym tovarom sú inteligentné hodinky, teda smarthodinky pripomínajúce Apple Watch. Majú rôzne vyhotovenia, funkcie i ceny, avšak prevažná väčšina z ich stojí do 50 eur. Za túto pre našinca pomerne malú investíciu výrobcovia a predajcovia sľubujú tie najmodernejšie funkcie, dokonca častokrát aj s integrovaným slotom na SIM kartu. U nás by tieto produkty stáli stovky eur, tam ich kúpite za pár desiatok eur.

Samozrejme, že je to mačka vo vreci a ak zvažujete kúpu takýchto hodiniek, v tomto príspevku vás presvedčíme o tom, že je to nesprávne rozhodnutie. Prídete totiž o peniaze aj dobrý pocit.

Výrobcovia hodiniek klamú o displejoch

Skutočne. Výrobcovia aj predajcovia čínskych smarthodiniek klamú nielen o funkciách a odolnosti, ale aj o samotnom dizajne produktu. Na fotografiách sprevádzajúcich inzeráty častokrát vidíme krásne hodinky s veľkými jasnými displejmi. Avšak stačí sa pozrieť do recenzií, aby ste odhalili pravdu. Spravidla tieto hodinky nie sú vybavené avizovanými displejmi, ale ich lacnými náhradami.

Inzerát na produkt...
Inzerát na produkt…

<yoastmark class=

Namiesto OLED displejov, ktoré vyzerajú dobre aj počas slnečného dňa, sa často používajú lacné LCD displeje s veľmi slabým rozlíšením. Navyše sú často príliš zapustené, a tak im chýba dôležitá vlastnosť hodiniek – čitateľnosť pri náklone.

Ikony WhatsApp či správ sú iba odkazom na jednu a tú istú aplikáciu združujúcu notifikácie z mobilu, ktoré častokrát vôbec nefungujú.
Ikony WhatsApp či správ sú iba odkazom na jednu a tú istú aplikáciu združujúcu notifikácie z mobilu, ktoré častokrát vôbec nefungujú. Všimnite si veľmi nekvalitné vypracovanie ľavého a spodného okraja displeja.

To, čo vás ale po otvorení balíčka sklame najviac, bude samotná veľkosť displeja. Predajcovia zavádzajú fotorealistickými vizuálmi s displejmi takmer bez rámikov – v skutočnosti sú na hodinkách rámy väčšie ako na starých telefónoch. Už toto nadobro pokazí dojem, ktorý nemusel byť celkom najhorší pre prípadné pekné dielenské vypracovanie tela hodiniek.

A niekedy je to ešte horšie, že dodané hodinky vôbec nemajú dotykový displej – namiesto toho sa ovládajú prostredníctvom kolieska na boku alebo pomocou senzorového tlačidla na prednej strane.

Kryty pôsobia ako vyrobené z kovu, väčšinou ale ide o lacné plasty s medzerami medzi dielmi. Koliesko v našom prípade nepasovalo dobre, akoby začínalo vypadávať.
Kryty pôsobia ako vyrobené z kovu, väčšinou ale ide o lacné plasty s medzerami medzi dielmi. Koliesko v našom prípade nepasovalo dobre, akoby začínalo vypadávať.

Vodotesné telo? Zabudnite

Častým a marketingovo zvlášť silným marketingovým argumentom je vodotesnosť alebo vodeodolnosť. Samozrejme, že každý chce mať hodinky odolné pred poškodením tekutinami, pretože do styku s nimi prichádza pri každom umývaní rúk. Naviac, mnohí chcú s hodinkami aj plávať.

Tu nachádzame ďalší dôvod, prečo by ste si nemali vybrať lacné čínske, ale preverené u nás oficiálne predávané smarthodinky pripomínajúce Apple Watch. Konštrukčné vyhotovenie smarthodiniek z Aliexpressu síce vyzerá na prvý pohľad dobre a kvalitne, spravidla však ide o plastové imitácie kovov  s početnými vôľami. Medzi jednotlivými dielmi sú malé medzery, otvory nie sú ošetrené chemicky, aby odpudzovali tekutiny, naviac nie sú vôbec odolné pred vniknutím prachu. A prach je často rizikovejší ako voda.

Z našej skúsenosti vieme, že údajne vodotesné smarthodinky s Androidom síce vyzerali robustne a pripomínali kvalitné produkty od Samsungu či Huawei, lenže po prvom namočení do vody skolabovali. A už sa nezapli.

Údajne majú merať srdcový tep a celý rad ďalších fyziologických veličín. <yoastmark class=

Problém s ciferníkmi, Bluetooth aj aplikáciami

Ďalej z vlastnej početnej skúsenosti vieme, že hodinky od neznámych výrobcov spravidla majú problém s konektivitou. Ich Bluetooth buď nefunguje poriadne, alebo vôbec. Navyše, aby hodinky správne fungovali s Androidom alebo iOS, musíte si inštalovať neoverené pofidérne aplikácie, ktoré možno stiahnuť len z čínskych webstránok.

