Odhalili nekalé praktiky Spotify. Služba využíva odporné praktiky

Autor: Peter Čítanie na 3 min.

Hudobný svet šokovali nové obvinenia voči streamovacej platforme Spotify. Podľa najnovšej knihy Mood Machine: The Rise of Spotify and the Cost of the Perfect Playlist od Liz Pellyovej, platforma cielene podporuje takzvaných ghost artists – neexistujúcich umelcov, s cieľom vyhnúť sa vyplácaniu honorárov skutočným interpretom. Na tému upozornil portál Fururism.

Spotify vraj vyvinulo tajný interný program, ktorý preferuje lacnú a generickú hudbu. Tento model zahŕňal spoluprácu s produkčnými firmami, ktoré tvorili akúsi „hudbu do pozadia.“ Inak povedané, nízko-rozpočtové skladby, často anonymne vydávané na platforme. Spotify nielenže financovalo tvorbu týchto skladieb, ale ich zamestnanci aj aktívne pridávali do rôznych obľúbených playlistov.

Množstvo playlistov a nátlak na zamestnancov

Program vznikol približne v roku 2015 a v roku 2017 sa stal jednou z hlavných stratégií zvyšovania ziskov Spotify. Do roku 2023 bol tento model zodpovedný za obsah viac ako 150 playlistov, z ktorých viaceré boli takmer úplne naplnené týmito skladbami. Spoločnosť údajne spočiatku tieto skladby propagovala nenápadne, neskôr sa to však zmenilo na aktívny nátlak, hovoria bývalí zamestnanci.

spotify
Zdroj: Pixabay.com/ASPhotohrapy

Najskôr išlo o nevinné odporúčanie v štýle, že „ak to pridáš, bude to skvelé.“ Časom tieto odporúčania prešli do agresívnejšieho typu v štýle „táto skladba sedí k štýlu playlistu, prečo ju nevyskúšať.“ Niektorí zamestnanci sa jasne vyjadrili, že proti takémuto správaniu majú etické výhrady, no veľmi im to nepomohlo a boli nahradení novými. Takými, ktorí neprotestovali.

Vytvára platforma naozaj nejakú hudbu?

Najväčšou iróniou tohto správania Spotify je fakt, že firma chce ušetriť na honorároch, ktoré už teraz predstavujú len zlomok z centu za prehratie. Platforma síce už dávnejšie vyhlásila, že hudbu nevytvára interne, no jej CEO nedávno vyhlásil, že náklady na tvorbu obsahu sú takmer nulové. Vyjadrenie je však rozporuplné a nesúhlasí s tým, že Spotify hudbu nevytvára. Tak ako to vlastne je? Nejaké náklady tam predsalen sú.

Tieto obvinenia vo všeobecnosti poukazujú na čiernu stránku digitálnych streamovacích služieb, ktoré uprednostňujú profit pred podporou autentickej hudby. Ak sú tieto tvrdenia naozaj pravdivé, Spotify môže čeliť ďalšiemu tlaku verejnosti a umelcov, ktorí si chcú nárokovať odmenu za svoju prácu.

Obsahuje témy:

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Nová éra odštartovaná: Telekom prináša Slovákom mobilnú supersieť (+všetky novinky)

Autor: Peter

Telekom bol v roku 2024 uznaný za lídra v oblasti mobilných sietí na Slovensku. Prestížne ocenenia za najlepšiu a najrýchlejšiu…

Elon Musk je „druhý Trump“. Začal riadiť USA ako samovládca, narobil poriadny bordel

Autor: Zuzana Hlašeková

Zamestnanci majú obavy V americkom vládnom aparáte dochádza k nečakanému presunu moci do rúk podnikateľa Elona Muska a jeho tímu.…

Aktuálne: Státisíce Slovákov oslavujú, od O2 dostanú dôležitú službu zadarmo

Autor: Peter

Operátor O2 v novembri minulého roka sprístupnil plne digitálnu službu eSIM novým zákazníkom O2 paušálov. Teraz prostredníctvom tlačovej správy informoval,…

Veľký operátor rozdáva 100 eur. Takto získate tučný bonus

Autor: Redakcia

Prenos internetu? Hrozia sankcie Chcete si prilepšiť o 100 eur a vyhnúť sa zmluvnej pokute za prenos internetu počas viazanosti?…

Nič lepšie nenájdete. V Lidl kúpite prelomovú sonickú kefku, ostali sme z nej ohromení

Autor: Karol Gajdos

Umelá inteligencia, OLED displej, neuveriteľná výdrž batérie Oclean X Ultra je rozhodne jednou z najlepších sonických kefiek na trhu. Vyskúšali…

Priemerná cena iPhonov dosiahla rekord, na šialený odstup Samsungu a Xiaomi budete nechápavo pozerať

Autor: Peter

Analytická spoločnosť Counterpoint Research stojí za viacerými zaujímavými štatistikami, ktoré sa týkajú predajov smartfónov. Teraz zverejnila najnovšie informácie, ktoré vidia…