Pri skúšobnej výrobe dosahuje TSMC 60 % výťažnosti
Na polovodičoch a čipoch stojí v súčasnosti značná časť všetkých zariadení. Jednotlivé spoločnosti preto neustále napredujú a deň aj noc vyvíjajú svoje čipy do dokonalosti. Jednou z popredných spoločností, ktorá kraľuje výrobe polovodičových súčiastok a integrovaných obvodov, je TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company).
Práve TSMC sa podaril úžasný úspech. V skúšobnej výrobe svojej 2-nanometrovej čipovej technológie dosiahli výnosy presahujúce 60 %. Tieto mimoriadne priaznivé výsledky prekonali aj tie najdivokejšie očakávania samotnej spoločnosti. Podľa všetkých informácií implementovala TSMC vo svojom závode s názvom Baoshan v meste Hsinchu na severe Taiwanu novú architektúru nanovrstvy. Tá sľubuje výrazný progres oproti súčasnému 3 nm procesoru.
O tejto skvelej správe informoval taiwanský denník Liberty Times. Míľnik takého významného charakteru znamená značný pokrok v oblasti súčasných technológií. Pojem nanometer sa totiž vzťahuje na šírku polovodičových obvodov. Čím je šírka užšia, tým viac sa zvyšuje rýchlosť spracovania informácií a znižuje spotreba energie samotného procesoru.
Dobrá správa pre Apple, zlá pre Samsung
To, čo ostatní považujú za nedosiahnuteľnú výzvu sa TSMC darí plniť. S výťažnosť nad 60 % má firma statočne našliapnuté k uskutočneniu hromadnej výroby 2 nm procesorov, ktorú TSMC plánuje spustiť už na budúci rok. Toto je dobrá správa najmä pre Apple. Viaceré zdroje sa totiž zhodujú na tom, že modely iPhone 18 Pro budú disponovať práve 2 nm čipsetmi od TSMC.
Samozrejme, že takéto pozitívne výsledku lákajú aj iných potenciálnych zákazníkov. Medzi nimi figurujú najmä tí, ktorí sa pohybujú v oblasti AI, ako napríklad Qualcomm či MediaTek. Kým však TSMC začne prijímať objednávky, musí toho ešte veľa doladiť.
Komu však takéto výnosy nenahrávajú je jednoznačne Samsung. Juhokórejský konkurent totiž ešte sále usilovne pracuje na svojom 3 nm procesore, avšak bez výraznejších pokrokov.
TSMC rozširuje svoj zástup tovární
Vzhľadom na úspechy renomovanej taiwanskej firmy niet pochýb, že sa v nasledujúcich rokoch dopyt po 2 nm procesoroch rapídne zvýši. TSMC preto plánuje budúci rok postaviť až 10 nových tovární, ktoré budú nie len v Taiwane, ale aj v zámorí. V súvislostí s tým sa však zvýšia aj náklady spoločnosti, keďže vyrobiť 2 nm procesory stojí približne dvakrát toľko, čo 4 nm. Koľko však obratom zarobia na ich predaji je už druhá stránka veci.