Človek to síce vyskúša, ale čoskoro zistí, že hodinky nielen nepodporujú pridávanie nových funkcií, no najmä majú veľmi obmedzenú ponuku ciferníkov. Spravidla nie sú pekné, často nepodporujú 24- alebo 12-hodinový formát či obsahujú exotické ázijské znaky. A meranie krokov či srdcového tepu je ako zlý vtip, pretože tieto funkcie jednoducho nefungujú ani zďaleka presne.

Aby ste mohli používať funkcie hodiniek, máte si nainštalovať napríklad aplikáciu HryFine. <yoastmark class=

Absurdne slabá výdrž na batériu

Napokon tu máme batériu. Opäť nečakajte dobré výsledky, nabíjať budete v lepšom prípade každú noc, v horšom prípade každé tri hodiny. Batéria patrí k drahším komponentom elektroniky a je pochopiteľné, že práve na nej bude výrobca šetriť.

Druhé lacné hodinky, ktoré sme si objednali, obsahovali aj jednoduchý prehliadač fotiek. Kamera nad displejom zhotovuje fotky v mimoriadne nízkom rozlíšení nevalnej kvality.
Druhé lacné hodinky, ktoré sme si objednali, obsahovali aj jednoduchý prehliadač fotiek. Kamera nad displejom zhotovuje fotky v mimoriadne nízkom rozlíšení nevalnej kvality.
Hodinky s vyberateľnou batériou, pod ktorou je slot na SIM kartu
Hodinky s vyberateľnou batériou, pod ktorou je slot na SIM kartu

Extrémne rýchle vybíjanie batérie a nesprávne kalibrovaný indikátor robia tieto hodinky prakticky nepoužiteľnými. A aby to toho nebolo málo, tieto lacné hodinky majú spravidla vlastné nabíjacie konektory.

Nedokážu sa nabíjať cez microUSB, USB-C ani bezdrôtovo, namiesto neho vám v balíčku príde čudný káblik s dvojicou odokrytých konektorov hroziacich skorým zlomením.

Atypický nabíjací konektor bol súčasťou balenia v krabici
Atypický nabíjací konektor bol súčasťou balenia v krabici

Ešte stále si myslíte, že kúpou lacných hodiniek z Číny ušetríte?

Radšej si vyberte drahšie, ale overené produkty

Na trhu je dnes veľmi veľa naozaj dobrých smarthodiniek a smartnáramkov od renomovaných značiek, ako Samsung, Huawei, Xiaomi, Apple, Garmin, Niceboy či Amazfit. Stoja viac ako lacné produkty z Aliexpressu, ale sú homologizované na predaj v Európskej únii, výrobca aj predajca na nich ponúkajú aspoň dvojročnú záruku a tiež prípadný pozáručný servis. V prípade zariadení od Apple a tých so systémom Wear OS máte tiež istotu inštalovania aplikácií a nových funkcií.

Suma sumárum, radšej si kúpte o niečo drahšie, ale overené zariadenie, než lacné z Číny, ktoré sa vám za pár dní aj tak pokazí.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

YouTube prekračuje všetky hranice. Objavili sa nové hodinové reklamy, ktoré nejdú preskočiť

Autor: Kristína Sudorová

Nový typ reklám na YouTube? Reklamy dokážu poriadne preveriť trpezlivosť a sebakontrolu úplne každého. Tieto rušivé zložky veľakrát prerušujú naše…

Apple nemá šancu vo výkone. Samsung Galaxy S25 Ultra prevalcoval iPhone 16 Pro Max

Autor: Peter

Niet pochýb o tom, že dnešné drahé vlajkové lode sú extrémne výkonné. Či už ide o nové iPhony alebo zástupcov…

Po 30 rokoch tvrdý koniec. Na Slovensku a Česku definitívne končí veľký elektroobchod

Autor: Zuzana Hlašeková

Definitívny koniec Okay Predajca elektroniky Okay elektro definitívne končí na slovenskom trhu. Ako informuje portál aktuality.sk, všetky zvšné prevádzky na…

RECENZIA: Toto je prelomový notebook, ktorý v 2025 musíte mať

Autor: Dávid Igaz

Už je už čas na nové zariadenie Umelá inteligencia ostáva horúcou témou vo svete technológií aj v roku 2025. Dokazuje…

Roky ste horší film nevideli. Prepadák za 145 miliónov valcuje slovenský Netflix

Autor: Zuzana Hlašeková

Nepmohlo ani hviezdne obsadenie Streamovacia platforma Netflix nedávno potichu zaradila do svojej knižnice jeden z najväčších filmových prepadákov posledných rokov,…

Prepisujeme dejiny. Čínsky tokamak udržal plazmu teplejšiu ako Slnko rekordne dlhý čas

Autor: Peter

Čínske umelé slnko, oficiálne známe ako Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST), opäť potvrdilo svoju vedúcu pozíciu vo výskume jadrovej fúzie.…