Zostať na Windowse 10 bude nebezpečné, Windows 11 má zase minimálne požiadavky
Operačný systém Windows 11 je tu od júna 2021, jeho predchodca má však už 10 rokov. Spoločnosť Microsoft sa preto rozhodla spraviť rázny krok – ukončiť starému Windowsu 10 podporu. Vzniká tu však zásadný problém. Množstvo počítačov a notebookov, ktoré teraz bežia na staršom systéme, nespĺňajú požiadavky prechodu na nový. Okolo tejto témy sme mali možnosť na internete vidieť viacero článkov, ktorých tvrdenia sa líšili. Ako to v skutočnosti je? Na tému upozornil Forbes.
Podpora Windowsu 10 bude ukončená v októbri budúceho roka, no približne polovica počítačov s týmto systémom nespĺňa hardvérové požiadavky na prechod. Ide tak až o 400 miliónov zariadení, ktorých osud zostáva nateraz neznámy. Ak používateľ zostane na aktuálnom systéme, ktorého podpora bude ukončená, vystavuje sa tým veľkému bezpečnostnému riziku.
Windows 11 nutnosťou, ale len s kompatibilným hardvérom
Microsoft totiž pravidelne prináša rôzne aktualizácie, ktoré opravujú desiatky zraniteľností. Tieto zraniteľnosti môžu byť využité kybernetickými zločincami na to, aby sa vám dostali do počítača a urobili v ňom neporiadok, znefunkčnili aplikácie či dokonca získali prístup k vášmu bankovému účtu. Neaktualizovať teda ideálne riešenie nie je, a to aj napriek tomu, že počítač s Windows 10 bude fungovať aj po ukončení podpory.
Druhou možnosťou je aktualizácia, no ako sme už spomínali vyššie, až 400 miliónov aktuálne používaných zariadení nespĺňa minimálne hardvérové požiadavky. Ak používateľ aj napriek tomu aktualizuje, Microsoft nesľubuje 100-percentnú funkčnosť notebooku či počítača s novým systémom. Vysoko pravdepodobné je to, že aktualizácia prinesie viac škody ako osohu.
Kľúčovou požiadavkou prechodu na Windows 11 je prítomnosť TPM 2.0 čipu. V procesoroch Intel sa nachádza od roku 2013, v procesoroch AMD od roku 2017. Predošlé dohady hovorili o tom, že Microsoft týmto starším zariadeniam jednoducho zakázal aktualizáciu. To však nie je pravda, aktualizácia je reálne možná a systém sa nainštaluje, no spoločnosť neručí za jeho funkčnosť a neprevezme žiadnu zodpovednosť.
Ideálnym riešením je kúpa nového zariadenia. Čo ale s miliónmi kusov starej elektroniky?
Ako sme už informovali v predchádzajúcom článku, ak sa pokúšate vykonať aktualizáciu na nekompatibilnom hardvéri, vyskočí vám hláška, ktorá vás informuje o tom, že na prípadné poškodenie zariadenia sa nevzťahuje žiadna záruka. A zároveň tým potvrdzujete, že ste si vyhlásenie prečítali a rozumiete mu.
Situácia tak zostáva zamotaná a zdá sa, že najlepším východiskom pre používateľa je kúpiť si nový počítač alebo notebook. Nie každý však na to má dostatok financií. A aj keby mal, čo sa stane s tými 400 miliónmi plne funkčných zariadení, ktoré nespĺňajú požiadavky? Pôjdu do šrotu?