Svet už nebude ako predtým. Umelá inteligencia dokáže oklamať ľudí, prešla kľučovým testom

Autor: Peter Čítanie na 2 min.

Svet umelej inteligencie zažil prelomový moment. Vedci z University of California predstavili štúdiu, ktorá poskytuje dôkaz o tom, že umelá inteligencia dokáže prekonať štandardnú trojstrannú verziu Turingovho testu. Ten slúži na overenie schopnosti stroja napodobniť ľudské myslenie a komunikáciu, pomenovaný bol po legendárnom matematikovi Alanovi Turingovi. Na tému upozornil portál ecotiacs.

V tomto teste vystupuje jeden človek ako vyšetrovateľ, ktorý komunikuje s dvoma respondentmi – jednou skutočnou osobou a jednou umelou inteligenciou. Ak vyšetrovateľ nedokáže spoľahlivo určiť, kto je človek, AI prešla testom.

Testovanie na 3 AI modeloch a 158 ľuďoch

Do tohto experimentu zapojili tri AI modely: OpenAI GPT-4.5, Meta Llama 3.1 405B a OpenAI GPT-40. Ľudia absolvovali 5-minútové rozhovory so skutočnou osobou a s AI, pričom ich úlohou bolo určiť, kto je človek. Výskumníci vytvorili dve skupiny testovacích osôb. V jednej bolo 126 študentov psychológie, v druhej 158 náhodných ľudí. Celkom prebehlo 1023 konverzácií.

Ai konverzacia s clovekom
Zdroj: UCSD

AI modely boli testované v dvoch scenároch – jeden s minimálnymi inštrukciami a druhý s vylepšenými inštrukciami, ktoré modelu pomáhali imitovať ľudské správanie. Najväčší úspech zaznamenal model GPT-4.5 v druhom režime, keď dosiahol 73-percentnú úspešnosť. To znamená, že takmer v troch štvrtinách prípadov bol mylne identifikovaný ako človek. Model Llama 3.1-405B dosiahol 56 % a GPT-40 v prvom režime len 21 percent.

Umelá inteligencia na nerozoznanie od človeka

Tieto výsledky naznačujú, že pokiaľ umelá inteligencia dostane vhodné pokyny na napodobnenie človeka, dokáže oklamať ľudských hodnotiteľov. 61 percent testovacích rozhovorov sa nieslo v duchu bežného small talku, preberali sa bežné denné aktivity a osobné detaily. Približne v polovici prípadov sa rozhovory dotkli sociálnych a emocionálnych aspektov, akými sú názory, humor či osobné skúsenosti.

Tieto výsledky podľa vedcov naznačujú, že pokročilé AI systémy by mohli dopĺňať alebo dokonca nahradiť ľudí v prácach založených na krátkych konverzáciách. AI sa tak môže stať nielen súčasťou pracovnej sféry, ale aj náhradou za niektoré spoločenské vzťahy – od online rozhovorov až po komunikáciu s kolegami či dokonca s romantickými partnermi.

✅ Odporúčané pre teba

🔥 Najnovšie príspevky zo skriptu

Skoro žiadny Slovák ju nepozná. Nová aplikácia Google aktivuje skrytú funkciu v autách

Autor: Peter Steigauf

Prichádza revolúcia pre palubné záznamy Google vytvoril aplikáciu, ktorá premení kamery v autách na palubné záznamové zariadenia známe v angličtine…

Slovákom vyrazí dych. POCO vyťahuje lacný smartfón, aký nemá konkurenta

Autor: Peter

POCO M7 Pro 5G je najnovším smartfónom obľúbeného výrobcu, ktorý patrí pod Xiaomi. Tento model má priniesť výhody 5G pripojenia…

Dorazil nový kráľ strednej triedy. Tento mobil vás zaskočí najmä jednou konkrétnou vymoženosťou

Autor: Peter

Motorola edge 60 fusion je najnovším prírastkom do strednej triedy smartfónov obľúbeného výrobcu. Prichádza so zaujímavou výbavou, atraktívnym dizajnom a…

Indiana Jones pre novú generáciu je tu, užasný trailer si vás okamžite podmaní

Autor: Erik Košťany

Trailer na film Fountain of Youth Dobrodružných filmov, ktoré vyzerajú ako zo starej školy, v dnešnej dobe už veľa nevídame.…

Katastru pošlú skoro 20 miliónov eur. Slovensko už má plán, ako sa brániť pred hackermi

Autor: Tomáš Šmidák

Úrad geodézie, kartografie a katastra bol 5. januára 2025 po útoku ransomvérom odstavený. Po tom ako sa táto informácia dostala…

Wikipédia v ohrození: Ničí ju tento nešvár, veľa Slovákov to podporuje a nič netušia

Autor: Peter Steigauf

Slobodná encyklópedia čelí obrovskému riziku Mnoho modelov umelej inteligencie (AI) obľúbených aj u Slovákov používa na tréning voľne dostupnú, takzvanú…