Núdzový režim pre telefóny s Androidom
Pomalý mobil možno riešiť viacerými spôsobmi, tip priamo od Google patrí k tým najlepším. Je totiž systémový, univerzálny a ponúka používateľovi možnosť získať nad svojím zariadením opäť plnú kontrolu.
Začal sa mobil spomaľovať aj vám?
Máme s tým skúsenosť skoro všetci. Nový mobil s Androidom funguje spočiatku ukážkovo. Dokonca si môžete hovoriť, že obraz a spúšťanie aplikácií sú tak plynulé, že nevidíte dôvod priplácať si za prémiový iPhone. Lenže prejde niekoľko mesiacov, zaplníte podstatnú časť pamäte, používate desiatky aplikácií.. a smartfón sa začne spomaľovať. Najprv sa dlhšie odomyká a potrebuje viac času na spustenie aplikácií, neskôr začne zamŕzať a napokon už má problém načítavať webstránky aj prehrávať video.
Tento príznačný problém systému Android pripomína skúsenosť s operačným systémom Windows pre počítače. Vedzte, že za týmto neduhom stojí snaha vývojárov o čo najširšiu kompatibilitu s tisíckami rôznych zariadení, ktoré taký Apple riešiť nemusí.
A tak sa používateľ telefónu púšťa do hľadania na internete a snaží sa nájsť návod, ako zrýchliť svoj mobil. Jeden taký pritom ponúka sám Google, popredný vývojár platformy Android.
Nejde pritom o žiadny hack alebo čosi experimentálne. Zapnutie telefónu v takzvanom núdzovom režime, teda Safe Mode, je každodennou rutinou ľudí pracujúcich s technológiami na pokročilej úrovni.
Dôležité je tiež uviesť, že tento postup funguje na prakticky všetkých telefónoch všetkých značiek: Samsung, Xiaomi, Sony, Motorola, Pixel, Asus, MHD, OnePlus, Honor, Infinix, POCO, Ulefone, vivo a ďalších.
Ako zapnúť núdzový režim na mobile
Ako uvádza Google, zapnutie telefónu v núdzovom režime umožňuje používateľovi používať mobil v obmedzenom režime, ktorý odbremeňuje výkon a pamäte zariadenia od nainštalovaných aplikácií. Takto si môže používateľ overiť, či za spomalením mobilu nestojí práve niektorá z aplikácií.
Obyčajne funguje nasledujúci postup:
- Vypnite zariadenie
- Zapnite ho
- Akonáhle sa na displeji zobrazí logo, stlačte spodné tlačidlo hlasitosti a držte ho.
Proces zapnutia núdzového režimu sa ale môže u niektorých výrobcov líšiť, preto je najlepšie vyhľadať si postup zapnutia Safe Mode priamo na webstránkach výrobcu telefónu. Niekedy je potrebné naraz stlačiť vypínacie tlačidlo aj hlasitosť, inokedy ich včasne pustiť.
Núdzový režim zapnutý, čo teraz?
Akonáhle máte mobil zapnutý, skontrolujte, či je naďalej spomalený. Ak je mobil podstatne rýchlejší ako zvyčajne, je to príznak, že spomalenie spôsobuje niektorá aplikácia. Teraz je úlohou zistiť, ktorá.
Google odporúča používateľom všetky aplikácie vymazať a telefón reštartovať.
Menej drastickým riešením je ísť na to postupne. Vymažte jednu alebo zopár aplikácií, následne telefón reštartujte a zistite, či sa telefón nezrýchlil.
Vedzte, že pamäť aj výkon zariadenia častokrát zaťažuje Facebook, pretože ten na seba viaže aj Messenger, početné notifikácie a ukladá do pamäte množstvo obsahu. Zbaviť sa Facebooku je pre mnohých ťažko predstaviteľné, navyše častokrát aj nemožné, keďže ide často o predvolene nainštalovanú aplikáciu.
Má ale zmysel hľadať a skúšať, či predsa len niektorá z tých 50 hier, ktoré máte v mobile, nestojí za jeho spomaľovaním.