Protestujúci zverejnili „tajný“ dokument SIS. Napísal ho ChatGPT, tvrdia

Autor: Zuzana Hlašeková Čítanie na 2 min.

Slovensko je absolútnej kríze

V najnovšom vývoji napätej politickej situácie na Slovensku došlo k prekvapivému odhaleniu. Organizátori protestov zverejnili údajne utajovaný email, ktorý bol predmetom správy Slovenskej informačnej služby (SIS). Dokument, ktorý mal podľa premiéra Roberta Fica dokazovať „dlhodobé organizované vplyvové pôsobenie“ s cieľom destabilizovať Slovensko, bol údajne vytvorený pomocou umelej inteligencie ChatGPT.

Občianska platforma Nie v našom meste, ktorá stojí za organizáciou protestných zhromaždení, sa rozhodla reagovať na obvinenia z údajného rozvratu štátu zverejnením sporného emailu. „Nemáme čo skrývať, preto sme sa rozhodli tento údajne utajovaný dokument sprístupniť verejnosti,“ uviedli organizátori na sociálnej sieti.

Dokument, ktorý mal byť údajne tajný, bol podľa organizátorov distribuovaný už začiatkom januára viac ako 120 príjemcom. Obsahuje sedemtýždňový plán pokojných protestných akcií, ktorý bol vytvorený na základe analýzy historických údajov o úspešných nenásilných protestných hnutiach.

„Našim jediným cieľom je ochrana demokratických hodnôt a vyjadrenie nesúhlasu s krokmi, ktoré podľa nášho presvedčenia ohrozujú základné demokratické princípy našej krajiny,“ vysvetľujú organizátori. Dôrazne pritom odmietajú akékoľvek obvinenia z pokusov o destabilizáciu štátu či vyvolávanie chaosu.

Rozruch medzi politkmi

Situácia vyvolala značný rozruch v politických kruhoch aj medzi verejnosťou. Riaditeľ SIS Pavol Gašpar reagoval na zverejnenie dokumentu prostredníctvom svojho facebookového profilu, kde vyzval verejnosť, aby nepodceňovala prácu príslušníkov spravodajskej služby. „Nepodceňujte, prosím, schopnosti, odbornosť a profesionalitu príslušníkov SIS,“ napísal Gašpar na sociálnej sieti.

Použitie umelej inteligencie pri plánovaní protestných aktivít vyvoláva otázky o modernizácii občianskeho aktivizmu. Organizátori tvrdia, že využitie ChatGPT bolo len nástrojom na efektívnejšie plánovanie pokojných protestov, pričom všetky aktivity zostávajú v medziach zákona a ústavou garantovaných práv občanov.

Zverejnenie dokumentu prichádza v čase, keď sa na Slovensku konajú masové protesty proti vládnym opatreniam. Organizátori zdôrazňujú, že protesty sú legitímnym demokratickým nástrojom na vyjadrenie občianskeho nesúhlasu a odmietajú ich označovanie za destabilizačné aktivity.

Situácia naďalej zostáva predmetom intenzívnej verejnej diskusie a politického sporu medzi vládnou koalíciou a opozíciou. Zatiaľ čo jedna strana hovorí o ohrození štátu, druhá poukazuje na legitímne využívanie demokratických práv a slobôd.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Netflix rekordne rasti a vyhlásil najhoršiu správu: Opäť zdražuje, čo s cenami pre Slovákov?

Autor: Kristína Sudorová

Netflix absolútne valcuje konkurenciu O veľkosti Netflixu a jeho dominantnom postavení na trhu sa ani nemusíme baviť. Americká streamovacia služba…

Protestujúci zverejnili „tajný“ dokument SIS. Napísal ho ChatGPT, tvrdia

Autor: Zuzana Hlašeková

Slovensko je absolútnej kríze V najnovšom vývoji napätej politickej situácie na Slovensku došlo k prekvapivému odhaleniu. Organizátori protestov zverejnili údajne…

mToken skončil. Slovenská sporiteľna prejde zásadnou zmenou

Autor: Zuzana Hlašeková

Najväčšia slovenská banka pristupuje k zásadnej modernizácii svojich bezpečnostných systémov. Slovenská sporiteľňa oficiálne oznámila ukončenie podpory doterajšieho systému mToken a…

Xiaomi vytasilo na Slovákov nové gadgety: 165 W powerbanka a predajný trhák medzi smart hodinkami

Autor: Dávid Igaz

Prvé novinky Xiaomi v 2025 Spoločnosť Xiaomi dnes predstavila päť nových produktov, ktoré rozšíria produktové portfólio inteligentných doplnkov. Medzi tieto…

Extrémne populárna služba Slovákov zvyšuje cenu. Deje sa tak prvýkrát od roku 2011

Autor: Peter

Zdražovaniu sa nevyhla ani streamovacia platforma Voyo, ktorá je na trhu od roku 2011. Paradoxom je, že pôvodná cena pri…

Nakupujete v týchto e-shopoch? Údaje z vašich obľúbených aplikácií končia v Číne

Autor: Peter

Veľké čínske spoločnosti majú zase raz problém s európskym GDPR. Konkrétne má ísť o nezákonný prenos údajov európskych používateľov do…