POZOR: Ak máte jeden z týchto smartfónov, ste v ohrození

Autor: Kristína Sudorová Čítanie na 3 min.

Bezpečnostná diera v mobiloch mnohých Slovákov

Čoraz viac ľudí sa stáva obeťami kybernetických útokov. Súčasný online priestor totiž poskytuje ideálne prostredie pre hackerov. Podľa informácií z portálu Gsmarena sú aktuálne v najväčšom nebezpečenstve majitelia Android smartfónov, keďže bezpečnostná chyba v čipoch od spoločnosti Qualcomm umožňuje hackerom preniknúť do vášho zariadenia.

Experti odhalili značný bezpečnostný problém v čipoch Qualcomm, ktorý označili ako CVE-2024-43047.  Jedná sa o takzvanú zero-day bug chybu, teda zraniteľnosť, o ktorej výrobca nevie, pokiaľ nie je zneužitá útočníkmi. Hackeri môžu prostredníctvom tejto bezpečnostnej chyby získať neoprávnený prístup k vašim SMS správam, histórii hovorov, heslám a iným osobným údajom.

Zraniteľnosť bola identifikovaná v celkovo 64 typoch procesorov. Medzi postihnuté čipy patria aj mimoriadne populárne modely Snapdragon 8 Gen 1 a Snapdragon 8+ Gen 1, ktoré sú súčasťou mnohých obľúbených smartfónov. Chybu objavil ovládač FASTRPC a v rebríčku CVS získala hodnotenie 7,8 z 10. Táto hodnota napovedá, že možnosť kybernetického napadnutia je naozaj vysoká.

qualcomm snadpragon
Zdroi: Qualcomm

Qualcomm už zaviedol opatrenia

Samotná spoločnosť existenciu problému potvrdila, avšak presné číslo zaznamenaných útokov neuviedla. Qualcomm však výrobcov smartfónov o tomto probléme informoval už začiatkom minulého mesiaca. Závažnosť situácie si priznali a už majú pripravené aj jej riešenie v podobe aktualizácie. Už zostáva len na samotných výrobcoch, aby danú aktualizáciu uvoľnili svojim zákazníkom.

Problém je rozšírený na niekoľko miliónov smartfónov po celom svete, ktoré sú populárne aj medzi Slovákmi. Medzi tie patria napríklad Samsung Galaxy S22 Ultra, OnePlus 10 Pro, Sony Xperia 1 IV, Oppo Find X5 Pro, Honor Magic4 Pro, Xiaomi 12, Huawei Mate 50 Pro a mnoho ďalších.

Ako sa pred podobnými útokmi chrániť?

Ak teda patríte k majiteľom niektorého z ohrozených smartfónov, odporúčame zariadenie okamžite aktualizovať. Výrobcovia už potrebné informácie dostali a postupne vydávajú bezpečnostné opatrenia. Overiť dostupnosť najnovšej softvérovej aktualizácie môžete v sekcii Aktualizácie. Medzi účinnú prevenciu patrí aj inštalovanie aplikácií z overených a oficiálnych platforiem, ako je Google Play Store. Samozrejmosťou je neotvárať žiadne neznáme e-maily, neklikať na žiadne podozrivé  linky a overovať všetky dostupné informácie.

Táto nepríjemná situácia je len ďalšou pripomienkou toho, že v dnešnej modernej dobe sme viac zraniteľnejší, ako sme si pôvodne mohli myslieť. Vaše zariadenie však udržíte v bezpečí pravidelným aktualizovaním. V opačnom prípade riskujete, že sa vaše citlivé údaje dostanú do zlých rúk a následne ich zneužijú.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Fiasko Apple: Musí pozastaviť výrobu svojho prelomového produktu

Autor: Kristína Sudorová

Apple Vision Pro sa nepredávajú podľa plánu Spoločnosť Apple začiatkom tohto roka vydala svoj headset Vision Pro. Tento dlho očakávaný produkt…

Spotify útočí: Vďaka revolučnej novinke zabudnete na YouTube

Autor: Zuzana Hlašeková

Zabudnete na YouTube vďaka Spotify? Najväčšia hudobná streamovacia platforma Spotify ohlásila významnú expanziu svojej novej funkcie, ktorá umožní sledovať hudobné…

Šokujúci podvod: Z veľkého e-shopu zmizlo 100-tisíc iPhonov, poznajú ho aj Slováci

Autor: Zuzana Hlašeková

Kľúčová postava je nezvestná Českou republikou otriasa bezprecedentný škandál v oblasti elektronického obchodu. Internetový obchod Mamut.cz, ktorý sa špecializoval na…

Posledná zachrana pre Intel. Chce predať kriticky dôležitý podiel

Autor: Kristína Sudorová

Intel plánuje predať svoj dôležitý podiel Intel prežíva v poslednom čase naozaj krušné chvíle. Spoločnosť už miestami pripomína magnet na…

POZOR: Ak máte jeden z týchto smartfónov, ste v ohrození

Autor: Kristína Sudorová

Bezpečnostná diera v mobiloch mnohých Slovákov Čoraz viac ľudí sa stáva obeťami kybernetických útokov. Súčasný online priestor totiž poskytuje ideálne…

Neštastným klikom stratil muž 500 miliónov v bitcoinoch, žiada rozkopanie mestskej skládky

Autor: Zuzana Hlašeková

Pol miliardy v stratených bitcoinoch Jeden nešťastný klik myšou alebo nepozornosť pri upratovaní môže zmeniť život človeka navždy. Presne to…