To snáď nie je pravda: Trump si ako cez kopirák z ChatGPT vymyslel nové clá

Autor: Peter Steigauf Čítanie na 3 min.

Nové clá USA a nečakané odhalenie

Mnohí používatelia si na sociálnych sieťach všimli kurióznu vec. Viete, čo sa stane, ak požiadate ChatGPT alebo iný nástroj umelej inteligencie o jednoduchý spôsob riešenia obchodného deficitu? Nové clá USA pôsobia ako cez kopirák skopírované z niektorého spomedzi chatbotov. Upozornil na to portál The Verge.

Ak chcete vyrovnať podmienky na globálnom trhu v prospech Spojených štátov, umelá inteligencia vám prinesie odporúčania prakticky rovnaké ako prístup, pre ktorý sa rozhodla administratíva prezidenta Donalda Trumpa.

Portál The Verge navrhol aj presnú formuláciu, ako sa k takýmto odporúčaniam riešenia obchodného deficitu dopracovať. Vyskúšali sme si to aj my a skutočne to funguje. Navyše, ekonóm Rohit Krishnan otestoval túto teóriu okrem ChatGPT aj na iných veľkých jazykových modeloch a zistil, že aj ďalšie popredné AI nástroje poskytli podobné odpovede – napríklad Grok, Gemini či Claude vytvorili rovnakú colnú politiku USA na základe pôvodného zadania.

Mimochodom, Trump sa rozhodol byť voči krajinám „štedrý“ – uplatnil sadzby ciel, ktoré ešte vydelil číslom 2, takže na konci sú clá polovičné. Aj napriek tomu však vyvolali paniku prakticky všade vo svete vrátane krajín EÚ, ktoré zasiahnu dodatočné clá vo výške 20 percent.

Nové clá USA
Odporúčania ChatGPT pre riešenie obchodného deficitu USA.

Očakáva sa, že clá výrazne negatívne zasiahnu aj exportne orientovanú slovenskú ekonomiku, ktorá vo veľkom vyváža autá aj do USA. Príkladom je bratislavský Volkswagen. V minulom roku Nemci poslali za veľkú mláku 16 % všetkých vozidiel, ktoré vyrobili v hlavnom meste Slovenska.

Čo si zabudol Trump prečítať?

Problémom je, že globálna ekonomika je tak komplexná, že jednoduché vzorce tu príliš neplatia. Upozorňujú na to aj renomovaní ekonómovia. Dokonca aj samotné chatboty varujú pred používaním jednoduchých matematických počtov vo vzťahu k riešeniu obchodných deficitov krajín.

„Hoci tento prepočet ponúka na prvý pohľad jednoduché riešenie, reálne ekonomické dôsledky sú oveľa komplexnejšie a mohli by viesť k vážnym negatívnym dopadom,“ varuje chatbot Gemini, ktorý predstavuje nástroj umelej inteligencie od Google.

Chatbot zároveň dodáva, že „mnohí ekonómovia tvrdia, že clá nie sú efektívnym nástrojom na vyrovnanie obchodných deficitov.“

Zabudol si Trumpov tím prečítať tieto dodatočné informácie? Alebo koná napriek nim v snahe dokázať opak? Samozrejme, nevieme, či Trumpov tím použil umelú integelinciu na vytvorenie globálnej obchodnej politiky. Celý svet však teraz s napätím sleduje, čo sa stane, keď nové clá vstúpia začiatkom apríla do platnosti.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

To snáď nie je pravda: Trump si ako cez kopirák z ChatGPT vymyslel nové clá

Autor: Peter Steigauf

Nové clá USA a nečakané odhalenie Mnohí používatelia si na sociálnych sieťach všimli kurióznu vec. Viete, čo sa stane, ak…

Apple dostal poriadne mastnú pokutu. Klamal, že chráni vaše súkromie

Autor: Tomáš

Apple sa často a rád hrdí tým, že ich najväčšou prioritou je bezpečnosť a súkromie ich používateľov. Túto informáciu môžeme…

Historická chvíľa: Windows 11 spustil aktualizácie bez reštartovania

Autor: Peter

Hotpatch poskytne maximálne možné zabezpečenie Microsoft prichádza s novou revolučnou technológiou nazvanou Hotpatch. Tento prelomový prístup k bezpečnostným záplatám umožňuje…

Budete si želať, aby ste ho nikdy nevideli. Najlepšie sci-fi Netflixu pokračuje

Autor: Erik Košťany

Black Mirror odhaľuje epizódy siedmej série Netflix spolu s tvorcom Charlie Brookerom sľubovali, že nová, siedma séria Black Mirror, sa vráti ku…

Národná kyberbezpečnostná hra CyberGame je vo štvrtom ročníku

Autor: Redakcia

Celosvetový trend je neúprosný Celý svet aj všetky sektory potrebujú viac profesionálov v kybernetickej bezpečnosti, či už ide o technológie, legislatívu alebo projektový…

Skoro žiadny Slovák ju nepozná. Nová aplikácia Google aktivuje skrytú funkciu v autách

Autor: Peter Steigauf

Prichádza revolúcia pre palubné záznamy Google vytvoril aplikáciu, ktorá premení kamery v autách na palubné záznamové zariadenia známe v angličtine…