Elektrina nezdražie, no dokedy?
V čase všeobecného zdražovania prichádza pre slovenské domácnosti pozitívna správa. Od 1. januára 2024 môžu mnohí obyvatelia očakávať nižšie faktúry za elektrinu. Tento nezvyčajný trend je výsledkom kombinácie viacerých faktorov a vládnych opatrení. Kľúčovým faktorom je plánované zníženie dane z pridanej hodnoty na elektrinu z 20 % na 19 %. „Toto opatrenie priamo ovplyvní peňaženky spotrebiteľov a prinesie im úsporu na celkových nákladoch za elektrickú energiu,“ potvrdzuje vláda.
Významným krokom je aj dohoda s dominantným výrobcom elektriny na Slovensku, ktorý poskytne dodávateľom 6 terawatthodín elektrickej energie za fixnú cenu 61 eur za megawatthodinu. Táto zastropovaná cena silovej elektriny predstavuje približne polovicu koncovej ceny, ktorú platia domácnosti.
Pre vládu je stabilita cien elektriny prioritou. Okrem toho však vláda potvrdila, že pri elektrine pre domácnosti v roku 2024 k zdražovaniu nedôjde. Naopak, mnohé domácnosti môžu očakávať nižšie faktúry.
Analytici predpokladajú, že tento pozitívny vývoj môže viesť k miernemu nárastu spotreby elektriny v domácnostiach. Ľudia totiž nebudú musieť tak úzkostlivo sledovať každú kilowatthodinu zo strachu pred vysokými účtami.
Výrazné zmeny nehrozia
Ostatné zložky ceny elektriny, ako sú rôzne poplatky a tarify, podliehajú ešte schváleniu Úradom pre reguláciu sieťových odvetví. Podľa dostupných informácií by však nemalo dôjsť k výrazným zmenám v týchto položkách, čo ďalej podporuje stabilitu celkovej ceny pre spotrebiteľov. Situácia však nie je ružová vo všetkých energetických oblastiach. Stále pretrváva riziko zvýšenia cien zemného plynu pre domácnosti, kde hrozí až 20-percentné zdraženie v medziročnom porovnaní. Vláda však už avizuje prípravu kompenzačných opatrení aj v tejto oblasti.
Pre slovenské domácnosti je stabilita cien elektriny významnou pomocou v období, keď inflácia ovplyvňuje mnohé oblasti života. Zníženie DPH v kombinácii s ďalšími opatreniami vytvára predpoklad pre udržateľné náklady na elektrickú energiu v nasledujúcom roku. Situáciu budú naďalej pozorne sledovať nielen spotrebitelia, ale aj odborníci a analytici, ktorí očakávajú, že tieto opatrenia môžu pozitívne ovplyvniť aj celkovú ekonomickú situáciu domácností na Slovensku.