Odhalili nekalé praktiky Spotify. Služba využíva odporné praktiky

Autor: Peter Čítanie na 3 min.

Hudobný svet šokovali nové obvinenia voči streamovacej platforme Spotify. Podľa najnovšej knihy Mood Machine: The Rise of Spotify and the Cost of the Perfect Playlist od Liz Pellyovej, platforma cielene podporuje takzvaných ghost artists – neexistujúcich umelcov, s cieľom vyhnúť sa vyplácaniu honorárov skutočným interpretom. Na tému upozornil portál Fururism.

Spotify vraj vyvinulo tajný interný program, ktorý preferuje lacnú a generickú hudbu. Tento model zahŕňal spoluprácu s produkčnými firmami, ktoré tvorili akúsi „hudbu do pozadia.“ Inak povedané, nízko-rozpočtové skladby, často anonymne vydávané na platforme. Spotify nielenže financovalo tvorbu týchto skladieb, ale ich zamestnanci aj aktívne pridávali do rôznych obľúbených playlistov.

Množstvo playlistov a nátlak na zamestnancov

Program vznikol približne v roku 2015 a v roku 2017 sa stal jednou z hlavných stratégií zvyšovania ziskov Spotify. Do roku 2023 bol tento model zodpovedný za obsah viac ako 150 playlistov, z ktorých viaceré boli takmer úplne naplnené týmito skladbami. Spoločnosť údajne spočiatku tieto skladby propagovala nenápadne, neskôr sa to však zmenilo na aktívny nátlak, hovoria bývalí zamestnanci.

spotify
Zdroj: Pixabay.com/ASPhotohrapy

Najskôr išlo o nevinné odporúčanie v štýle, že „ak to pridáš, bude to skvelé.“ Časom tieto odporúčania prešli do agresívnejšieho typu v štýle „táto skladba sedí k štýlu playlistu, prečo ju nevyskúšať.“ Niektorí zamestnanci sa jasne vyjadrili, že proti takémuto správaniu majú etické výhrady, no veľmi im to nepomohlo a boli nahradení novými. Takými, ktorí neprotestovali.

Vytvára platforma naozaj nejakú hudbu?

Najväčšou iróniou tohto správania Spotify je fakt, že firma chce ušetriť na honorároch, ktoré už teraz predstavujú len zlomok z centu za prehratie. Platforma síce už dávnejšie vyhlásila, že hudbu nevytvára interne, no jej CEO nedávno vyhlásil, že náklady na tvorbu obsahu sú takmer nulové. Vyjadrenie je však rozporuplné a nesúhlasí s tým, že Spotify hudbu nevytvára. Tak ako to vlastne je? Nejaké náklady tam predsalen sú.

Tieto obvinenia vo všeobecnosti poukazujú na čiernu stránku digitálnych streamovacích služieb, ktoré uprednostňujú profit pred podporou autentickej hudby. Ak sú tieto tvrdenia naozaj pravdivé, Spotify môže čeliť ďalšiemu tlaku verejnosti a umelcov, ktorí si chcú nárokovať odmenu za svoju prácu.

Obsahuje témy:

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

AI zhltne neskutočne veľa povolaní, tieto tri však nikdy nenahradí

Autor: Peter Steigauf

Pracovné miesta v ohrození Umelá inteligencia robí obrovské pokroky a vývoj napreduje prakticky každý mesiac. Mnohé pracovné miesta sú v…

Chcela „sprzniť“ Bonda, osudným bol aj Pán prsteňov. Hlavný konkurent Netflixu sa zmení na nepoznanie

Autor: Erik Košťany

Štúdio Amazon opúšťa šéfka Svet streamovacích služieb zažil aktuálne šok, aký tu nebol už 5 rokov. Spoločnosť Amazon MGM Studios…

Prichádza „nezničiteľné“ sklo. Displej smartfónov bude odolnejší ako kedykoľvek predtým

Autor: Peter

Corning je historicky veľmi dôležitým partnerom spoločností, ktoré vyrábajú smartfóny. Jej sklá Gorilla Glass sa stali doslova legendou a nesmú…

V Messengeri Slovákov sa začala zobrazovať špeciálna novinka

Autor: Peter

Umelá inteligencia je dnes vo svete technológií témou číslo 1. Na trhu máme množstvo rôznych chatbotov od tých najväčších technologických…

Nenápadná funkcia mení prehliadač Slovákov na špehovací nástroj. Pozor, zapne sa bez varovania

Autor: Peter Steigauf

Kontroverzné špehovanie používateľov Mozilla, ktorá stojí za obľúbeným webovým prehliadačom Firefox, čelí právnym opletačkám kvôli podaniu zo strany rakúskej organizácie…

Najväčšia hanba v histórii Netflixu. Kvôli sci-fi prepadáku aj Marvel „pustil do gatí“

Autor: Erik Košťany

The Electric State je hanbou Netflixu Bratia Russovci sú v Hollywoode dobre známou tvorcovskou dvojicou. Po svojich skvele prijatých seriáloch…