Spoločnosť OpenAI, ktorá vyvíja úspešného chatbota ChatGPT neustále pracuje na jeho zlepšovaní a prísune nových funkcionalít. Jednou z nich je aj výkonný agent s názvom Deep Research alebo v preklade „pokročilé vyhľadávanie,“ ktoré by malo onedlho byť sprístupnené používateľom, ktorí si neplatia predplatné. Na tému upozornil portál Bleepingcomputer.
Momentálne je funkcionalita k dispozícii len pre predplatiteľov Plus a Enterprise verzií, no pripravuje sa aj verzia pre všetkých. Teraz prebieha fáza testovania a ďalšie informácie by mali prísť onedlho. Kedy bude Deep Research dostupný pre všetkých, zatiaľ zverejnené nebolo.
Čo je Deep Research v ChatGPT a ako funguje
Ide o pokročilý nástroj, ktorý chatbotovi umožňuje autonómne vykonávať hĺbkový prieskum na internete pre zložité úlohy. Funkcia je navrhnutá tak, aby zhromaždila a analyzovala informácie z rôznych online zdrojov, čím poskytuje komplexné správy na úrovni výskumného analytika.

Tento proces si však vyžaduje čas, nejde o klasické rýchle odpovede, na aké ste pri používaní chatbota zvyknutý. Vyhľadávanie informácií a ich analýza zväčša prebehne v priemere do 5 až 30 minút.
Funguje to v štyroch krokoch. Začína to tým, že používateľ zadá úlohu, prípadne tému, ktorú chce preskúmať. ChatGPT následne vykoná viacstupňový proces vyhľadávania potrebných údajov. Tretím krokom je analýza a syntéza zhromaždených dát, aby vytvoril ucelenú správu. No a nakoniec tu máme prezentáciu výsledkov.
Jednoduché používanie a nové možnosti práce
To, že funkcia bola spustená aj pre vás, zistíte veľmi jednoducho. Stačí začať novú konverzáciu a na spodku pod textom sa zobrazí možnosť „Podrobné vyhľadávanie.“ Pre spustenie funkcionality už len definujete tému, ktorú má chatbot preskúmať.
Čo sa týka aktuálnej situácie pre predplatiteľov, tak v rámci verzie Plus je momentálne dostupných 10 samostatných úloh Deep Research, pričom do novej úlohy sa nezapočítavajú žiadne následné správy ani úpravy. To, koľko úloh budú mať k dispozícii neplatiaci používatelia, zatiaľ nevieme.