Systém, o ktorom skoro nik ešte nepočul
Často hovorí o meškaní Slovenska za aktuálnymi svetovými trendmi a inováciami. Ale tentokrát môžeme hovoriť o včasnom nastúpení na vlak inovácií. Na Slovensku je od júla v plnej prevádzke systém zdieľania elektrickej energie prostredníctvom systému EDC, ktorý spotrebiteľom reálne pomôže šetriť peniaze.
Energetické dátové centrum prevádzkované pod záštitou Organizátora krátkodobého trhu s elektrinou OKTE, s.r.o. Vzniklo práve s takýmto účelom optimalizácie tokov elektrickej energie v krajine.
Vyrábať elektrinu môžeme skoro všetci
Výroba elektrickej energie je horúcou témou všade na svete, vrátane Slovenska. V minulosti sa obyvatelia aj firmy museli spoliehať iba na elektrárne, dnes môže byť výrobcom elektriny v podstate ktokoľvek. Vďaka fotovoltickým panelom môžu vyrobiť toľko energie, koľko potrebujú na prevádzku vlastných priestorov a prebytok uskladňovať buď vo fyzických akumulátoroch, alebo vo virtuálnej batérií od distribútora elektrickej energie.
Na Slovensku je tento mechanizmus nastavený pomerne dobre vďaka ZSE. Kto si doma vyrobí elektrickú energiu a odovzdá ju do virtuálnej batérie, môže ju čerpať napríklad na nabíjacích staniciach ZSE Drive pre vlastný elektromobil alebo plug-in hybrid.
V tomto prípade nejde o fyzický pohyb elektrónov vo vodiči, ako skôr dáta. Objemy elektrickej energie sú priebežne obchodované a presúvané virtuálne v rámci celej siete. Platí pritom, že cena elektrina sa mení v závislosti od početných okolností.
Virtuálna batéria od štátu
Princíp platformy Energetického dátového centra (EDC) je na prvý pohľad jednoduchý a zmysluplný. Škola vyrobí prostredníctvom fotovoltických panelov viac energie ako potrebuje. V rámci platformy ju môže využiť dom seniorov aj bez toho, aby bol so školou priamo spojený elektrickým vedením, objasňuje spoločnosť SEPS vo svojej tlačovej správe. Týmto spôsobom sa zníži domu seniorov faktúra za elektrinu o množstvo získané z fotovoltiky zo základnej školy, dodáva.
Účastníci EDC pritom môžu byť nielen školy a domy seniorov, ale v podstate akékoľvek podniky, ktoré nemajú takzvanú podporu doplatkom za obnoviteľné zdroje energie (OZE).
Dá sa povedať, že systém je akousi veľkou virtuálnou batériou. Podstatné je, že sa vyrobená elektrická energia bude distribuovať efektívnejšie a v priamom dôsledku zníži faktúry za elektrickú energiu. To, čo jeden výrobca elektriny vyrobí a odovzdá do siete, sa virtuálne presunie k inému spotrebiteľovi, pričom výrobcovia sa táto cena tohto objemu odpočíta.
Od júla 2024 boli do platformy zahrnuté aj ďalšie metódy zdieľania elektriny a možnosť tzv. poskytovať flexibilitu cez agregačné bloky.
Agregátori flexibility
Do platformy Energetického dátového centra sa mohli výrobcovia elektrickej energie registrovať už od 1.7.2023, pričom od októbra minulého roka sa do platformy zapájajú aj takzvaní agregátori.
Agregátori flexibility dokážu optimalizovať a riadiť prevádzku flexibilných zariadení spotrebiteľov aj výrobcov v reálnom čase. Napríklad, agregátor flexibility upravuje prevádzku teplárne na základe pokynov SEPS. Účel pokynov je regulovať elektrizačnú sústavu. Takto napríklad zvýši výrobu elektriny v teplárni v prípade nedostatku elektrickej energie v sústave. Novinkou pritom je, že agregátori môžu spájať zdroje flexibility do agregačných blokov. Môžu si tak vyberať medzi poskytovaním flexibility na odberných a odovzdávacích miestach alebo na zariadení.
Ako sa registrovať do EDC?
Užívateľmi EDC sú účastníci trhu, medzi ktorých patria výrobcovia, zmienení agregátori, aktívni odberatelia, energetické spoločenstvá i skupiny zdieľania. Ďalej sú to prevádzkovatelia zariadení na uskladňovanie elektriny a prevádzkovatelia sústav a dodávatelia.
Predseda predstavenstva a riaditeľ OKTE Robert Sedlák v tlačovej správe avizuje, že v prípade záujmu o zapojenie sa do zdieľania elektriny odporúča obrátiť sa na OKTE na emailovej adrese edc@okte.sk, pričom podrobnejší návod nájdete na tejto stránke.