Pokročilý AI nástroj, s rozsiahlou databázou
Predstavte si, že viete, kedy zomriete. Táto desivá predstava bola témou prvého sci-fi príbehu Roberta Heinleina z roku 1939 s názvom Life-Line. V ňom vynálezca predstavil stroj, ktorý dokázal s absolútnou presnosťou určiť váš deň smrti. O 85 rokov neskôr je tu aplikácia s názvom Death Clock, ktorá sa pokúša dosiahnuť to isté pomocou umelej inteligencie.
Pravda, jej tvorcovia neprisľubujú neomylnosť, ale cieľom aplikácie je inšpirovať ľudí k zdravšiemu životnému štýlu. Napriek tomu však zostáva otázka: Kam nás táto technológia môže priviesť?
Aplikácia používa umelú inteligenciu trénovanú na rozsiahlej databáze. Analyzuje viac ako 1200 štúdií, ktoré pokrývajú údaje 53 miliónov ľudí. Používateľ zadá informácie o svojom životnom štýle – stravovanie, pohyb, stres, kvalitu spánku a ďalšie faktory. Na základe týchto údajov aplikácia vypočíta váš predpokladaný deň smrti. Na tému upozornil portál Techradar.
Bizarnosť, ktorú ľudia odsudzujú
Samotný výsledok je poňatý v čiernom humore. Spolu s dátumom totiž dostanete aj digitálnu pohľadnicu s motívom smrťky. Cieľom nie je len šokovať, aplikácia by vám mala skôr poskytnúť impulz na zmenu nezdravých návykov a donútiť vás zamyslieť sa nad tým, ako môžete svoj život predĺžiť.
Aplikácia neustále naberá na popularite a počet stiahnutí v obchode Google Play narastá. Prečo by vlastne niekto chcel poznať svoj dátum smrti? Ľudia často hľadajú spôsob, ako zlepšiť svoje zdravie alebo si len chcú uspokojiť túžbu po zvedavosti. V niektorých prípadoch môže takýto údaj pomôcť pri plánovaní budúcnosti.
Aplikácia môže priniesť viacero problémov
Koncept ale so sebou prináša množstvo problémov. Prvým a najdôležitejším z nich je otázka presnosti. Bez ohľadu na to, koľko údajov do aplikácia zadáte, aplikácia nedokáže zohľadniť celú komplexnosť vášho zdravia a života. A vlastne ani nevie či vás náhodou zajtra nezrazí auto, prípadne nedokáže predvídať ani iné náhle udalosti.
Potom tu máme aj rôzne etické dilemy. Predpokladajme, že aplikácii sa darí dátum smrti odhadovať pomerne presne. Ako by reagovali napríklad zamestnávatelia alebo poisťovne v prípade, keby vedeli, kedy zomriete? Zabúdať nesmieme ani na samotnú psychiku človeka. To, čo sa má tváriť ako dôvod pre zlepšenie životnej situácie, môže nakoniec viesť k depresii a iným nešťastným udalostiam.