ISS zničia nadobro
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) sa nezadržateľne blíži ku koncu svojej misie. Šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos, Jurij Borisov, v televíznom rozhovore pre RBC TV oficiálne potvrdil, že Rusko podporí plány NASA na kontrolované ukončenie prevádzky stanice začiatkom roku 2030. Informuje o tom portál Futurism.
„V koordinácii s našimi americkými kolegami plánujeme ukončiť obežnú dráhu stanice približne začiatkom roku 2030,“ uviedol Borisov. Dodal, že konečný scenár bude pravdepodobne upresnený po nástupe novej administratívy NASA.
Toto vyhlásenie predstavuje významný obrat v postoji Ruska k budúcnosti ISS. Ešte v roku 2022, krátko po invázii na Ukrajinu, Borisov oznámil plány na opustenie stanice po roku 2024. O rok neskôr však zmenil stanovisko a súhlasil s pokračovaním ruskej účasti minimálne do roku 2028.
Technické problémy ako hlavný dôvod
Borisov zdôraznil, že údržba starnúcej vesmírnej stanice sa stáva čoraz náročnejšou. „V súčasnosti naši kozmonauti musia tráviť viac času opravami zariadení a menej času venujú vedeckým experimentom,“ vysvetlil. Ruský segment stanice v posledných rokoch čelil viacerým závažným problémom vrátane únikov chladiacej kvapaliny na kozmickej lodi Sojuz koncom roku 2022 a na nákladnej lodi Progress začiatkom roku 2023.
NASA už dlhodobo pripravuje plány na ukončenie prevádzky ISS. V júni tohto roka agentúra poverila spoločnosť SpaceX vývojom špeciálneho vozidla, ktoré má za úlohu bezpečne vyviesť stanicu z obežnej dráhy. Následne má ISS kontrolovane vstúpiť do atmosféry, kde väčšina jej častí zhorí.
Ekonomické výzvy vesmírneho programu
Borisov sa v rozhovore dotkol aj ekonomických aspektov ruského vesmírneho programu. Poukázal na to, že proces podpory súkromného vesmírneho priemyslu v Rusku je ešte len v začiatkoch. „Pre potenciálnych investorov ide o veľmi rizikový biznis,“ poznamenal. Súčasná ekonomická situácia, vysoká inflácia a úrokové sadzby podľa neho komplikujú získavanie súkromných investícií.
Napriek týmto výzvam Borisov „garantoval“, že Rusko do roku 2030 spustí vlastnú konkurenciu pre systém Starlink od SpaceX. Vývoj superťažkej nosnej rakety však označil za „nákladnejší projekt“, ktorý si vyžiada ešte niekoľko rokov práce.
Toto vystúpenie šéfa Roskosmosu sa výrazne líšilo od kontroverzných vyhlásení jeho predchodcu Dmitrija Rogozina, ktorý v roku 2022 dokonca hrozil zhodením ISS na územie Spojených štátov.