Svetom otriasol desivý AI nástroj. Táto aplikácia vie, kedy zomriete

Autor: Peter Čítanie na 3 min.

Pokročilý AI nástroj, s rozsiahlou databázou

Predstavte si, že viete, kedy zomriete. Táto desivá predstava bola témou prvého sci-fi príbehu Roberta Heinleina z roku 1939 s názvom Life-Line. V ňom vynálezca predstavil stroj, ktorý dokázal s absolútnou presnosťou určiť váš deň smrti. O 85 rokov neskôr je tu aplikácia s názvom Death Clock, ktorá sa pokúša dosiahnuť to isté pomocou umelej inteligencie.

Pravda, jej tvorcovia neprisľubujú neomylnosť, ale cieľom aplikácie je inšpirovať ľudí k zdravšiemu životnému štýlu. Napriek tomu však zostáva otázka: Kam nás táto technológia môže priviesť?

Aplikácia používa umelú inteligenciu trénovanú na rozsiahlej databáze. Analyzuje viac ako 1200 štúdií, ktoré pokrývajú údaje 53 miliónov ľudí. Používateľ zadá informácie o svojom životnom štýle – stravovanie, pohyb, stres, kvalitu spánku a ďalšie faktory. Na základe týchto údajov aplikácia vypočíta váš predpokladaný deň smrti. Na tému upozornil portál Techradar.

Bizarnosť, ktorú ľudia odsudzujú

Samotný výsledok je poňatý v čiernom humore. Spolu s dátumom totiž dostanete aj digitálnu pohľadnicu s motívom smrťky. Cieľom nie je len šokovať, aplikácia by vám mala skôr poskytnúť impulz na zmenu nezdravých návykov a donútiť vás zamyslieť sa nad tým, ako môžete svoj život predĺžiť.

aplikacia smrt
Zdroj: ChatGPT

Aplikácia neustále naberá na popularite a počet stiahnutí v obchode Google Play narastá. Prečo by vlastne niekto chcel poznať svoj dátum smrti? Ľudia často hľadajú spôsob, ako zlepšiť svoje zdravie alebo si len chcú uspokojiť túžbu po zvedavosti. V niektorých prípadoch môže takýto údaj pomôcť pri plánovaní budúcnosti.

Aplikácia môže priniesť viacero problémov

Koncept ale so sebou prináša množstvo problémov. Prvým a najdôležitejším z nich je otázka presnosti. Bez ohľadu na to, koľko údajov do aplikácia zadáte, aplikácia nedokáže zohľadniť celú komplexnosť vášho zdravia a života. A vlastne ani nevie či vás náhodou zajtra nezrazí auto, prípadne nedokáže predvídať ani iné náhle udalosti.

Zdroj: Unsplash.com

Potom tu máme aj rôzne etické dilemy. Predpokladajme, že aplikácii sa darí dátum smrti odhadovať pomerne presne. Ako by reagovali napríklad zamestnávatelia alebo poisťovne v prípade, keby vedeli, kedy zomriete? Zabúdať nesmieme ani na samotnú psychiku človeka. To, čo sa má tváriť ako dôvod pre zlepšenie životnej situácie, môže nakoniec viesť k depresii a iným nešťastným udalostiam.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Veľký operátor rozdáva 100 eur. Takto získate tučný bonus

Autor: Redakcia

Prenos internetu? Hrozia sankcie Chcete si prilepšiť o 100 eur a vyhnúť sa zmluvnej pokute za prenos internetu počas viazanosti?…

Nič lepšie nenájdete. V Lidl kúpite prelomovú sonickú kefku, ostali sme z nej ohromení

Autor: Karol Gajdos

Umelá inteligencia, OLED displej, neuveriteľná výdrž batérie Oclean X Ultra je rozhodne jednou z najlepších sonických kefiek na trhu. Vyskúšali…

Priemerná cena iPhonov dosiahla rekord, na šialený odstup Samsungu a Xiaomi budete nechápavo pozerať

Autor: Peter

Analytická spoločnosť Counterpoint Research stojí za viacerými zaujímavými štatistikami, ktoré sa týkajú predajov smartfónov. Teraz zverejnila najnovšie informácie, ktoré vidia…

Sledujte dychberúce video. Pacient s Neuralink čipom v mozgu písal pomocou myšlienok

Autor: Kristína Sudorová

Prepojenie medzi mozgom a počítačom sa posilňuje Miliardár Elon Musk založil ešte v roku 2016 Neuralink. Jedná sa o neurotechnologickú…

Jediný test, ktorý potrebujete vidieť. Tieto vysávače stoja viac ako iPhone – oplatí sa ich kúpiť?

Autor: Peter

Trh s robotickými vysávačmi je dnes mimoriadne pestrý. Na trhu sú lacné modely s cenou pokojne aj pod 100 eur,…

Veľká strata: Zomrel IT odborník, ktorý zakladal slovenský internet

Autor: Redakcia

Úmrtie špičkového experta Viete, kto zakladal slovenský internet? Pri jeho zrode stále rešpektovaný počítačový expert Karol Fabián, a to ešte…