České dráhy s novým prírastkom
Technologický pokrok dostal úplne rozmery. Spoločnosť AŽD (automatizácia železničnej dopravy) v spolupráci s českou Správou železníc v piatok 4.4.2025 predstavila úplne prvý autonómny vlak v Európe. Demonštrácia kompletnej technologickej pripravenosti na pravidelnú prevádzku prebiehala za účasti ministra dopravy pred širokou verejnosťou.
Síce to znie ako námet na dobrý sci-fi film, no autonómne vlaky vôbec nie sú žiadnou novinkou. Stretnúť sa s nimi možno napríklad v blízkosti letiskových terminálov. Pohyb v mestských dopravných sieťach je však ohraničený uzavretými koridormi a tunelmi, kde sú takpovediac vo svojom vlastnom systéme. Nasadenie autonómneho vlaku do otvorenej krajiny plnej železničných prejazdov a uzlov je však úplne iná situácia.
Autonómny vlak bude premávať na linke medzi Kopidlnom a Dolním Bousovom v Královohradeckom kraji. Jedná sa o 24 kilometrov dlhú trať, ktorá bude zo začiatku slúžiť ako testovací úsek na overenie, či vlak takéhoto typu dokáže fungovať v reálnych podmienkach a čeliť každodenným výzvam železničnej dopravy v otvorenom prostredí.
S vodičom bez vodiča
Napriek tomu, že je vlak stopercentne autonómny, je vo vlaku stále prítomný rušňovodič, ktorý sedí v kabíne a dozerá na celkový priebeh jazdy. České zákony totiž zatiaľ neumožňujú plne autonómnu prevádzku. Cieľom však je, aby v budúcnosti fyzická prítomnosť rušňovodiča už nebola nutná a vlaky jazdili úplne samostatne.

Novinka v železničnej doprave disponuje mnohými technologickými vychytávkami najnovšej generácie. Vlak je vybavený rôznymi senzormi, kamerami a lidarom. Tie majú za úlohu detailne sledovať okolie, merať vzdialenosť a mapovať terén. Tieto informácie sú nevyhnutné pre bezpečnú a plynulú jazdu, keďže sa vlak dokáže na základe nich prispôsobiť aktuálnym podmienkam.
Čo by to však bolo za technológiu 21. storočia, keby v nej nevystupovala umelá inteligencia? Áno, aj tento výdobytok našej doby je dôležitou súčasťou autonómneho vlaku. Cestujúci však o nič neprichádzajú. Vo vnútri vagónu sú na každom kroku displeje, ktoré pasažierom sprostredkúvajú spracované údaje.
Generálny riaditeľ AŽD Zdeněk Chrdle vysvetľuje: „Cestujúci si budú pri plne autonómnej premávke v budúcnosti asi chvíľu zvykať na to, že na stanovisku rušňovodiča nebude nikto sedieť a o všetkom budú rozhodovať superrýchle a bezpečné počítače.“ Okrem toho verí, že do roku 2030 by mohla plne autonómna premávka fungovať aj v rámci iných regionálnych tratí. Ešte predtým sa však budú musieť popasovať s českou legislatívou, ktorá zatiaľ, žiaľ, nepustí. Napriek tomu sú naši susedia z Česka inšpiráciou pre všetky európske krajiny.