Na Slovensku prišiel zlom. Štát sa pripojí k obrane vesmíru, vidí v tom jasný cieľ

Autor: Peter Čítanie na 3 min.

Vesmírna stratégia 2030+ popisuje vízie rozvoja v rôznych oblastiach

Vláda Slovenskej republiky schválila ambiciózny plán s názvom Vesmírna stratégia 2030+, kotrá má krajine otvoriť dvere do oblasti, ktorá je nielen technologickou, ale aj ekonomickou výzvou budúcnosti. Slovensko sa týmto krokom snaží upevniť si svoje miesto medzi krajinami, ktoré aktívne prispievajú k rozvoju vesmírnych technológií, a zároveň chce podporiť mierové využívanie vesmíru. Na tému upozornil pred pár dňami Denník N.

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR predložilo stratégiu z vlastnej iniciatívy s cieľom poukázať na strategický význam a dôležitosť vesmírnych aktivít v Slovenskej republike. Minister školstva, Tomáš Drucker, zdôraznil, že Slovensko má jedinečnú príležitosť využiť potenciál spolupráce s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA). Slovensko je pridruženým členom ESA a plánuje v rámci tejto spolupráce investovať do výskumu, vývoja a budovania vlastných kapacít vo vesmírnom sektore.

Vesmírna stratégia SR stručne popisuje význam vesmírnych aktivít v globálnom aj európskom kontexte, pričom načrtáva vízie rozvoja v oblastiach ako výskum a vzdelávanie, rozvoj vesmírneho priemyslu, bezpečnosť a obrana, služby pre štátnu správu a obyvateľstvo, ako aj popularizácia vesmírnych aktivít. Súčasne vymedzuje kompetencie jednotlivých rezortov a predpokladá zavedenie nadrezortného riadenia v budúcnosti.

vesmirna strategia
Zdroj: Pexels.com

Európska únia nedávno podpísala zmluvy na vývoj vlastnej satelitnej konštelácie IRIS2 v hodnote 10,6 miliardy eur. Tento projekt má Európe zabezpečiť nezávislú a spoľahlivú satelitnú infraštruktúru. Na podobnom princípe pracuje aj spoločný projekt firiem Airbus, Thales a Leonardo, ktorý má byť európskou odpoveďou na Starlink od Elona Muska.

Dôležitý význam strategickej bezpečnosti

Význam týchto projektov nespočíva len v technologickej inovácii, ale aj v strategickej bezpečnosti. Ako ukázali nedávne správy o ruskej rakete Kosmos 2553, ktorá by mohla byť schopná niesť nukleárne zbrane, vesmír sa stáva potenciálnym bojiskom budúcnosti. Spoľahlivá infraštruktúra umožní Európe reagovať na takéto hrozby, a zároveň poskytne nezávislosť od zahraničných poskytovateľov.

vesmirna strategia
Zdroj: Pexels.com

Stratégia 2030+ tak nie je len technologickou ambíciou, ale aj dôležitým krokom pre budúcnosť Slovenska. Vďaka nej môže nielen prispieť k bezpečnosti a udržateľnému využívaniu vesmíru, ale aj získať nové ekonomické impulzy. Vesmírny sektor sa v posledných desaťročiach zmenil z čisto výskumnej oblasti na motor ekonomického rastu, čo predstavuje jedinečnú príležitosť pre Slovensko na zvýšenie konkurencieschopnosti jeho priemyslu.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Skoro žiadny Slovák ju nepozná. Nová aplikácia Google aktivuje skrytú funkciu v autách

Autor: Peter Steigauf

Prichádza revolúcia pre palubné záznamy Google vytvoril aplikáciu, ktorá premení kamery v autách na palubné záznamové zariadenia známe v angličtine…

Slovákom vyrazí dych. POCO vyťahuje lacný smartfón, aký nemá konkurenta

Autor: Peter

POCO M7 Pro 5G je najnovším smartfónom obľúbeného výrobcu, ktorý patrí pod Xiaomi. Tento model má priniesť výhody 5G pripojenia…

Dorazil nový kráľ strednej triedy. Tento mobil vás zaskočí najmä jednou konkrétnou vymoženosťou

Autor: Peter

Motorola edge 60 fusion je najnovším prírastkom do strednej triedy smartfónov obľúbeného výrobcu. Prichádza so zaujímavou výbavou, atraktívnym dizajnom a…

Indiana Jones pre novú generáciu je tu, užasný trailer si vás okamžite podmaní

Autor: Erik Košťany

Trailer na film Fountain of Youth Dobrodružných filmov, ktoré vyzerajú ako zo starej školy, v dnešnej dobe už veľa nevídame.…

Katastru pošlú skoro 20 miliónov eur. Slovensko už má plán, ako sa brániť pred hackermi

Autor: Tomáš Šmidák

Úrad geodézie, kartografie a katastra bol 5. januára 2025 po útoku ransomvérom odstavený. Po tom ako sa táto informácia dostala…

Wikipédia v ohrození: Ničí ju tento nešvár, veľa Slovákov to podporuje a nič netušia

Autor: Peter Steigauf

Slobodná encyklópedia čelí obrovskému riziku Mnoho modelov umelej inteligencie (AI) obľúbených aj u Slovákov používa na tréning voľne dostupnú, takzvanú…