Muž vďaka mozgovému implantátu opäť prehovoril
Medicína zažíva v poslednej dobe prostredníctvom moderných technológií obrovský pokrok. Mozgové implantáty už rozhodne nie sú neprebádanou oblasťou ani žiadny pokus dostať sa na titulku všetkých technologických či zdravotníckych časopisov. Je pravda, že to na prvý pohľad vyzerá ako vystrihnuté z nejakej sci-fi knihy alebo filmu. Mozgové implantáty však predstavujú absolútnu revolúciu v oblasti moderného liečenia.
Firma Blackrock Neurotech sa môže pochváliť mimoriadnym úspechom. Ich mozgový čip prinavrátil jednému pacientovi schopnosť, ktorá sa zdala byť už navždy stratená. 45-ročný muž trpiaci ALS (amyotrofická laterálna skleróza) prišiel kvôli tejto chorobe o základnú schopnosť rozprávať. ALS totiž spôsobuje progresívnu degeneráciu nervových buniek v mieche a mozgu. Nervy tak prestanú spúšťať špecifické svaly, čo vedie k svalovej slabosti až paralýze.
Vedci implantovali pacientovi štyri mikroelektródové polia spoločnosti Blackrock Neurotech. Tie mali za úlohu zaznamenávať nervovú aktivitu v mozgu, ktorá je prepojená s rečou a jazykom. Zber informácií zabezpečovalo až 256 intrakortikálnych elektród. Muž bol schopný vďaka mozgovému implantátu komunikovať svoje myšlienky. Technológia premieňa mozgové signály na text, ktorý sa zobrazí na obrazovke a text je následne vokalizovaný na umelú reč. Toto všetko s neuveriteľnou 97 % presnosťou.
Na druhý deň pacient komunikoval so slovnou zásobou o veľkosti 125 000 slov, pričom predtým dokázal komunikovať priemernou rýchlosťou len 7 slov za minútu. Rýchlosť priemernej konverzačnej angličtiny je pritom 160 slov za minútu. V časovom okne 16 hodín používania umožnil mozgový implantát rýchlosť reči 32 slov za minútu a nesprávne identifikoval iba 2,5 % dekódovaných pokusov o slová.
Len pre porovnanie, mobilné aplikácie na diktovanie majú chybovosť asi 5 %. Jedná sa teda o významný krok v pred a inováciu, ktorá môže byť v budúcnosti stálou súčasťou medicínskych postupov. Ľudí s podobnými ochoreniami tak bude možné aspoň sčasti opäť začleniť do bežného života.
Po stopách Neuralinku
Projekt firmy Blackrock Neurotech patrí do oblasti BCI (brain-computer interface) technológie. Ako už napovedá názov, ide o systémy prepájajúce mozog s počítačom. Tomuto výskumu sa však venujú aj iné známe firmy. Medzi tie patrí napríklad Neuralink pod vedením miliardára Elona Muska alebo spoločnosť Synchron. Oba konkurenti priniesli prelomové objavy v rámci BCI.
Najaktuálnejší úspešný počin Synchronu má takisto v úmysle pomôcť osobám trpiacim ALS. Nedávno sa im totiž podarilo spojiť ľudský mozog s rozšírenou realitou v podobe headsetu Apple Vision Pro. Pomocou implantovaného čipu mohol 64-ročný muž s ALS ovládať Apple Vision Pro len pomocou vlastných myšlienok. Týmto spôsobom dokázal zariadenie efektívne ovládať, pozerať videá, hrať hry či dokonca posielať textové správy.
Muskov čip takisto umožnil 29- ročnému ochrnutému mladíkovi hrať hry. Noland Arbaugh bol totiž prvým človekom, ktorému ešte začiatkom tohto roka implantovali mozgový mikročip Neuralink. Pomocou neho dokázal svojou mysľou ovládať kurzor počítačovej myši či pozastaviť prehrávanie hudby.